• Rok szkolny 2013/2014

        • 02.09.2013 Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2013/2014. Uczestnictwo we mszy świętej oraz uroczystej akademii.

          15.09.2013 Konkurs „Jesienne stoły”. Ten konkurs na stałe już chyba znalazł swe miejsce w harmonogramie imprez, organizowanych na terenie naszej szkoły. Dzieci wykonały stwory, potwory oraz przeróżne postacie z jesiennych plonów, warzyw i owoców. Pomysłowość dzieci nie zna granic, a wyraz artystyczny prac sięga kunsztem zawodowstwa w dziedzinie sztuk plastycznych i artystycznych.  Ta piękna wystawa zdobiła  korytarz szkolny, budząc zachwyt osób odwiedzających naszą szkołę.

          30.09.2014 Włączenie się uczniów naszej szkoły w akcję "Sprzątanie Świata" to wspólna lekcja poszanowania środowiska.

          01.10.2013 Wspólna zabawa społeczności szkolnej na dyskotece z okazji Dnia Chłopaka.

          14.10.2013 Ślubowanie klasy pierwszej. W tym dniu w naszej szkole odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klasy pierwszej, która składa się z 23 uczniów, a ich wychowawcą jest pani Mariola Leśniak. Pierwszaki przygotowali krótką inscenizację artystyczną, a następnie Pani Dyrektor pasowała uczniów tradycyjnym ołówkiem. Po tej uroczystości pierwszaki otrzymali upominki od rodziców oraz swoich starszych kolegów i koleżanek. Po uroczystej akademii uczniowie wraz z rodzicami świętowali przy małym poczęstunku. 

          18.10.2013 Uroczystość nadania imienia  naszej szkole. Spotkanie z biskupem. Udział we mszy świętej. Program artystyczny oraz poczęstunek dla przybyłych gości. 

          „Dla człowieka, podobnie jak dla ptaka świat ma wiele miejsc, gdzie można odpocząć, ale gniazdo tylko jedno”* - nadanie imienia generała Marcina Kątskiego Publicznej Szkole Podstawowej w Kątach

          Dzień 18 października 2013 roku na długo pozostanie w pamięci społeczności naszej Szkoły. W sto dziesiątą rocznicę założenia placówki  przez Siostry Służebniczki Starowiejskie,  Publiczna Szkoła Podstawowa w Kątach oficjalnie otrzymała imię generała Marcina Kątskiego. Przygotowania do tego wydarzenia trwały ponad dwa lata, tyle, bowiem upłynęło od ponownego pojawienia się inicjatywy nadania patrona do samej uroczystości. Na początku 2011 roku rodzice i uczniowie niemal jednogłośnie wyrazili akceptację dla planów nadania Szkole patrona. Kolejnym krokiem było poszukiwanie kandydatów do tego zaszczytnego miana. Ostatecznie po licznych dyskusjach powstał wspólny wniosek Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego skierowany do Rady Gminy Iwkowa o nadanie nam, jako patrona generała Marcina Kątskiego.

          Wybór tej postaci nie był przypadkowy. Rodzina Kątskich przez  kilka wieków mieszkała w  Kątach. Sam generał, mimo iż prawdopodobnie tylko dzieciństwo tutaj spędził, całe życie czuł się związany z naszą miejscowością, czego wyrazem był jego oficjalny podpis na dokumentach:  Marcin Kątski z Kątów. Zasługi generała dla Ojczyzny i Europy są ogromne. Walczył we wszystkich wojnach, jakie toczyła Polska w drugiej połowie XVII wieku. Przyczynił się do wielu zwycięstw polskiej armii, z których największym była bitwa pod Wiedniem w 1863 roku. Swoim życiem i czynami udowodnił, że zdolności w połączeniu z ciężką pracą i wytrwałością pozwalają osiągnąć największe zaszczyty i stanowiska. Takie przekonanie pragniemy zaszczepić wychowankom Szkoły w Kątach. O takim wzorze mówił ksiądz biskup ordynariusz Andrzej Jeż podczas homilii i spotkania w Szkole z uczniami. Przypominał uczniom, że w naszych czasach prawdziwym patriotyzmem jest walka o wykształcenie, które pozwoli najlepiej służyć Polsce.

