• Rok szkolny 2016/2017

        • ►KLASOWY GRILL NA ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO.

          Na podsumowanie roku szkolnego 2016/2017 razem z wychowawczynią panią Aliną Hołyst udaliśmy się do pięknego ogrodu naszej koleżanki - na grilla. Oprócz pieczenia kiełbasek wspaniale się bawiliśmy. Mogliśmy się przekonać, że spotkania klasowe mogą być przyjemne i ciekawe. Jak widać na zdjęciach atmosfera była bardzo przyjazna. Ale to wszystko zawdzięczamy rodzicom Ani – Państwu Joannie i Markowi Łagoszom, którzy zadbali o to , aby nam w tym dniu nic nie zabrakło. Miłe wspomnienia zostaną na długo!

          Serdecznie dziękujemy- uczniowie klasy IV.

          ►„NATURA BEZCENNYM DAREM”-  KONKURS PLASTYCZNY

          Główny organizator XVII Festiwalu Nauki i Sztuki w Krakowie -Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, zaprosił uczniów naszej szkoły do udziału w konkursie plastycznym „ NATURA BEZCENNYM DAREM”. Zadaniem uczestników konkursu było zilustrowanie dowolną techniką plastyczną podanego tematu. Wszystkie prace wzbudziły zachwyt organizatorów, a ich autorzy zasłużyli na pochwałę i uznanie.

          Serdecznie gratulujemy młodym artystom!!!

          A.Hołyst

          ►Gminne konkursy językowe

          Miesiąc maj to czas konkursów językowych w naszej gminie. Zwycięscy etapu szkolnego reprezentowali naszą szkołę podczas II Gminnego Konkursu Języka Angielskiego w PSP w Dobrocieszu. Najmłodszy uczestnik konkursu Oskar Żołna zdobył wyróżnienie. Przedstawiciele klas trzecich reprezentowali natomiast naszą szkołę w I Gminnym Konkursie Pięknego Czytania w Języku Polskim I Angielskim. Ich zadaniem było poprawne i najpiękniej zinterpretowane przeczytanie dwóch bajek. I miejsce zdobył uczeń klasy 3a Hubert Żołna a II miejsce Maria Stanuch z klasy 3b.

          Monika Trojanowska

          ►Wycieczka integracyjna Samorządów Uczniowskich PSP w Iwkowej Nagórzu i PSP w Kątach

          6 czerwca uczniowie dwóch zaprzyjaźnionych szkół uczestniczyli w rajdzie pieszym na górę Jaworz popularnie zwaną „Kretówką” , która jest najwyższym szczytem Pasma Łososińskiego w Beskidzie Wyspowym i stanowi znakomity punkt widokowy na panoramę Beskidu. Podziwialiśmy wspaniałe widoki i delektowaliśmy się coraz rzadziej pieczoną na ognisku kiełbaską a następnie lodami na Hubertówce. Trasa 11 kilometrów nie stanowiła dla uczniów większego problemu dzięki doskonałej pogodzie i atmosferze.

          Monika Trojanowska i Bożena Załubska

          ►DZIEŃ DZIECKA W GOSPODARSTWIE ENOTURYSTYCZNYM

          W dniu 1 czerwca 2017 roku uczniowie z klasy I  oraz  klasy II  spędzili miło czas w gospodarstwie enoturystycznym  Państwa Kamińskich w Połomiu Małym. Pobyt ten został zorganizowały z okazji Dnia Dziecka. Opiekę nad uczniami sprawowały wychowawczynie. Dzieci miały bardzo dużo atrakcji. Zaraz po przyjściu przywitała ich  pani Urszula , która opowiedziała o swoim gospodarstwie i oprowadziła po atrakcjach domostwa. Najpierw wszyscy udali się do zagrody danieli. Tam karmiąc zwierzęta poznawali fakty i ciekawostki o nich.. Następnie właścicielka oprowadziła wszystkich po winnicy, a potem korzystaliśmy do woli z atrakcji parku linowego -oczywiście trasy dla dzieci oraz placu zabaw. Na koniec zakupiliśmy pamiątki i ruszyliśmy w drogę. Pogoda dopisała więc trasę ze szkoły do Winnicy ,,Nowizny” i z powrotem pokonywaliśmy pieszo podziwiając cudowne widoki naszej okolicy.

          Dzieci  zmęczone ale pełne niezapomnianych wrażeń wróciły do domu.

                                                                                           Mariola Leśniak

          ►TEST KOMPETENCJI TRZECIOKLASISTÓW 2017

          W nasze szkole, jak co roku, odbył się Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty wydawnictwa Operon. Celem sprawdzianu było podsumowanie pierwszego etapu edukacji uczniów - w III klasie szkoły podstawowej. Sprawdzone zostały umiejętności uczniów w zakresie: czytania, pisania, wiedzy o języku, sprawności rachunkowej oraz praktycznych umiejętności w rozwiązywaniu zadań matematycznych. 

           Do zmagań z testami z edukacji polonistycznej i matematycznej stanęli : klasa III a z panią Krystyną Wilczak, i kl. III b z panią Dorotą Grabarz. Z pierwszych stron testów spoglądała na wszystkich uśmiechnięta buzia Bratka, który dodawał otuchy lekko zestresowanym uczniom. W części polonistycznej, która miał tytuł „Ferdynand szuka parasolnika”, oprócz pracy z tekstem należało napisać dalszy ciąg przygody Ferdynanda. W części matematycznej Ferdynand i parasolnik ukrywali się w treści zadań. Uczniowie pisali także mini test z przyrody pt. ”Ferdynand i woda”. Po wyczerpujących godzinach pracy, uczniowie zgodnie stwierdzili, że nie było się czego bać, bo „testy wcale nie były takie trudne”. Teraz wystarczy tylko poczekać  na wyniki i…. wakacje! Trzymamy kciuki.

                                                                                                   Dorota Grabarz

          ►„DZIECI POMÓŻCIE MEMU NIEPOKALANEMU SERCU ZWYCIĘŻYĆ”

          Pod takim tytułem 18 maja 2017 odbył się montaż słowno - muzyczny przygotowany przez uczniów z kl.III b PSP w Kątach dla całej społeczności uczniowskiej. Do uczczenia 100 rocznicy objawień Matki Bożej w Fatimie dzieci przygotowywały się systematycznie od października pod kierunkiem wychowawczyni p. Doroty Grabarz, siostry Heleny Gwozdek oraz p. Rafała Mordarskiego, który wykonał piękną oprawę muzyczną. 

          Przypomnijmy, w 1916 r. w niewielkiej portugalskiej miejscowości o nazwie Fatima trójce pobożnych dzieci: sześcioletniej Hiacyncie, jej o dwa lata starszemu bratu Franciszkowi oraz ich ciotecznej siostrze, dziewięcioletniej Łucji, ukazał się Anioł Pokoju.

          Miał on przygotować dzieci na przyjście Maryi. Pierwsze objawienie Matki Najświętszej dokonało się 13 maja 1917 r. Cudowna Pani powiedziała dzieciom: "Nie bójcie się, nic złego wam nie zrobię. Jestem z Nieba. Chcę was prosić, abyście tu przychodziły co miesiąc o tej samej porze. W październiku powiem wam, kim jestem i czego od was pragnę. Odmawiajcie codziennie różaniec, aby wyprosić pokój dla świata". Podczas drugiego objawienia, 13 czerwca, Maryja obiecała zabrać wkrótce do nieba Franciszka i Hiacyntę. Łucji powiedziała, że Pan Jezus pragnie posłużyć się jej osobą, by Maryja była bardziej znana i kochana, by ustanowić nabożeństwo do Jej Niepokalanego Serca. Dusze, które ofiarują się Niepokalanemu Sercu Maryi, otrzymają ratunek, a Bóg obdarzy je szczególną łaską. Trzecie objawienie z 13 lipca przedstawiało wizję piekła i zawierało prośbę o odmawianie różańca. Następnego objawienia 13 sierpnia nie było z powodu aresztowania dzieci. Piąte objawienie 13 września było ponowieniem prośby o odmawianie różańca.

