• Zajęcia w świetlicy

•

Jeśli chcesz wydrukować kartę zapisu dziecka do świetlicy szkolnej kliknij tutaj: Karta zapisu do swietlicy 2018.pdf

KARTA ZAPISU DZIECKA DO ŚWIETLICY PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ w KĄTACH 2019/2020.pdf

TeMaTyCzNe Zajęcia w świetlicy w roku szkolnym 2017/2018

W poniedziałki i środy zajęcia szkolnego i zespołu muzycznego

We wtorki dzień rysunku

We środy dzień czytania książek i oglądania filmów

We czwartki dzień oszczędzania i komputerów

W piątki dzień sportu

Codziennie od godz. 12:50 do 13:35 odrabiamy zadania domowe

Codziennie znajdujemy czas na gry i zabawy dydaktyczne

1Rytmika. Program rytmiki przewidziany jest do realizacji na zajęciach z dziećmi w wieku 5 i 6 lat. Zawiera on wybrane i ważne elementy edukacji muzycznej, których dzieci uczą się poprzez zabawę. Realizowanie tego programu może przyczynić się do rozbudzenia u dzieci zamiłowania do rytmicznego ruchu przy akompaniamencie muzyki. Ruch jest naturalną potrzebą dziecka, objawia się w stałym dążeniu do działania. Jest to przede wszystkim samowyrażenie siebie, sprawdzanie własnych możliwości i porównywanie ich z możliwościami innych. Bardzo ściśle z ruchem i muzyką związany jest taniec, najstarsza forma ruchowa uprawiana przez człowieka. Taniec czyli ruch podporządkowany muzyce spełnia swoje specjalne zadania. Wprowadza zabawę i odprężenie, zaspokaja u młodego człowieka potrzebę poruszania się. Ponadto rytm, który jest wyrazem ruchu w muzyce, jest tym jej elementem, który trafia najłatwiej trafia do wychowanków. Pląsy muzyczne powiązane ściśle z ruchem mają przyczynić się do wykształcenia u dzieci dyscypliny, koncentracji, przystosowania się do pracy w zespole oraz wpłynąć korzystnie na rozwój uzdolnień muzycznych dziecka. Ponadto podczas takich zajęć dzieci uczą się również śpiewu piosenek co przyczynia się  do rozwoju pamięci. Nabywają umiejętności uczenia się melodii, zapamiętywania rytmów i następstwa ruchów w powiązaniu z muzyką. Muzyka zaspokaja potrzebę przeżyć estetycznych i jest przyczyną bezinteresownych wzruszeń. Oprócz działania relaksującego pobudza do aktywności władze umysłowe i uczucia, a doznania estetyczne stają się elementem oczyszczającym oraz zmniejszającym napięcie i lęk. Wychowanie rytmiczno-muzyczne, krótko mówiąc "rytmika" stawia sobie zadanie, by przez muzykę i ruch wspierać człowieka we wszechstronnym rozwoju i wychowywać go. Dlatego zajęcia rytmiczne? Jeżeli są dobrze prowadzone przyczyniają się do rozwoju intelektualnego dzieci.

2. Chórek szkolny. Zajęcia chórku odbywają się jeden raz w tygodniu w piątek od godziny 12:30 do godziny 13:30. Do Program chórku powstał w oparciu o kalendarz imprez szkolnych, wieloletnie doświadczenie i obserwacje podczas pracy z dziećmi a także potrzeby szkoły oraz literaturę fachową. Program obejmuje uczniów klas I-VI. Jest zaplanowany na jedną godzinę tygodniowo. Program chóru szkolnego daje możliwość rozwijania zainteresowań uczniów, kształtowania głosu oraz prezentowania własnego talentu na uroczystościach szkolnych i pozaszkolnych. Szkoła to instytucja wyjątkowa, która ma umożliwić młodemu człowiekowi wszechstronny rozwój osobowy w wymiarze intelektualnym, zdrowotnym, psychicznym, duchowym, moralnym, estetycznym i społecznym. Jest to głównym zadaniem szkoły jako środowiska wychowawczego. W realizacji tego zadania wielką rolę odgrywają zajęcia artystyczne, które stwarzają uczniowi warunki do odkrycia w sobie wrażliwości do kształtowania pozytywnych cech osobowości, do miłego i radosnego spędzenia czasu wolnego w towarzystwie rówieśników. Rodzajem takich zajęć jest chórek szkolny, który działa w naszej szkole.

3. Nauka gry na instrumentach. W ramach zajęć świetlicowych dzieci mogą uczyć się gry na keyboardzie lub gitarze. Te dodatkowe zajęcia odbywają się przed lub po lekcjach, a prowadzi je mgr Rafał Mordarski. Program obejmuje treści niezbędne do nauki gry na keyboardzie lub gitarze, rozpoczynanej od podstaw. Repertuar pieśniowy zawiera piosenki odpowiednie dla kształcenia muzycznego dzieci w szkole podstawowej. Dobór repertuaru z zakresu nauczania przedszkolnego i ogólnokształcącego. Uwzględniono też fragmenty utworów z literatury klasycznej oraz pieśni popularne. Przy doborze pieśni zwrócono uwagę na repertuar dziecięcy, ale tez na odpowiednie poszerzenie wiedzy muzycznej.  Układ podawania treści oraz nowych zagadnień jest tak skonstruowany aby osoba ucząca się gry odczuła sukces ze zdobytych umiejętności. Przewidziano naukę indywidualnie lub w grupie. Nauczanie bowiem zbiorowe stwarza możliwość wspólnego muzykowania. Program przedstawia spiralny układ treści nauczania, bez podziału na semestry czy lata nauki. Jednym z kryteriów czasowych jest tempo realizacji materiału nauczania przez poszczególnych uczniów, zdolności muzycznych oraz postępów w nauce. Systematyczny układ materiału nauczania. Propozycje zadań i ćwiczeń przedstawia się tak, aby w procesie kształcenia umożliwiać przestrzeganie zasad motywacji, aktywności, praktyczności, bezpośredniości, receptywności i systemowości. W programie przestrzega się harmonijnego łączenia elementów kształcenia muzyczno-metodycznego: kształcenia słuchu, głosu, poczucia rytmu i melodii, harmonii. Uwzględniono rodzaje aktywności muzycznej takie jak: grę, śpiew i tworzenie muzyki.

4. Instrumentalny zespół muzyczny. W świeticy raz w tygodniu  odbywają się próbu, spotkania szkolnego zespołu muzycznego. W składzie zespołu mamy instrumenty: pianino, akordeon, gitarę, flet poprzeczny oraz skrzypce. W repertuarze zespołu są piosenki patriotyczne, religijne, oraz szkolne. Zespół wykonuje akompaniament do piosenek śpiewanych przez chórek.

Występy szkolnego zespołu muzycznego i chórku w kościele parafialnym w Kątach:

18.10.2013 – nadanie imienia dla naszej szkoły

08.12.2013 – DSM, święto Maryi