                      Mimo bardzo niesprzyjającej pogody naszą uroczystość uświetnili liczni goście. Mszy świętej przewodniczył ksiądz biskup ordynariusz w asyście ks. prałata Stanisława Nowaka, ks. prałata Józefa Nowaka, ks. prałata Józefa Gurgula, ks. dr. Stanisława Tokarskiego, ks. Stanisława Serafina, ks. proboszcza Jana Witka. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych z panem Bogusławem Kamińskim Wójtem Gminy Iwkowa i panem Tomaszem Koprowskim przewodniczącym Rady Gminy na czele. Powiat brzeski reprezentowali panowie Kazimierz Brzyk -przewodniczący Rady Powiatu i Krzysztof Kęder - radny Rady Powiatu. W imieniu Kuratorium Oświaty przybyła pani Urszula Blicharz – dyrektor Delegatury KO w Tarnowie. Ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Starowiejskich przybyła siostra Elżbieta Korobij matka prowincjalna Zgromadzenia. Wojsko wystawiło asystę honorową, która uświetniła odsłonięcie pamiątkowego obelisku poświęconego pamięci gen. Marcina Kątskiego i 650 rocznicy lokacji miejscowości Kąty. Przybyli również dyrektorzy szkół i instytucji współpracujących z nami.

          Nadanie imienia było niezwykle ważnym wydarzeniem dla naszej społeczności szkolnej. Jego zorganizowanie wymagało zaangażowania wielu osób. Podziękowania należą się nie tylko nauczycielom, pracownikom Szkoły i uczniom, którzy stanęli na wysokości zadania, ale również wszystkim, którzy pomogli w jego realizacji. Przede wszystkim za ufundowanie sztandaru i pomoc w organizacji uroczystości dziękujemy rodzicom i Radzie Rodziców (Joannie i Markowi Łagosz, Elżbiecie Kulig, Urszuli Kamińskiej, Marioli Maciaś, Ewie Goryca, Lucynie Musiał, Agacie Kołdras, Teresie Nowak, Iwonie Kołodziej, Iwonie Motak, Agnieszce Salamon, Urszuli Musiał, Annie Krzyściak, Annie Gwiżdż, Agacie Gawełda, Agacie Kołdras, Janinie Motak, Annie Serafin, Annie Nowickiej, Beacie Zięba, Agacie Serafin, Janowi Żołnie, Kamilowi Caparowi, Rafałowi Sowie, Gabrieli i Tadeuszowi Nowak, Tadeuszowi Nowakowi, Januszowi Maciaszowi) oraz przewodniczącej Rady Rodziców pani Marii Zając. Panu Bogusławowi Kamińskiemu Wójtowi Gminy Iwkowa dziękujemy za pełne życzliwości wspieranie nas we wszystkich działaniach. Dziękuję również za życzliwość i wsparcie Siostrom Służebniczkom. Szczególne podziękowania należą się księdzu proboszczowi Janowi Witkowi, który współorganizował uroczystość i udostępnił nam dolny kościół na przedstawienie części artystycznej. Podziękowania należą się również Komitetowi Obchodów 650- lecia lokacji Kątów: Józefie Marzec, Andrzejowi Markowi Maciasiowi, Piotrowi Salamonowi, Wiesławowi Ptakowi, Andrzejowi Szewczykowi, Maciejowi Durlak  i pani sołtys Beacie Stanuch za pomoc organizacyjną i przygotowanie pamiątkowego obelisku, który wykonali panowie Jan Kulig, Sylwester Kulig, Robert Kulig, Jan Kulig z pomocą Grzegorza Kumorka i Józefa Wrony. Dziękuję także panu Wojciechowi Hili, Gminnemu Ośrodkowi Kultury i Iwkowskiej Orkiestrze Dętej za pomoc i uświetnienie uroczystości, OSP w Porąbce Iwkowskiej za kierowanie ruchem.