           

          Ostatnie, szóste objawienie dokonało się 13 października. Mimo deszczu i zimna w dolinie zgromadziło się 70 tys. ludzi oczekujących na cud. Cudem słońca Matka Boża potwierdziła prawdziwość swoich objawień. Podczas tego objawienia powiedziała: "Przyszłam upomnieć ludzkość, aby zmieniała życie i nie zasmucała Boga ciężkimi grzechami. Niech ludzie codziennie odmawiają różaniec i pokutują za grzechy".

          Matka Boża zachęcała dzieci z Fatimy do pokuty za dusze w czyśćcu, do odmawiania codziennie Różańca w intencji nawrócenia grzeszników oraz do modlitwy za pokój. Prosiła ich też o wybudowanie jej kapliczki w tym miejscu w Fatimie.

          W niedzielę 21 maja uczniowie ponownie wystąpili w kościele parafialnym w Katach dla całej społeczności parafialnej. Młodzi aktorzy wcielili się w swoje role z dziecięcą radością, ale także dbałością o oddanie nastroju zdarzenia z Cova da Iria. Ich gra pełna autentyzmu, prostoty i szczerości serca   zrobiła na parafianach duże wrażenie.

                                                               Dorota Grabarz

          ►Międzynarodowy Konkurs Programistyczny Baltie 2017

          Po raz kolejny nasi młodzi programiści zostali nominowani do finału Międzynarodowego Konkursu Programistycznego Baltie 2017.  Już w sobotę 10 czerwca czwórka naszych najlepszych informatyków zmierzy się z finałowymi zadaniami. O miejsce w ostatnim etapie konkursu walczyło prawie 13 tysięcy uczestników z trzech państw / http://baltie.pl/pl/ /. W finale reprezentują naszą szkołę: uczennica klasy V Patrycja Brzęk oraz uczniowie klasy VI: Jakub Szot, Patryk Krzyżak oraz Jakub Czyżycki.  Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki! 

           

          ► XIX OGÓLNOPOLSKI KONKURS POETYCKI  IM. JÓZEFA KOSAKOWSKIEGO

          Gminny Ośrodek Kultury w Iwkowej już po raz dziewiętnasty ogłosił Ogólnopolski Konkurs Poetycki im: Józefa Kosakowskiego. Celem konkursu jest upowszechnienie twórczości poety ludowego – Józefa Kosakowskiego- pochodzącego z Wojakowej. Warunkiem uczestnictwa w tym konkursie było nadesłanie zestawu 3-5 wierszy o tematyce ludowej. Został on przeprowadzony z podziałem na dwie grupy wiekowe: Grupa I do 19 roku życia i Grupa II od 19 roku życia i wyżej. Uroczyste podsumowanie konkursu nastąpiło 4 czerwca 2017 roku podczas Biesiady Literackiej w Zespole Szkół w Wojakowej- rodzinnej miejscowości poety, połączone z rozdaniem nagród laureatom i wysłuchaniem oracji tych laureatów konkursu , którzy wyrazili chęć wystąpienia.

          Dwie nagrody otrzymały uczennice naszej szkoły w kategorii I- Grupa Gl:
          I miejsce- Julia Stanuch- godło "PIĄTECZKA"- "J.K."
          II miejsce- Urszula Nowak - godło "NOWA"- " Płaczące drzewo"

          Od organizatorów konkursu uczennice klasy V  usłyszały wiele pozytywnych opinii na temat ich młodzieńczej twórczości, co upewniło je, że warto w życiu podejmować trudy takich działań.

          Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie –

           GRATULUJEMY LAUREATOM !!!

          1. A.Hołyst

           

           

          ►ZATORLAND - największy w Polsce Park Ruchomych Dinozaurów

          15 maja klasa I i II pod opieką swoich Wychowawców  i Pani Dyrektor wyjechała na całodniową wycieczkę, by poznać to ciekawe miejsce. Program przewidywał poznanie czterech PARKÓW ZATORLANDU, projekcję filmu 5D, wizytę w „domu do góry nogami” oraz pobyt na placu zabaw.

          Wszystkie parki podobały się dzieciom ale 100 figur prehistorycznych gadów rozmieszczonych pośród wiekowych drzew wzbudziło zachwyt, lekki niepokój, niedowierzanie… Ciekawym, nieznanym dla dzieci był świat mitologii przedstawiony w atrakcyjny sposób – pływaliśmy bowiem tramwajem wodnym  między 30 figurami bogów greckich, herosów i mitycznych stworów słuchając opowieści; weszliśmy do konia trojańskiego.  W Parku Bajek I Stworów Wodnych dzieci spotkały się z postaciami znanymi z baśni Andersena i Braci Grimm.

          Dużą frajdę sprawiła dzieciom jazda pociągiem, który przewoził nas z jednego parku  do drugiego, jazda na karuzeli i mimo zmęczenia zabawa na placu .

          Pełni wrażeń wróciliśmy do domu.

                                                                                                                        Danuta Motak

          ►INNOWACJE PEDAGOGICZNE

          W dniu 15 maja 2017 roku uczniowie klasy VI podsumowali realizację innowacji pedagogicznej „Wiem kim jestem, ale kim będę? – szóstoklasiści planują swoją przyszłość już dziś”. Głównym celem innowacji było zapoznanie z różnymi zawodami oraz uświadomienie, że niezależnie od wykonywanego zawodu wszędzie matematyka jest potrzebna i przydatna. Uczniowie na forum szkoły prezentowali wyniki swojej pracy, wypowiadali się na temat zawodu, jaki chcieliby wykonywać oraz jaką ścieżką edukacyjną chcą dojść do celu. Wybierali zawody, które są ich pasją i z wykonywania których będą czerpać przyjemność. Powstał katalog profesji, które poznali w czasie realizacji innowacji.

           Najciekawszą i najbardziej atrakcyjną formą poznania zawodów były wycieczki do zakładów pracy w naszej najbliższej okolicy. W ciągu ostatniego roku poznali pracę nauczyciela, bibliotekarza, pielęgniarki, policjanta, strażaka, architekta, doradcy handlowego, fryzjera, kosmetologa, florystki, aktora, animatora, wodzireja, tancerza, kucharza, młynarza, cukiernika, tartacznika i stolarza. Zdobyte wiadomości uczniowie wykorzystywali podczas lekcji wychowawczych, zajęć komputerowych, zajęć technicznych, plastyki oraz matematyki. Dzieci wykonywały konkretne prace wytwórcze, przygotowywały materiały informacyjne dla młodszych kolegów w formie: prezentacji multimedialnych, wystaw fotografii i gazetek ściennych. Innowacja pedagogiczna stała się też inspiracją do zredagowania zbioru zadań matematycznych. Takie podsumowanie i usystematyzowanie wiedzy o wyborze zawodu pozwoli uczniom na długo zapamiętać wyniesione ze spotkań wiadomości. Będą oni trafniej podejmować swoje decyzje zawodowe zgodne z ich możliwościami, zainteresowaniami i uzdolnieniami.

          Wszystkim, którzy gościli uczniów naszej szkoły w swoich miejscach pracy i uczyli, że praca to szczególne dobro w życiu człowieka, serdecznie dziękujemy.

          Alina Hołyst, Beata Grys

          ►WYCIECZKA DO ŁAŃCUTA.

          W piątek 12 maja wybraliśmy się autokarem na południowy wschód Polski, aby zwiedzić jedną z najpiękniejszych i najbardziej luksusowych rezydencji magnackich- Pałac w Łańcucie.
          Gdy dojechaliśmy na miejsce, idąc alejkami parkowymi, podziwialiśmy otaczającą nas roślinność. Wspólnie z opiekunami i przewodnikami dotarliśmy do pałacu. W pałacowych salach, komnatach i korytarzach oglądaliśmy liczne dzieła sztuki- obrazy, rzeźby itp. Wszystkie wnętrza zachwycały bogactwem zdobień i przestrzenności, a w szczególności urzekły nas przepiękne podłogi, kryształowe lustra i żyrandole. Następnie udaliśmy się do oranżerii, która również  zrobiła na nas duże wrażenie. Zobaczyliśmy w niej egzotyczne rośliny i zwierzęta- żółwie, ryby, świerszcze, kanarki. Na końcu pani przewodnik zaprowadziła nas do powozowni. W Sali Czarnej oglądaliśmy pojazdy reprezentacyjne, a w Żółtej- pojazdy myśliwskie i spacerowe. Oprócz tego mogliśmy podziwiać kolekcję trofeów myśliwskich- zwierząt przywiezionych z podróży do Afryki przez ostatniego właściciela pałacu.
          W drodze powrotnej tradycyjnie zatrzymaliśmy się na posiłek w Mc-Donaldzie w Dębicy.
          Zmęczeni, ale zadowoleni bezpiecznie wróciliśmy do domu z nadzieją, że to nie ostatnia tak wspaniała wycieczka.

