• „TU WSZYSTKO COŚ DO MNIE MÓWI”

Ks. Jan Piechota

Wielką dumą Publicznej Szkoły Podstawowej  im. gen. Marcina Kątskiego  w Kątach  jest Szkolna Izba Regionalna, którą uroczyście otwarto w 1998  roku.  Hasło ks. Jana Piechoty „ Tu wszystko coś do mnie mówi” przyświecało temu  przedsięwzięciu, którego podjęli się uczniowie  szkoły wraz z opiekunem – nauczycielem historii panią  Aliną Hołyst. Okazało się, że w skrzyniach, starych szafach oraz na strychach można znaleźć prawdziwe skarby. Udało się im  zebrać wiele cennych pamiątek. Pani Alina osobiście zaangażowała się
          w gromadzenie eksponatów, a wiele przedmiotów ofiarowała sama. Izba powstała, by przybliżać młodzieży szkolnej  zwyczaje,  tradycję, gwarę i atmosferę życia codziennego naszych przodków , by młodzież w dzisiejszych czasach  - dążąc do Europy - nie zapominała, kim jest i skąd pochodzi, by umiała  być dumna ze swoich korzeni.

Informacji o cennych eksponatach i pamiątkach rodzinnych dostarczyły uczniom  spotkania ze starszymi mieszkańcami  gminy. Babcie i dziadkowie bardzo chętnie dzielili się swoimi uwagami, wszak mieli jeszcze jedną okazję do wspomnień z lat dziecinnych, kiedy
          w jednej izbie mieszkali rodzice i chowali swoją gromadkę dzieci. To oni przekazali im   szczegółowe informacje na temat zastosowania zebranych przedmiotów w życiu codziennym, czy też sposobu ich wykonania.

Dzieci układając  stare przedmioty   czuły   , że rzeczy, których w dzisiejszych czasach nikt już nie używa „ chciały ” im coś opowiedzieć o przeszłości,  pragnęły podzielić się z nimi swoją historią- historią regionu.

Dzisiaj mamy wysoko rozwiniętą technikę, ale jeszcze 50-60 lat temu nie było tak dobrze. Stary sierp opowiada  o żniwach, maselnica o produkcji masła przez wiejskie gospodynie, kołowrotek o przędzeniu wełny, a wojenne hełmy o losach wielu żołnierzy.

W kąciku muzycznym stoją stare radia, magnetofony, gramofony i płyty – wspomnienie z lat dziecięcych rodziców. Niepowtarzalnym pomysłem są płyty gramofonowe w formie pocztówek. Stare radio choć nie podaje już informacji o pogodzie, to „ mówi” uczniom  o tym jak jeszcze nie tak dawno było najnowocześniejszym urządzeniem. Maszyna do pisania ustąpiła miejsce komputerowi.

Bardzo interesujące w Szkolnej Izbie Regionalnej są również przedmioty związane ze szkolnictwem np. katedra dla nauczyciela, globus, mapa i  pomoce dydaktyczne.

Centralne miejsce zajmują trzy „nadgryzione zębem czasu” ławki szkolne.  Na nich uczniowie położyli stare elementarze , książki, drewniane piórniki, zapisane zeszyty oraz  świadectwa . To szkolne pamiątki  rodziców i dziadków. Przed ławkami postawili  niespotykane dzisiaj duże liczydło.

Odrębny dział  zbiorów to stare dokumenty (m.in. pochodzące z 1890 roku) , pieniądze oraz fotografie, dzięki którym uczniowie mogą odtworzyć różne przejawy dawnego życia. W Izbie znajdują się również niezwykle cenne eksponaty związane z II wojną światową. .

Wszystkie znajdujące się w Szkolnej Izbie Regionalnej  skarby ze starych szaf, skrzyń i  strychów są bardzo cenne ,  przywołują piękne wspomnienia . Zbiory  są sukcesywnie uzupełniane  i  stanowią świetny materiał edukacyjny , zwłaszcza w zakresie historii i edukacji regionalnej. Często odbywają się tu „ żywe” lekcje historii, języka polskiego,  plastyki. Zajęcia w szkolnej izbie inspirują dzieci do pracy twórczej, rozbudzają i rozwijają zainteresowania problematyką historii najbliższego środowiska, uczą i zachęcają do pielęgnowania tradycji. Okazjonalnie organizowane są również tematyczne wystawy, które zwiedzają nie tylko uczniowie ale ich rodzice i goście odwiedzający szkołę.

Pani Alina Hołyst dalej z wielką wytrwałością zabiega o nowe  eksponaty. Stara  się powiększać  zbiory o stale ginące pamiątki świadczące o  przeszłości. Apeluje „Jesteśmy gotowi na przyjęcie nowych eksponatów. Jeżeli posiadacie stare, niepotrzebne pamiątki, które gromadzą tylko kurz, nie zastanawiajcie się, przynieście je do naszej szkoły. Tutaj znajdą godne miejsce i troskliwą opiekę”.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszej Szkolnej Izby Regionalnej!

Alina Hołyst