          Nadanie Szkole patrona rozpoczęło nowy etap jej pracy. Musimy dołożyć wszelkich starań, aby wcielić w życie ideały, których symbolem jest generał Marcin Kątski.

          *O. W. Holmes

          Bogusława Urbańczyk

          12.11.2014 Upamiętnienie Święta Niepodległości montażem słowno-muzyczny, który przygotowała IV klasa. Występ szkolnego chórku oraz zespołu muzycznego.

          15.11.2014 Kalendarz szkolny. W  tym roku po raz pierwszy został wydany  kalendarz szkolny, który przygotował i opracował p. Rafał Mordarski. Przedsięwzięcie to było możliwe głównie dzięki sponsorom: firmom: „Bemaks”, „Perła”, „Bud-dróg”, „Litwiński”, „WW-net”, „Karpiel”, „Mów-tak”, „Bruno”, „Pizza-Plus”, „Kamix” oraz „PZU Żołna”. Całkowity dochód uzyskany dzięki tej akcji zostanie przeznaczony na cele szkolne, w szczególności na wydanie śpiewnika dla dzieci wraz z płytą CD, którą nagrał w  roku 2013 nasz szkolny zespół „NUTKI”.

          Rozśpiewana szkoła

          Jednym z przejawów działalności na rzecz rozwoju kultury lokalnego środowiska jest dbałość o wszechstronny rozwój naszych uczniów. Staramy się zagwarantować społeczności szkolnej dostęp do wielu form różnorodnej aktywności społecznej, artystycznej i kulturowej. Chcemy dbać o prawidłowy rozwój postaw społecznych i obywatelskich, które w przyszłości mogą owocować pięknem jawiącym się w ludziach, otwartością i chęcią do podejmowania działań na rzecz wspólnego dobra. Temu celowi służyło wydanie w tym roku po raz pierwszy kalendarza szkolnego. Przedsięwzięcie to było możliwe głównie dzięki sponsorom: Firmom: „Bemaks”, „Perła”, Bud-dróg”, „Litwiński”, „WW-net”, „Karpiel”, „Mów-tak”, „Bruno”, „Pizza-Plus”, „Kamix” oraz „PZU Żołna”. Całkowity dochód uzyskany dzięki tej akcji zostanie przeznaczony na cele szkole, w szczególności na wydanie śpiewnika dla dzieci wraz z płytą CD, która została nagrana w tym roku 2013, przez nasz szkolny zespół ”NUTKI”. Wielu  może się to wydawać  błahostką, ale tylko uczniowie naszej szkoły biorący udział w projekcie, wiedzą jak wiele czasu, wysiłku i pracy kosztowało doprowadzenie projektu do końca. Płyta jest owocem pracy naszych uczniów, do których należą chórzyści, muzycy, autorzy tekstów i muzyki do naszych piosenek. Nic w tym dziwnego - tyle, że uczniowie naszej szkoły to są dzieci do 12 roku życia.  Moim zdaniem jest to wielki sukces i chluba dla całej społeczności. Zaznaczę również, że ostateczny efekt jest na  wysokim poziomie, o czym przekonają się Ci, którzy usłyszą naszą płytę. Obecnie  w szkole działa zespół muzyczny, który tworzą uczniowie. Echem naszych występów są pochlebne recenzje, jakie otrzymujemy od słuchaczy. Celem większości podejmowanych działań jest zaszczepienie w młodzieży, chęci do muzykowania nie tylko w szkole czy kościele, ale także na różnych spotkaniach. Dzięki temu również  dzieci nauczą się podejmowania, organizowania wszelkich inicjatyw, które sprawią, że dla wielu muzyka będzie źródłem radości. 