          Uczniowie kl. IV i V.

          ►Królowa Elżbieta II odpisała!!!

          Uczniów klas IV i V  w ostatnich dniach spotkała wyczekiwana z ogromną niecierpliwością nagroda. Na nasz list i życzenia wielkanocne odpisała Królowa Wielkiej Brytanii. Oczywiście wiemy, że Królowa zleciła tę pracę swojej damie dworu, czyli jednej ze służących, ale cieszymy się przede wszystkim z tego, że dostaliśmy odpowiedź. 

                                                                                            Monika Trojanowska

          ►Kolorowy dzien wyniki KWIECIEN - kliknij tutaj

           

          ►GMINNY KONKURS – „ PISANKA WIELKANOCNA”

          Szkoły podstawowe - klasy IV – VI
          I miejsce – Karolina Tokarz - kl. IV PSP w Dobrocieszu
          II miejsce – Urszula Nowak - kl. V PSP w Kątach

                      III miejsce – Norbert Flig - kl. IV PSP w Dobrocieszu

                      Wyróżnienie –  Anna Zięć – kl. IV PSP w Iwkowej

                      Wyróżnienie - Natalia Bednarek - kl. IV PSP w Kątach

          GRATULUJEMY!

           

          ►KWIECIEŃ- MIESIĄCEM PAMIĘCI NARODOWEJ.

          Miesiąc kwiecień nazywany „Miesiącem Pamięci Narodowej” jest okazją do przypomnienia najważniejszych wydarzeń, które sprawiły, że Polska jest dziś wolnym i niepodległym krajem. W szczególny sposób przywołujemy pamięcią tych, którzy brali udział w powstaniach i nie ulegli uciskom zaborców. Tych którzy w czasie wojny walczyli na wszystkich frontach, oddając swoje życie w obronie naszej Ojczyzny. To właśnie 13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, 19 kwietnia Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu. 2 kwietnia 2005 roku zmarł Wielki Polak- papież Jan Paweł II. 10 kwietnia 2010 roku doszło do katastrofy lotniczej w Smoleńsku, w której zginęło wielu naszych wybitnych Rodaków, w tym Para Prezydencka.

          Uczniowie klasy IV, V, VI wraz z nauczycielem historii udali się na pobliski cmentarz w Kątach, gdzie pod pomnikiem złożyli kwiaty, zapalili symboliczny znicz, odmówili modlitwę, oddając tym samym hołd poległym, pomordowanym, walczącym i cierpiącym za Ojczyznę.

          „ Nie możemy o tym zapomnieć- PAMIĘTAJMY

          A.Hołyst

           

          ►WYCIECZKA DO SANOKA

          W dniu 25 kwietnia uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami panią Bogusławą Urbańczyk i Aliną Hołyst oraz z Seniorami Klubu „ Aktywni” z Porąbki Iwkowskiej wzięli udział w wycieczce do Sanoka.

          Pierwszym punktem wyprawy było zwiedzanie Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. W tym największym muzeum etnograficznym w Polsce uczestnicy wycieczki mieli możliwość poznania nowych obiektów drewnianej architektury. Były to dawne chaty, zagrody, kościoły, młyny. W chacie, w której mieściła się wiejska szkoła dzieci obejrzały ciekawe eksponaty: stare podręczniki, przybory szkolne, świadectwa, mapy i plansze edukacyjne. Miały okazję usiąść w drewnianych ławkach i dotknąć starych tabliczek, na których pisano za pomocą rysików. Uczniów bardzo zainteresował rynek galicyjski. Mieli możliwość wejścia do domu fotografa, aptekarza, zegarmistrza, szewca. Odwiedzili też siedzibę kowala, pocztę i sklep kolonialny. Z dużym zaciekawieniem słuchali opowieści pana przewodnika, który opowiadał o życiu mieszkańców Podkarpacia w dawnych czasach. Następnie wszyscy udali się na rynek, gdzie zobaczyli XVIII wieczny wspaniały Ratusz Miejski, Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego i Klasztor Franciszkanów. Zatrzymali się również pod pomnikiem Wojaka Szwejka, który siedzi na jednej z ławeczek sanockiego deptaku- „ potarcie nosa Szwejka ponoć ma przynieść szczęście w miłości”. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie Zamku Królewskiego, obecnie będącego siedzibą Muzeum Historycznego, gdzie Seniorzy i uczniowie wzięli udział w spotkaniu zorganizowanym przez członków Związku Rodu Kątskich, na którym zaprezentowano postać wybitnego malarza Stefana Antoniego Kątskiego, artysty tworzącego w XX wieku na emigracji w Kanadzie.

                          O tym, co zobaczyli, będą im przypominać zdjęcia, pamiątki i miłe wspomnienia.

           

          A.Hołyst

          ►Byliśmy w teatrze….

          Spotkaliśmy Słonia Trąbalskiego, widzieliśmy małpę w kąpieli, Kaczkę Dziwaczkę, przebiegł nam drogę Stefek Burczymucha i Pan Hilary… zapytacie gdzie? w Tarnowie , w Teatrze Solskiego.

          Mieliśmy szansę spotkać się  z tymi i wieloma innymi postaciami, które zamieszkują karty klasyki literatury dziecięcej.

          ”Lokomotywa II” to spektakl, który zwyczajną historię na kartce ożywia i zabiera widza w barwną podróż  do krainy wyobraźni. Nas też zabrał !

           Bawiliśmy się wspaniale!

                                                                  Dzieci z klasy 2 z wychowawcą D.Motak

          ►„Umiem pływać”

          Od 14. 03 .2017 r. dzieci  z naszej szkoły,  w liczbie  22 ( klasa II, III a i III b ) uczą się pływać. Organizatorem PROGRAMU jest Stowarzyszenie Rozwoju i Promocji Gminy Iwkowa. Zajęcia - 20 godzin nauki pływania dla każdego z uczestników , odbywają się na Pływalni im. Jana Kota w Bochni , prowadzone są 1 raz w tygodniu  zgodnie z harmonogramem.

          Celem PROGRAMU jest upowszechnienie aktywności fizycznej dzieci, korygowanie wad postawy, wyrównywanie szans w dostępie do infrastruktury sportowej, edukacja w zakresie bezpiecznego korzystania z akwenów.

          Dzięki miłej atmosferze w czasie przejazdu, w szatni - integrujemy się z dziećmi z Dobrociesza  i Wojakowej- profesjonalnej opiece instruktorów,  dzieci bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach, podejmują próby samodzielnego pływania i odważnie podejmują kolejne wyzwania.

                                                                                                    Opiekun grupy D. Motak

          ►KONKURS WIEDZY O UNII EUROPEJSKIEJ

          W dniu 13 marca w naszej szkole odbył się szkolny konkurs wiedzy o Unii Europejskiej. W konkursie wzięło udział 19 uczniów. Uczestnicy musieli rozwiązać test odpowiadając na 35 pytań w czasie  45 minut. Po sprawdzeniu prac komisja konkursowa w składzie Alina Hołyst i Lucyna Pączek ogłosiła wyniki. Najlepszymi znawcami Unii Europejskiej okazali się uczniowie klasy VI -Wiktor Kołdras i Patryk Krzyżak zajmując I miejsce. II miejsce przypadło Jakubowi Szotowi, III miejsce zajęła Marlena Ryguła. Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy dalszego pogłębiania wiedzy z zakresu Unii Europejskiej.