          28.11.2013 Szkolne andrzejki. Zabawy, quizy, konkursy oraz zabawa taneczna dla wszystkich uczniów naszej szkoły.

          01.12.2014 Kiermasz Bożonarodzeniowy. Jednym z działań, jakie podjęła w tym roku szkoła, było zorganizowanie kiermaszu szkolnego z ozdobami i stroikami bożonarodzeniowymi. Inicjatywa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, a uzyskany dochód zostanie przeznaczony na zakup nowych strojów sportowych oraz dofinansowanie planowanej wycieczki szkolnej do Warszawy. Dziękujemy uczniom i nauczycielom, którzy poświęcili swój wolny czas i wykonali ozdoby:  Brzęk Magdalena, Kurowska Zofia, Nowak Magdalena, Szewczyk Wiktoria, Bieniek Jakub, Kołodziej Marcelina, Maciaś Izabela, Nowak Paulina, Repetowski Andrzej, Czyżycka Karolina, Dyrek Małgorzata, Kurowska Teresa, Łagosz Karolina, Pajor Damian, Szot Aleksander, Szot Dominika, oraz paniom: Marioli Leśniak, Danucie Motak, Krystynie Wilczak, Monice Trojanowskiej, Beacie Grys, Bożenie Załubskiej.

          06.12.2014 Wizyta Św. Mikołaja. Na ten dzień czekają wszystkie dzieci. Tak też było w naszej szkole. Dzieci z dwóch oddziałów przedszkolnych wytrwale przygotowywały się do powitania tego niezwykłego gościa, jakim jest św. Mikołaj. A gdy już przybył w asyście aniołków, uciechom nie było końca. Oprócz pełnego prezentów worka św. Mikołaj przywiózł ze sobą dużo radości. Rozmawiał z dziećmi, zachęcał, aby były grzeczne, słuchały rodziców oraz pań w przedszkolu i przestrzegał wszystkich niegrzecznych. Poza tym nasz zimowy Gość wszystkim przedszkolakom osobiście wręczał duże paczki, a w nich  dla każdego coś dobrego! W przepięknie udekorowanej zimowej sali przedszkolaki odważnie recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Na spotkanie ze św. Mikołajem przybyły także małe dzieci, które jeszcze nie uczęszczają do przedszkola. Ściskając swoją mamę za rękę z bijącym mocno serduszkiem, dzielnie odbierały prezenty. Na zakończenie dzieci z kl. „0” pożegnały Mikołaja słowami piosenki: Święty Mikołaju nie wracaj do raju! Hej! Zostań tu na ziemi wszyscy cię kochają. Ten dzień z pewnością na długo zapisze się w dziecięcych sercach.

          08.12. 2013 Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP (8 grudnia), – która jest patronalnym świętem Dziewczęcej Służby Maryjnej. Występ młodzieży szkolnej w kościele parafialnym w Kątach, przygotowany przez s.Helenę Gwozdek. Występ szkolnego chórku oraz szkolnego zespołu muzycznego, który także wykonał oprawę muzyczną mszy świętej.

          10.12.2014 VI Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek "Zaśpiewajmy kolędę..2014"

          20.12.2014 Wspólne kolędowanie społeczności szkolnej. Występy wszystkich klas. Wigilie klasowe i dzielenie sie opłatkiem.

          10.01.2014 Zorganizowanie i przeprowadzenie VI Gminnego  Konkursu Kolęd i Pastorałek "Zaśpiewajmy kolędę...2014"

          22.01.2014 Koncert dla Babci i Dziadka. Dnia 23.01.2014 roku odbyło się w kościele Parafialnym w Kątach okolicznościowe spotkanie związane ze świętem Dnia Babci i Dziadka. Podczas uroczystości wystąpili uczniowie naszej szkoły z programem artystycznym. Montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów naszej szkoły wraz z nauczycielami. Wspólne kolędowanie, upominki oraz ciepłe słowa kierowane do wszystkich dziadków. Występ odbył się w kościele parafialnym w Kątach dzięki życzliwości księdza Jana Witka. Po życzeniach i miłych słowach seniorzy otrzymali drobne upominki przygotowane przez dzieci i nauczycieli naszej szkoły. Na zakończenie księża odprawili mszę świętą w intencji Dziadków i Babć. 