          Alina Hołyst

          ►Klasa I w grocie solnej

          22 marca klasa I udała się na wycieczkę do „ Groty solnej w Nowym Sączu.
          Udział w godzinnym seansie miał charakter profilaktyczno- zdrowotny i związany był z realizacją bloku tematycznego „ Dbamy o zdrowie”. Głównym celem wycieczki było zachęcenie dzieci do dbałości o własne zdrowie i ukazanie im profilaktyki związanej z zapobieganiem chorobom oraz poznanie właściwości leczniczych soli. Podczas seansu, w trakcie aktywnej zabawy dzieci  miały możliwość słuchania  muzyki oraz wdychania uwalnianych przez ściany solne powietrza bogatego w wiele mikroelementów m.in. jod, wapń, magnez, potas, żelazo.
          Pobyt w „ grocie solnej” był dla dzieci nowym doświadczeniem i wywołał w nich pozytywne wrażenia.

                                                                                           Mariola Leśniak

          ►Konkurs recytatorski


               W obecnym roku szkolnym po raz kolejny przystąpiliśmy do Gminnego Konkursu Recytatorskiego Poezji dla klas I – III, zorganizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Iwkowej. Autorem recytowanej poezji jest w tym roku Danuta Wawiłow. Aby dojść do etapu gminnego uczestnicy wzięli udział w  etapie klasowym, a następnie szkolnym. Z każdej klasy zostało wyłonionych 3reprezentantów.
             W szkolnym etapie wzięło udział 12 uczennic:
          Klasa I - Wiktoria Bednarek, Anna Ryguła, Milena Kozyra,
          Klasa II - Karolina Bodek, Kamila Kulig, Gabriela Krzyżak,
          Klasa III a - Noemi Capar, Wiktoria Czyżycka, Justyna Musiał,
          Klasa III b - Karolina Sowa, Maria Stanuch, Joanna Szewczyk.
          Każda z uczestniczek przygotowała po dwa wiersze Danuty Wawiłow.
             Jury składające się z wychowawców klas I – III pod przewodnictwem Pani Dyrektor oceniło uczestników recytujących wiersze przed publicznością (uczniowie klas I – III) wg następujących kryteriów:
          - dobór i rozumienie tekstu;
          - interpretacja;
          - dykcja oraz opanowanie tekstu.

          Jury przyznało następujące miejsca:
          1.Justyna Musiał kl. III a
          2.Wiktoria Czyżycka kl. III a
          3.Milena Kozyra kl. I , Maria Stanuch kl. III b
          Wyróżnienia – Karolina Sowa kl. III b, Gabriela Krzyżak kl. II, Anna
          Ryguła kl.I

          Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody i dyplomy.

          W gminnym etapie naszą szkołę reprezentowały uczennice, które zajęły I, II, III miejsce w etapie szkolnym.
          Wyniki gminnego etapu:
          II miejsce – Justyna Musiał
          Wyróżnienia – Wiktoria Czyżycka , Maria Stanuch
             Justyna Musiał weźmie udział w dalszym etapie – Powiatowym Konkursie Recytatorskim poezji w Brzesku.


            Uczestnicy  konkursu wykazali wysoki poziom  przygotowania. Gratulujemy!

          K.Wilczak

           

          ►Ludzie listy piszą…. A my piszemy do Królowej Elżbiety II

          Uczniowie klasy 4 i 5 wzięli udział we wspólnym pisaniu listu do Królowej Anglii z okazji nadchodzących świąt wielkanocnych. Klasa 5 napisała list, w którym zostały  umieszczone najważniejsze informacje o uczniach naszej szkoły. Pamiętaliśmy   oczywiście o  zasadach  pisania listu oficjalnego. Uczniowie klasy 4  zredagowali kartkę świąteczną.  Jesteśmy przekonani, że Królowa odpisze na nasz list. Będziemy czekać cierpliwie co najmniej 3 miesiące.

          M.Trojanowska

          ►Powitanie Wiosny

          Pierwszy dzień wiosny w naszej szkole obfitował w liczne atrakcje. Rozpoczęliśmy konkursem na Najpiękniejszą Panią Wiosnę. Każda klasa zaprezentowała swój układ i pomysł na Panią Wiosnę. Uczniowie wykazali się zarówno talentem projektanckim, ale także wokalnym wykonując wiosenne piosenki.
          Jury przyznało: I miejsce kl. V
                                      II miejsce klasa II
                                      III miejsce klasa VI
          Wyróżnienie: klasa I

          Kolejną atrakcją tego dnia był konkurs pt: „Mam Talent”, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów. Prezentowali swoje talenty wokalne, instrumentalne, taneczne, plastyczne w grupach i indywidualnie.
          Jury przyznało następujące miejsca:
           występ w grupie:
          I miejsce GOLDEN TRIO –
          kl. V Nowak Urszula, Stanuch Julia, Uryga Joanna
          II miejsce DREWNIANE LALECZKI- KL. IV ( Bednarek Natalia, Czyżycka Julia, Goryca Nikola, Karpiel Patrycja, Łagosz Anna, Maciaś Gabriela, Motak Daria, Motak Natalia, Nowak Patrycja,  Pawłowska Wiktoria, Serafin Weronika, Zelek Magdalena, Zięba Magdalena)
          III miejsce Oliwia Motak, Martyna Kukla- kl. III b
          III miejsce SUPER  STARS – Krzyżak Monika, Maciaś Kinga, Uryga Joanna, Stanuch Julia

          występ indywidualny:
                                       I miejsce   Maciaś Gabriela – kl. IV,
                                                         Bednarek Natalia – kl. IV

                                      II miejsce  Kamińska Zuzanna kl. V
                                                         Maciaś Dominik- kl. V

                                      III miejsce Paulina Oleksy kl. V

           

          Bożena Załubska - Opiekun Samorządu Uczniowskiego

          ►Wizyta w teatrze

                         Dnia 27 lutego dzieci z klasy I uczestniczyły w bardzo wartościowej wycieczce do teatru  im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Pierwsza wizyta  w prawdziwym teatrze była dla nich  dużym przeżyciem.   Dzieci obejrzały spektakl pt. „Zimowa przygoda „.

                        Spektakl opowiadał o   bałwanku i jego przygodzie a zaczynał się tak;

               Gd y za oknem pada śnieg, a Babcia zrobiła już ciepłe rękawiczki i szaliki dla całej rodziny, największym marzeniem dzieci jest zabawa na śniegu. 
          A najlepszą zabawą jest ulepienie bałwanka - z czarnymi oczkami, guzikami i marchwiowym nosem.  Ale nasi bohaterowie dali coś jeszcze - dali Bałwankowi SERCE. I to stało się początkiem ciekawej przygody.

                         Dzieci oglądały spektakl z zafascynowaniem.. Były też sceny humorystyczne, które wywoływały  śmiech. Aktorzy i młoda publiczność spisali się na medal.

           Dzieci z wycieczki wróciły pełne  wrażeń. Oby więcej takich wyjazdów.

          M.L.

          ►KONKURS PLASTYCZNO - JĘZYKOWY

          W pierwszych dniach marca został rozstrzygnięty konkurs plastyczno-językowy, który cieszył się ogromną popularnością. W konkursie wzięło udział 72 uczniów naszej szkoły w dwóch kategoriach wiekowych: I-III oraz IV-VI. Prace uczniów były różnorodne i bardzo pomysłowe, dlatego też wyłoniono kilku najlepszych uczestników. 3 marca odbył się apel, na którym zostały wręczone dyplomy i nagrody w postaci książek językowych dla zwycięzców. Poszczególne miejsca zdobyli:

          kl. I-III

          I miejsce:  Filip Bieniek kl.3a, Bartosz Kumorek kl.2, Anna Ryguła kl.2

          II miejsce: Noemi Capar kl. 3a, Milena Kozyra kl.1, Gabriela Krzyżak kl.2

          Wyróżnienie dla Wiktorii Bednarek z klasy 1.

          kl. IV-VI

          I miejsce: Julia Kulig kl.VI

          II miejsce: Marlena Ryguła kl.VI, Magdalena Cępa kl. V, Bartosz Cięciwa kl.4

          III miejsce: Urszula Nowak kl. V

          Wyróżnienia  dla Patrycji Karpiel z klasy IV i Zuzanny Kamińskiej z klasy V.

          Wszystkim uczestnikom i laureatom konkursu gratuluję pomysłów!

                                                                                                                                       Organizator Monika Trojanowska

          ►TENIS STOŁOWY POWIAT

          We wtorek(28.02.2017r.) i czwartek(02.03.2017r.), na sali sportowej  w Sufczynie, odbyły się zawody powiatowe w tenisie stołowym, zarówno indywidualnym  jak i drużynowym.  Reprezentantki naszej szkoły wypadły w nich doskonale. Patrycja Brzęk, podczas zawodów indywidualnych rozegranych we wtorek, na 29 uczestniczek nie miała sobie równych i  została mistrzynią powiatu. W czwartek dziewczęta przystąpiły do rywalizacji drużynowej a  do Patrycji dołączyła  Justyna Cięciwa. Dziewczyny, po zaciętych bojach, dobrnęły do finału, gdzie pokonały swoje koleżanki z Iwkowej. Kolejne I miejsce zawitało w szkole w Kątach.

          Bożena Załubska

          ►WSPÓŁPRACA MIĘDZYPOKOLENIOWA- SPOTKANIE UCZNIÓW Z CZŁONKAMI KLUBU SENIORA
          W PORĄBCE IWKOWSKIEJ.

          Żyjemy w czasach , w których mamy coraz mniej okazji do spotkań z ludźmi starszymi. Na co dzień młodzież spędza wolny czas w gronie rówieśników. Mają wspólne tematy, zainteresowania
           i wyznaczony rytm dnia. Codzienny pośpiech sprawia, że dorośli żyją własnym życiem, a młodzi swoim. A przecież mogą nawzajem się uzupełniać. Starsi mogą uczyć się od wnuków chociażby tego, jak odnaleźć się w świecie nowych technologii i nadążyć za zmianami. Oni natomiast pod czujnym okiem babć mogą błądzić po krainie prac kulinarnych, a z dziadkami- doskonałymi przewodnikami, po świecie majsterkowania. Gdy zapytamy młodych ludzi, co wiedzą o dawnym karnawale, wzruszają tylko ramionami, twierdząc, że to dawne dzieje, które mogą obejrzeć jedynie podczas imprez folklorystycznych. A przecież jest to znaczący fragment naszej kultury i tradycji.

          Kiedyś „zapusty” czy „ babski comber”, dzisiaj „ karnawał” i „ tłusty czwartek”- zmienia się świat wokół nas, ale nadal wszyscy odczuwamy silną potrzebę zabawy czy wspólnych spotkań. Data 23 lutego 2017 roku zapisała się jako kolejna karta historii zarówno dla naszej szkoły, jak i dla społeczności lokalnej. Te ostatnie dni karnawału stały się okazją do wspólnej zabawy dla uczniów klasy IV, V i VI  oraz członków Klubu Seniora. Pani Dyrektor Bogusława Urbańczyk złożyła Seniorom
          i Seniorkom życzenia: zdrowia, szczęścia i wielu lat życia wypełnionych radością i szacunkiem. Życzyła, aby optymizm życiowy nigdy ich nie opuszczał, a doświadczenie, wiedza i wolny czas był potencjałem dla młodszego pokolenia. Po życzeniach nadszedł czas na występ uczniów. Zaprezentowali oni program artystyczny pt: „ Młodzi tańczą dla Seniorów” przygotowany pod czujnym okiem nauczycieli - Aliny Hołyst, Doroty Grabarz, Lucyny Pączek i Danuty Motak. Największą niespodzianką okazały się piosenki „ z tamtych lat”, podczas których uczniowie prosili gości do wspólnego tańca. Suto zastawione stoły smakołykami- pączkami, oponkami, chrustami- przygotowanymi przez panie Seniorki zachęcały do degustowania i delektowania się smakiem tradycyjnych specjałów.

           Czwartkowe świętowanie było okazją do wzajemnego poznania się i wzmocnienia więzi międzypokoleniowej - okazją połączenia młodzieńczej energii z dojrzałą radością bycia razem.  Bo, jak mówi stare powiedzenie, radość jest jedyną rzeczą, która się mnoży, kiedy się ją dzieli.  Była to naprawdę wspaniała lekcja nauki akceptowania i wzajemnej tolerancji. W końcu wszyscy doszli do  wspólnego stwierdzenia, że jedni drugim są do życia bardzo potrzebni. Dziękujemy!

          A.Hołyst

          ►Szkolny  Konkurs Kaligraficzny ,,Złotopiórek„

          21 lutego 2017 r.  przeprowadzony został  VII Szkolny Konkurs Kaligraficzny dla uczniów klas I –III. Wzięło w nim udział 15 uczniów. Celem konkursu było:

          ·                  rozpowszechnianie wśród uczniów sztuki kaligrafii, czyli sztuki pięknego pisania,

          ·                   rozbudzanie umiejętności kształtnego, starannego i estetycznego pisania,

          ·                   rozwijanie wrażliwości na piękno języka ojczystego,

          ·                   kształtowanie charakteru – wyrabianie cierpliwości, dokładności i spokoju ·odkrywanie orazrozwijanie zainteresowań i talentów uczniów.

          Jury brało pod uwagę:

          ·                  kształt i proporcje liter,

          ·                  prawidłowość połączeń,

          ·                  czytelność pisma,

          ·                  rozmieszczenie tekstu,

          ·                  poprawność ortograficzną,

          ·                  ogólne wrażenie estetyczne (brak poprawek i nieużywanie korektora).

           Po ocenie prac przez jury , Mistrzami Kaligrafii zostali:

          I miejsce Maria Stanuch z klasy III b

          II miejsce Julia Zapiór z klasy II oraz Kacper Nowak z klasy III a

          III miejsce Gabriela Krzyżak z klasy II

          Komisja przyznała również wyróżnienie dla

          Aleksandry Szewczyk z klasy III b

          Wszystkim uczestnikom oraz zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

           

          ►ZAJĘCIA Z PIERWSZEJ POMOCY

          Zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy  cieszą się wśród uczniów naszej szkoły bardzo dużym zainteresowaniem. Od 2012 roku współpracujemy z  FUNDACJĄ WOŚP  przystępując  do programu: RATUJEMY  I  UCZYMY RATOWAĆ”. Dzięki pozyskanym od Fundacji WOŚP materiałom dydaktycznym dzieci chętnie uczą się prawidłowej resuscytacji krążeniowo-oddechowej na manekinach i utrwalają  już zdobyte umiejętności na odbywających się spotkaniach. Ćwiczenia te wykonują bardzo dokładnie i sumiennie .

          Na zajęciach wykorzystujemy  następujące metody nauczania: pogadanka, burza mózgów, dyskusja, scenki dramowe, ćwiczenia praktyczne, demonstracja, metody audiowizualne.

          Realizacja  programu „Ratujemy i uczymy ratować” pozytywnie wpływa na podniesienie poziomu wiedzy i świadomości uczniów z zakresu zasad udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Wykształca  nawyk niesienia pomocy innym. Pozwala  przełamać strach, zapanować na emocjami.

          Otrzymane od Fundacji Książeczki dla dzieci  sprawiają uczestnikom wiele radości i pomagają w przeprowadzeniu zajęć.

          Dorota Grabarz

           

          ►K O N K U R S   KOLOROWY DZIEŃ - Luty, wyniki kliknij - tutaj

           

          ►ZAWSZE NIECH BĘDZIE BABCIA, ZAWSZE NIECH BĘDZIE DZIADEK.

          Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są takie dwa dni, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto naszych kochanych babć i dziadków.  Ich święto to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów wzruszeń, łez i radości.

          W naszej szkole spotkanie z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez szkolnych. Ta wspaniała impreza odbyła się w naszej szkole w dniu 20.01.2017r.. Na wstępie pani dyrektor przywitała wszystkich gości ciepłymi słowami. W pięknie udekorowanej sali dzieci klas 0-III wraz ze swoimi wychowawczyniami  przygotowały piękny program artystyczny. W większości były to  tańce wzruszające wiersze, piosenki okolicznościowe, a także  scenki związane tematycznie z tymże świętem. W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Następnie dzieci obdarowały swoich ukochanych gości upominkami, przygotowanymi własnoręcznie.