          30.01.2014 Wielka zabawa karnawałowa. Quizy, konkursy, zabawy oraz udział w dyskotece.

          02.02.2014 Zakończenie okresu kolędowego, występ szkolnego chórku oraz zespołu muzycznego, oprawa muzyczna mszy świętej w kościele parafialnym w Kątach.

          07.03. 2014 Audycja w szkolnym radiu "Mini-Max" poświęcona kobietom w dniu ich święta 8 marca. Przygotowali chłopcy z klasy V i VI wraz z p. Rafałem Mordarskim.

          09.04.2014 Audycja poświęcona Błogosławionemu Janowi Pawłowi II w rocznicę jego śmierci. Społeczność szkolna mogła uczestniczyć w godzinnej retrospekcji wydarzeń z życia tego wielkiego człowieka. Prezentacji dokonali uczniowie klasy VI, przygotowani przez s. Helenę Gwozdek. Można było posłuchać również piosenek o bł. Janie Pawle II, które zaprezentował szkolny chórek i zespół muzyczny przygotowany przez pana Rafała Mordarskiego. 

          26.04.2014  Występ w kościele parafialnym w Kątach z okazji kanonizacji Jana Pawła II. Montaż słowno-muzyczny poświęcony osobie Świętego. Prezentacji dokonała młodzież oraz uczniowie szkoły podstawowej, przygotowani przez s. Helenę Gwozdek. Można było posłuchać również piosenek o bł. Janie Pawle II, które zaprezentował szkolny chórek i zespół muzyczny przygotowany przez pana Rafała Mordarskiego. 

          30.05.2014 „Witaj majowa jutrzenko…” –  akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dnia 30 kwietnia  2014 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 223 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Rozpoczęła się ona wniesieniem sztandaru oraz odśpiewaniem "Mazurka Dąbrowskiego". Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, uczniowie klasy 5 pod kierunkiem p. Aliny Hołyst zaprezentowali montaż słowno- muzyczny - opowiedzieli o wielkiej radości płynącej z ustanowienia Konstytucji 3 Maja. Ten dzień był wspaniałą okazją, by uzmysłowić rolę i znaczenie takich słów jak „Ojczyzna” i „Patriotyzm”.  Na zakończenie uroczystości naświetlono, jak ważne było to wydarzenie nie tylko dla Polski, ale również dla przyszłej Europy. Akademii towarzyszył szkolny chórek pod kierunkiem p. Rafała Mordarskiego , który  zaprezentował  utwory związane z  uroczystością . Zaśpiewali ,,Majową Jutrzenkę", „ Ukochany kraj”, „ Ojczyzna” a następnie ,,Jest takie miejsce". Występ wzbogacił zespół muzyczny z klasy 6. Świetna inscenizacja akademii sprawiła , że uczniowie oglądali ją z powagą i zaciekawieniem. Patriotyczne akademie rocznicowe są w naszej szkole tradycją. Dzięki takim uroczystościom nauczyciele  dążą do kształtowania postaw patriotycznych, wychowania w polskości oraz przygotowania do życia w demokratycznym państwie.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        A.H.