          Na koniec uroczystości dzieci zaprosiły swoich gości na poczęstunek w postaci ciasta , kawy i herbaty przygotowany przez rodziców. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze.

                                                         Mariola Leśniak

          ►K O N K U R S   KOLOROWY DZIEŃ - Styczeń, wyniki kliknij - tutaj

          ►„Zaśpiewajmy kolędę..2017” . Publiczna Szkoła Podstawowa im. gen. Marcina Kątskiego dziewiąty raz z rzędu była organizatorem Gminnego Konkursu Kolęd i Pastorałek, który został przeprowadzony dnia 18 stycznia. Podczas tej edycji trzydzieścioro troje uczestników z pięciu szkół podstawowych należących do naszej gminy mogło zaprezentować swoje wokalne umiejętności. Choć regulaminowo staramy się ograniczyć liczbę występów do trzydziestu, czasem możemy pozwolić sobie na małe ustępstwa. Nabyte w poprzednich edycjach doświadczenie organizacyjne sprawia, że konkurs może zostać przeprowadzony sprawnie i efektywnie. Bardzo cieszy nas duże zainteresowanie konkursem, które mogliśmy wywnioskować z zakulisowych rozmów z uczestnikami i ich opiekunami.

          Na pewno jedną rzecz, która przyczynia się do takiej sytuacji, to nagrody, bo przecież od zawsze są to instrument oraz sprzęt muzyczny, które mają za zadanie pomagać w rozwoju zdolności i umiejętności muzycznych dzieci. Drugą ważną rzeczą jest fachowe i kompetentne jury, w którego skład wchodzą pani Grażyna Enzinger oraz Bożena Raszke zajmujące się prowadzeniem zajęć z metodyki muzyki, chóru, zasad muzyki i harmonii na uczelniach wyższych oraz Wojciech Hila Dyrektor GOK w Iwkowej.

          Jesteśmy również niezmiernie zadowoleni z atmosfery, jaka towarzyszy występom. Wdzięczni za obiektywizm, dobre rady oraz słowa podsumowania, jakie zawsze kieruje do uczestników szanowne jury. Usłyszeliśmy między innymi, że umiejętności śpiewu oraz walory wokalne naszych podopiecznych z roku na rok są coraz lepsze, za czym podążyły gratulacje i podziękowania w stronę uczestników i ich opiekunów, którzy podejmują trud przygotowania do konkursu. Dziękujemy za środki finansowe, które na organizację konkursu przekazał nam pan Bogusław Kamiński Wójt Gminy Iwkowa. Dzięki temu możemy szczycić się możliwością wręczenia laureatom nagród na najwyższym poziomie (keyboard, gitara, flety, słuchawki oraz głośniki). Pierwszy raz w tym roku dodatkowe nagrody ufundował sklep muzyczny „Amadeusz” z Nowego Sącza a  były to: śpiewniki kolędowe, płyty z kolędami oraz bony o wartości 100 złotych a także z 10% zniżką na zakupy w tymże sklepie. Jak zwykle bardzo dobrze spisały się panie Małgorzata i Maria ze stołówki, przygotowując dla wszystkich pyszny poczęstunek. Sprawny przebieg konkursu zawdzięczamy siostrze Helenie Gwozdek, która poprowadziła całą imprezę. Na koniec z wielką przyjemności przedstawiamy tegorocznych zwycięzców, którym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych muzycznych sukcesów. W kategorii klas IV-VI, I miejsce zdobyła Gabriela Kurzydło, II miejsce Karolina Tucznio, III miejsce ex aequo Urszula Nowak i Wiktoria Nowak, wyróżnienie otrzymała Roksana Osiłek. Nagroda Specjalna powędrowała do Natalii Bednarek. W kategorii klas 0-III, I miejsce zdobyła Patrycja Bodurka, II miejsce Dominik Maciaś, III miejsce Karolina Szewczyk, wyróżnienie otrzymała Karolina Sowa. Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy w przyszłym roku.

          Rafał Mordarski

          ►KONKURS ORTOGRAFICZNY- „ZOSTAŃ MISTRZEM ORTOGRAFII”.

          17 stycznia 2017 r. w naszej szkole odbył się Konkurs Ortograficzny pt: „ ZOSTAŃ MISTRZEM ORTOGRAFII”. Konkurs zorganizowano w ramach podsumowania obchodów Roku Henryka Sienkiewicza. Celem konkursu było wyłonienie MISTRZA ORTOGRAFII wśród uczniów klas IV-VI, a ponadto zwrócenie uwagi na konieczność ciągłego zdobywania umiejętności ortograficznych.

          WYNIKI:

          MISTRZ ORTOGRAFII
          I MIEJSCE- URSZULA NOWAK
          kl. V

          II miejsce- MARLENA RYGUŁA  kl. VI

          III miejsce- MATEUSZ SERAFIN kl. V

          Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu- Alina Hołyst.

           

          ►ZAPRASZAMY DO ODWIEDZANIA SZKOLNEJ IZBY REGIONALNEJ

          Znajdujące się w Szkolnej Izbie Regionalnej  skarby ze starych szaf, skrzyń i strychów są dla nas wszystkich bardzo cenne - przywołują piękne wspomnienia. Zbiory  są  uzupełniane i  stanowią świetny materiał edukacyjny , zwłaszcza w zakresie historii i edukacji regionalnej. Często odbywają się tu „ żywe” lekcje historii, języka polskiego czy  plastyki. Zajęcia takie inspirują dzieci do pracy twórczej, rozbudzają i rozwijają zainteresowania problematyką historii najbliższego środowiska, uczą i zachęcają do pielęgnowania tradycji. Okazjonalnie organizowane są również tematyczne wystawy, które zwiedzają nie tylko uczniowie ale ich rodzice oraz goście odwiedzający naszą szkołę. Z wielką wytrwałością zabiegamy o nowe  eksponaty. Staramy  się powiększać  zbiory o stale ginące pamiątki świadczące o  przeszłości. APELUJEMY-Jesteśmy gotowi na przyjęcie nowych eksponatów. Jeżeli posiadacie stare, niepotrzebne pamiątki, które gromadzą tylko kurz, nie zastanawiajcie się, przynieście je do naszej szkoły. Tutaj znajdą godne miejsce i troskliwą opiekę”.

          Alina Hołyst

          ►SPOTKANIE Z PANEM DAWIDEM WESOŁOWSKIM W PUBLICZNEJ BIBLIOTECE W IWKOWEJ.

          Pod koniec grudnia 2016 r. w Publicznej Bibliotece w Iwkowej odbyło się spotkanie  przedstawicieli samorządu, sołtysów, nauczycieli, sympatyków i pasjonatów historii. Naszą szkołę reprezentowała pani Alina Hołyst- nauczyciel historii. Spotkanie połączone było z wykładem pana Dawida Wesołowskiego- absolwenta UJ i doktoranta tejże uczelni. Tematem wykładu były „Wybrane źródła archiwalne na temat badań genealogicznych mieszkańców gminy Iwkowa i ich dziejów”. Gminna Biblioteka planuje wydać trzeci już album ze starą fotografią z serii: DZIEJE GMINY IWKOWA. Tematyka będzie dotyczyć rolnictwa, rzemiosła i handlu czyli życia codziennego mieszkańców. Jeżeli macie Państwo stare fotografie lub dokumenty, uprzejmie proszę o dostarczenie ich do naszej szkoły lub do Gminnej Biblioteki w Iwkowej.

          Serdecznie zapraszam wszystkich do współtworzenia kolejnego albumu dziejów gminy Iwkowa.

          Alina Hołyst

          ►HISTORIA DZISIAJ- I TY MOŻESZ ZOSTAĆ RYCERZEM!

          12 stycznia 2017 r. w naszej szkole odbyła się żywa lekcja historii. Aktor grupy artystycznej  „REWITA” pan Gabriel Górski przygotował pokaz historyczny pt: „ I TY MOŻESZ ZOSTAĆ RYCERZEM”, w trakcie którego  uczniowie mieli okazję zapoznać się z historią średniowiecznej Polski, obyczajami rycerskimi oraz typowym uzbrojeniem rycerza.
          Dzieci z zaciekawieniem oglądały zgromadzone na sali rekwizyty, mogły je przymierzyć, spróbować jak dawniej karano za lekkie przewinienia oraz chętnie pozowały do pamiątkowych zdjęć.

          Alina Hołyst

          ►SZKOLNE SPOTKANIE WIGILIJNE.

          Każdy z nas wie, że czas oczekiwania na Boże Narodzenie należy do najpiękniejszych dni w roku. 21.12.2016 roku po raz kolejny mogliśmy przeżyć historię Marii i Józefa szukających miejsca do  schronienia na noc. Razem z wychowawczynią p. Aliną Hołyst przedstawiliśmy jasełka w wersji śpiewanej: CUD NOCY CICHEJ. Rozpoczęliśmy je piosenką, którą zna każdy z nas: „ Jest taki dzień, bardzo ciepły , choć grudniowy… Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory,(…).Oprawę muzyczną przygotował p. Rafał Mordarski. Na zakończenie wysłuchaliśmy świątecznych życzeń p. Dyrektor Bogusławy Urbańczyk i w radosnych nastrojach rozeszliśmy się do swoich klas, w których odbyły się spotkania wigilijne.

          Uczniowie klasy IV.

          ►Wykonanie stroików bożonarodzeniowych dla parafialnego Caritas


          Dnia 19 grudnia 2016r. uczniowie, nauczyciele wykonywali świąteczne stroiki bożonarodzeniowe, które były następnie przekazane parafialnemu Caritasowi. Członkowie Caritasu zajęli się ich rozprowadzeniem wśród mieszkańców naszej  miejscowości, a uzyskany dochód ze sprzedaży zasilił konto organizacji, która wspomaga potrzebujących naszej parafii. Uczniowie chętnie podjęli się działalności charytatywnej. Była to dla nich także możliwość rozwijania własnej kreatywności jak również okazja do udzielenia pomocy potrzebującym.

           

          ► GMINNY KONKURS  „SZOPKA BOŻONARODZENIOWA”

          Komisja w składzie:
          Agnieszka Mida, Monika Nawrocka, Małgorzata Szot dokonała oceny prac z placówek oświatowych z terenu gminy Iwkowa. Komisja zdyskwalifikowała wiele prac ze względu na brak podstawowych opisów (brak grupy i klasy) i możliwości dopasowania do odpowiedniej grupy wiekowej.

          Kategoria I (przedszkola w tym „0”)
          Prace zbiorowe 
          I miejsce – oddział przedszkolny „0” w PSP w Wojakowej 
          II miejsce –NP Uniwerek Malucha w Iwkowej
          III miejsce – oddział przedszkolny „0” w PSP w Iwkowej
          Prace indywidualne
          I miejsce – Kamil Tworzydło, PSP w Dobrocieszu „0”
          II miejsce – Ewa Karwala, NP Uniwerek Malucha w Iwkowej
          III miejsce – Aleksandra Karwala, PSP w Dobrocieszu „0”
          Kategoria II (szkoły podstawowe – kl. I-III)
          Prace zbiorowe 
          I miejsce – Aleksandra Trojanowska, Kamila Kołdras, PSP w Iwkowej-Nagórzu kl. III
          II miejsce –Dominika Liszka, Emilia Płaneta, Mateusz Liszka, PSP w Iwkowej kl. III
          III miejsce – uczniowie kl. III B (12 osób), PSP w Wojakowej kl. III
          Wyróżnienie – Jakub Jasnos, Emilia Jasnos, PSP w Iwkowej-Nagórzu kl. III
          Prace indywidualne
          I miejsce – Jacek Kołdras, PSP w Wojakowej kl. III
          II miejsce – Marek Filipek, PSP w Dobrocieszu kl. III
          III miejsce – Dominik Maciaś, PSP w Iwkowej kl. II

          Kategoria III (szkoły podstawowe - kl. IV-VI)
          Prace zbiorowe 
          I miejsce – Miriam Maciaś, Julia Serafin, PSP w Dobrocieszu kl. IV
          II miejsce – Wiktoria Pawłowska, Kacper Pawłowski, PSP w Kątach kl. IV
          III miejsce – Faustyna Pacholik, Wiktoria Hołyst, Aleksandra Augustyn, PSP w Dobrocieszu kl. IV
          Wyróżnienie – Tomasz Augustyn, Paweł Oleksy, PSP w Kątach kl. IV

          Prace indywidualne
          I miejsce – Urszula Nowak, PSP w Kątach kl. V
          II miejsce – Kamil Fitrzyk, PSP w Dobrocieszu kl. IV
          III miejsce – Dominik Maciaś, PSP w Kątach kl. V
          Wyróżnienie – Magdalena Krzyściak, PSP w Kątach kl. V

           

          ►SZKOLNY KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK

          Dnia 19 grudnia 2016 roku, w naszej szkole odbył się szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek „Zaśpiewajmy kolędę...” To już dziewiąty raz z rzędu, uczniowie, którzy lubią śpiewać mogli stanąć w szranki ze swoimi rówieśnikami by dać pokaz swoim umiejętnościom, poczuć emocje związane z występem na scenie, bądź też zmierzyć się z własną tremą. Uczestników jak zwykle nie brakowało, i choć wybór był trudny, jury po podsumowaniu punktów wyłoniło zwycięzców. Tak, więc laureatami konkursu zostali:

          w kategorii klas 0 – III:

          I MIEJSCE: Karolina Sowa

          II MIEJSCE: Gabriela Krzyżak

          III MIEJSCE ex aequo: Karolina Bodek oraz Julia Prytko

          Wyróżnienie: Aleksandra Szewczyk

          w kategorii klas IV-VI:

          I MIEJSCE: Natalia Bednarek

          II MIEJSCE: Urszula Nowak

          III MIEJSCE Wiktoria Nowak

          Wyróżnienie: Nikola Goryca

          Wszystkim uczestnikom i wygranym serdecznie gratulujemy, a szanownemu jury dziękujemy za pracę. Jury obradowało w składzie: pani Dyrektor Bogusława Urbańczyk, pani Danuta Motak, Julia Kulig – przedstawicielka uczniów oraz Rafał Mordarski. Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe, a wszyscy uczestnicy dostali pamiątkowe dyplomy oraz słodkie upominki. Laureaci konkursu w nagrodę wystąpią również na forum szkoły podczas spotkania opłatkowego a także wezmą udział w IX Gminnym Konkursie Kolęd i Pastorałek „Zaśpiewajmy Kolędę…2017” , który zaplanowany jest w styczniu, w naszej szkole.

          Rafał Mordarski

          ►NIEZWYKŁE SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM

                      Niezwykłe, bo w Kopalni Soli w Bochni. 9.12. wyruszyliśmy spod szkoły i już po godzinie drogi windami zjeżdżaliśmy do kopalni. Tam czekała na nas pani Beata – przewodnik i opiekun podczas całego 5 – godzinnego pobytu. Wycieczkę zaczęliśmy od zwiedzania zabytkowej części kopalni w wyjątkowy sposób: pieszo, kolejką o imieniu „Kuba” nazwaną na pamiątkę ostatniego konia pracującego w kopalni, oraz w unikatowy, bardzo atrakcyjny dla dzieci sposób -  multimedialny. Zwiedzanie kopalni ma charakter podróży w czasie – po drodze były spotkania z Bolesławem Wstydliwym, księżną Kingą, Cystersami , żupnikami … .

          W dalszej części pobytu obejrzeliśmy przedstawienie, braliśmy udział w zajęciach plastycznych i bawiliśmy się podczas dyskoteki.  I wreszcie nastała bardzo oczekiwana chwila SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM, który w asyście diabła, anioła, w tajemniczej grocie solnej ( 250 m pod ziemią ) czekał z upominkami na dzieci.

          Pełni wrażeń  wyjechaliśmy na powierzchnię i wróciliśmy do domu.