           

          Młodzi odkrywcy z „ Misją Przyroda” poznają Tatrzański Park Narodowy

                      Grupa 35 uczniów- młodych reporterów z klasy IV-V wraz z opiekunami p. Wiesławą Gorycką, p. Teresą Radziętą ze szkoły podstawowej w Dobrocieszu i p. Aliną Hołyst,p. Danutą Motak ze szkoły podstawowej w Kątach przebywali w dniach 19-23 maja 2014 roku na „zielonej szkole” w Tatrzańskim Parku Narodowym. Celem zajęć przyrodniczych realizowanych w ramach programu „Misja Przyroda – edukacja przyrodnicza w parkach narodowych”, którego organizatorem jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej  było budowanie wśród młodzieży z obszarów wiejskich świadomości i poczucia odpowiedzialności za środowisko przyrodnicze. Uczniowie pod okiem pracowników parku narodowego wcielili się w rolę odkrywców, badaczy i reporterów, brali udział w grach, zabawach edukacyjnych oraz  konkursach.

                      Realizacja zajęć odbywała się w trzech etapach. Etap I  był zrealizowany w szkole  bezpośrednio przed wyjazdem do parku narodowego. W ramach tego etapu uczniowie dowiedzieli się o celach projektu, jego założeniach edukacyjnych, rozwiązywali quiz, a także zostali wprowadzeni w fabułę projektu. Ich pierwszym zadaniem było przygotowanie informacji o Tatrzańskim Parku Narodowym. II  etap to zajęcia edukacyjne w parku narodowym. Etap III stanowił kontynuację I i II etapu, odbywał się w formie zajęć pozalekcyjnych w miejscu zamieszkania i najbliższej okolicy. W jego ramach odbył się konkurs prac projektowych zgodnie z fabułą projektu.

                      W pierwszym dniu po zakwaterowaniu się w „ Willi Halinka” w Zakopanem uczniowie podczas krótkiej wędrówki po zakopiańskiej łące tworzyli swoje własne, niepowtarzalne kompozycje zapachowe z fragmentów roślin, ściółki czy próbek gleby. W skupieniu i ciszy lokalizowali dźwięki , które usłyszeli, rysowali je i po kolei omawiali, wskazując kierunek skąd dobiegały. Tworzyli również własną paletę barw z elementów przyrodniczych.
                        W Tatrzańskim Parku Narodowym uczniowie poznali wspaniałych przewodników, którzy chętnie współpracowali z młodymi reporterami i zasypywali uczniów wiedzą o parku narodowym : stażystkę p. Beatę, p. Pawła, p. Mariusza. W parku zwiedzali wystawę zwierząt, oglądali film o ochronie tatrzańskiej przyrody , wyznaczali kierunki za pomocą kompasu, posługiwali się mapą i planem w terenie. Podzieleni na grupy byli badaczami własności fizycznych zbiornika wody, badaczami roślin i bezkręgowców. Każdy zespół ustalał jaka jest barwa, przejrzystość, zapach i temperatura wody. Uczniowie rozpoznawali rośliny wodne i przybrzeżne, odławiali zwierzęta bezkręgowe żyjące przy brzegu i pod kamieniami. Zebrany materiał oglądali pod mikroskopem, umiejętnie posługiwali się lupą. Obserwując zwierzęta zwracali uwagę na cechy ich budowy, sposób poruszania się i oddychania. Po zakończeniu badań wszystkie zebrane okazy wpuścili ostrożnie do wody.

                      W czasie „ rajdu terenowego” na szczyt Gęsia Szyja uczniowie spisywali rośliny, drobne zwierzęta , ptaki, ssaki napotkane na trasie. Każde znalezisko, które napotkali udokumentowali rysunkiem lub fotografią. Pan przewodnik zwracał im szczególną uwagę, że oprócz liczby znalezionych gatunków ważnym wskaźnikiem oceny różnorodności biologicznej jest wyjątkowość tych gatunków np. występujących tylko w tym miejscu na świecie ( endemity). W drodze powrotnej zwiedzili Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej, którym opiekują się Dominikanie.

                      W kolejnych dniach uczniowie zwiedzili Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza  oraz udali się do Willi Koliba. W jej wnętrzu  mogli zobaczyć stylowe wyposażenie: meble , sprzęty kuchenne , a także specjalnie zaprojektowane piece kaflowe, karnisze, zasłony, a nawet drobne przedmioty kowalskie, jak klamki i wykładki zamków. Dzieci dowiedziały się, że Muzeum Stylu Zakopiańskiego jest jedynym w Polsce miejscem, gdzie można poznać historię i dokonania pierwszej teoretycznie opracowanej i praktycznie realizowanej koncepcji polskiego stylu narodowego, opartego na budownictwie i zdobnictwie górali podhalańskich. Schodząc Krupówkami w dół przez teren targu uczniowie doszli do dolnej stacji kolejki na Gubałówkę. Wyjechali  na sam szczyt  gdzie  czekało na nich  wiele atrakcji. Z tarasu widokowego podziwiali przepiękną panoramę Tart i Zakopanego. Największe wrażenie ,szczególnie na chłopcach zrobiły skocznie narciarskie.
          Od zbiegu Krupówek i ulicy Kościeliskiej skierowali się na zachód, w stronę, gdzie widniała sylwetka drewnianego kościółka. Odwiedzili jedną z najsłynniejszych nekropolii polskich - Stary Cmentarz na Pęksowym Brzyzku. Odczytali , że cmentarz na Pęksowym Brzyzku został założony w 1848 roku, a nazwa cmentarza pochodzi od jego fundatora Jana Pęksy, natomiast brzyzek oznacza w gwarze góralskiej urwisko nad potokiem. Dowiedzieli się również, że od lat dwudziestych XX wieku chowano tu tylko osoby zasłużone dla Zakopanego, Tatr i Podhala. Uznali ,że cmentarz ten wcale nie jest smutny. Może dlatego, że wiele pochowanych tam osób żyje ciągle w ich wspomnieniach, w anegdotach, w swoich dziełach literackich i plastycznych, w książkach, artykułach, filmach. Na cmentarzu uczniowie z Dobrociesza odnaleźli grób patrona swojej szkoły Władysława Orkana.
                       W każdym dniu po pysznym obiedzie przygotowanym przez panią Halinkę uczniowie pracowali w zespołach pod kierunkiem pań nauczycielek. Przeglądali zebrany materiał, porządkowali go, dokonywali selekcji, wybierali najciekawsze zdjęcia . Swoje relacje oraz wyniki badań,  zamieszczali na specjalnie dedykowanym profilu na Facebooku – Misja Przyroda (www.facebook.com/MisjaPrzyroda). Uczniowie będą również reporterami gazety „ Misja Przyr(g)oda”, która zostanie wydana w późniejszym terminie.
           Były to niezwykłe lekcje, bo dzięki nim uczniowie zrozumieli, że warto chronić i szanować przyrodę. Niemal każdy z nich  w trakcie pobytu w Tatrzańskim Parku Narodowym pogłębił swoją wiedzę i dowiedział się czegoś nowego. Połowa  poznała  zwierzę, roślinę czy zjawisko przyrodnicze, którego wcześniej nie znała.  Dzięki udziałowi w projekcie  poznały bogactwo gatunkowe otaczającego ich środowiska przyrodniczego i praktyczne znaczenie pojęcia różnorodności biologicznej.

                      W ostatnim dniu pobytu na „ zielonej szkole” pani Teresa Radzięta nauczycielka przyrody w szkole podstawowej w Dobrocieszu podziękowała uczniom, opiekunkom, przewodnikom, gospodarzom za wykonaną pracę i wspólne przeżycie wspaniałej przygody. Każdy uczeń otrzymał CERTYFIKAT młodego odkrywcy „ Misja Przyroda’.

          A. Hołyst, D. Motak

          Dyrektor Szkoły informuje, że została zakończona ewaluacja zewnętrzna. Raport z ewaluacji jest dostępny na stronie: http://www.seo2.npseo.pl/reports/1000384194141.pdf