          Dziękuję MAMOM, PANIOM: Monice, Annie i Beacie za zorganizowanie i pomoc w czasie wycieczki.

                                                                                         Wych.  Danuta Motak

          ►WYJAZD EDUKACYJNY DO PARKU TECHNOLOGICZNEGO W NOWYM SĄCZU.

          1 grudnia 2016 roku uczniowie klasy IV wraz z opiekunami p. Beatą Grys i p. Aliną Hołyst w ramach realizacji projektu edukacyjnego- Zainteresowanie uczniów TI- wzięli udział w wycieczce dydaktycznej do Parku Technologicznego 3.0 MMC Brainville w Nowym Sączu. W trakcie zajęć uczniowie zapoznali się z najnowocześniejszymi technologiami komputerowymi. Zwiedzili laboratoria wirtualnej rzeczywistosci, animacji i efektów specjalnych, obróbki filmowej i drukarek 3D oraz studio dżwiękowe i telewizyjne.  Wizyta w Miasteczku Multimedialnym zdecydowanie poszerzyła wiedzę i umiejętności  technologiczne TI uczniów oraz  zainspirowała ich do tworzenia własnych prac.


          B. Grys A.Hołyst

          ►Wycieczka klasy I

          W dniu 6 grudnia 2016 roku z okazji mikołajek klasa I wraz z opiekunami była na wycieczce w Ufolandzie w Nowym Sączu. Na dzieci czekał św. Mikołaj . Dzieci z wielką radością oraz uśmiechem na twarzy przywitały Mikołaja , a w zamian otrzymały prezenty. Potem wśród kolorowych piłeczek, zjeżdżalni, tajemniczych przejść, bujaków, autek, klocków i zabawek dzieci mogły wyszaleć się do woli. Zabawy sprawiły im wiele radości, zaspokoiły naturalną potrzebę ruchu, rozwijały kontakt oraz relacje koleżeńskie. Następnie wszyscy przejechali do kina 5D a obejrzeć film o Mikołaju oraz małej rybce. Efekty kinowe dostarczyły dzieciom wielu wrażeń. To była wspaniała wycieczka.   

          Opiekunowie

          ►ZABAWA AnDrZeJkOwA:)

          Zgodnie z polską tradycją dnia 24. 11. 2016 r. obchodziliśmy w naszej szkole dzień wróżb i zabaw andrzejkowych połączony z dyskoteką szkolną.

          W zabawie brali udział wszyscy uczniowie naszej szkoły. Uczniowie wraz z nauczycielami zadbali o dekorację sala. zorganizowali muzykę, konkursy, wróżby.  

          „SU”

          ►Dzień SŁODYCZY

          30 listopada w naszej szkole odbył się Dzień Słodyczy zorganizowany przez Samorząd Uczniowski . Mogliśmy delektować się wspaniałymi wypiekami i słodyczami, przygotowanymi przez uczniów, rodziców. Uiszczając symboliczny datek spróbowaliśmy wszystkich specjałów! 

          Cała akcja cieszyła się ogromnym powodzeniem.
          Wszystkim, którzy włączyli się w pomoc w przygotowaniach, składamy serdeczne podziękowania. Dzięki wam udało nam się zebrać 203 złotych, które w całości zostaną przeznaczone na cele SU. Liczymy na więcej takich dni!

          ►KOLOROWY DZIEŃ

          Wyniki konkursu kolorowy dzień

          LISTOPAD- KRATKA !!!

          Klasa

          Liczba uczniów w danym dniu w klasie

          Liczba uczniów ubranych w kratkę

          Procent klasy

          miejsce

          „0”

          25

          22

          88%

          III

          1

          14

          10

          71%

          VI

          2

          14

          13

          92%

          II

          3 ”a”

          18

          18

          100%

          I

          3 ”b”

          16

          12

          75%

          V

          4

          24

          21

          87,5%

          IV

          5

          29

          18

          62%

          VIII

          6

          19

          13

          69%

          VII

           

          ►KLASOWE GRILLOWANIE

                          W poniedziałkowe popołudnie 24 października razem z wychowawczynią p. Aliną Hołyst wybraliśmy się  na klasowy piknik. Państwo Bożena i Paweł Oleksy, rodzice naszego kolegi, zaprosili nas  do ogrodu na wspólne grillowanie. Mamy postarały się o kiełbaski, przepyszne ciasta i rożki oraz napoje. Pogoda   dopisała. Wszyscy świetnie  się bawiliśmy , a zabawom nie było końca.  

          Dziękujemy - uczniowie kl. IV .

          ►NIECODZIENNE SPOTKANIE

          W sobotę 22 października miało miejsce w naszej Szkole niecodzienne spotkanie. Odwiedzili nas uczestnicy Ogólnopolskiego Zjazdu Szkół Imienia Jana Karskiego. Przyjechali goście z Nowego Sącza, Rudy Śląskiej, Kielc, Łodzi. Towarzyszyła im grupa młodzieży z Izraela. Byli obecni także przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół Kątów, które ma duży wkład w utworzeniu Przystanku Jana Karskiego. Spotkanie rozpoczęło się na sali gimnastycznej, gdzie zaprezentowaliśmy Gościom  uroki naszej okolicy. Następnie wspólnie udaliśmy się do dworu. Tam zebrani spotkali się z Panią Bieńkowską-Sławik i mogli zobaczyć miejsce, gdzie w czasie wojny ukrywał się Jan Karski. Spotkanie dostarczyło wielu pozytywnych wrażeń. Uczniowie, którzy reprezentowali naszą Szkołę, mogli nawiązać kontakty z kolegami z innych szkół.

          ►ŚLUBOWANIE PIERWSZEJ KLASY

          Niech wyrosną z Was tacy, którzy do gwiazd wzlecieć zapragną”

                                                                                                                J. Korczak.

          Takie motto towarzyszyło tegorocznym pierwszakom podczas uroczystości ślubowania, które odbyło się w naszej szkole 13 października 2016 roku.

           W tym wyjątkowym dniu przybyli zaproszeni goście: rodzice, dziadkowie, wychowawcy i nauczyciele. Pierwszaki odświętnie ubrani w niebieskich  czapeczkach prezentowali się bardzo dostojnie, Po części oficjalnej przyszedł czas na występy małych artystów, którzy wykazali się przed zgromadzoną publicznością dużym talentem aktorskim i wokalnym. Cała uroczystość była wzniosłym i wzruszającym wydarzeniem, ponieważ nasi mali uczniowie z należytą godnością przeżywali każdy jej moment. Uroczyste słowa przysięgi wypowiadane przez pierwszaków  na Sztandar naszej szkoły długo pozostaną w naszej pamięci.

           Następną niezwykłą chwilą uroczystości było pasowanie uczniów ołówkiem, którego dokonała pani dyrektor Bogusława Urbańczyk. .Pamiątkowy wpis pierwszoklasistów do kroniki klasowej i przypieczętowanie go swoim paluszkiem to również moment pełen emocji.

          Na zakończenie pani dyrektor wręczyła uczniom legitymacje szkolne, wychowawczyni pamiątkowe dyplomy ,a rodzice i samorząd uczniowski przekazali małym żakom  upominki. Całą uroczystość uwieńczył wspólny słodki poczęstunek.

           Dziękuję wszystkim rodzicom pierwszoklasistów, którzy zaangażowali się w oprawę i organizację tej wspaniałej uroczystości.

                                                         Wychowawczyni  klasy pierwszej Mariola Leśniak

          ►ŚWIĘTO SUSZONEJ ŚLIWKI

          I  miejsce w Gminnym Konkursie  dla szkół
          - Śliwkowe Plastyczne Fantazje
          „ Generał Marcin Kątski”

          ETAP SZKOLNY

          I miejsce- Noemi Capar- kl. III a
                        - Julia Kulig- kl. VI
          II miejsce- Bartłomiej Nowicki- kl. III a
          III miejsce- Karol Nowak- kl. V
                           - Urszula Nowak- kl. V
                          - Julia Stanuch- kl. V

          GRATULUJEMY!

          ►AKCJA SPRZĄTANIE ŚWIATA 2016

          Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w 23 edycji akcji „ Sprzątanie Świata- Polska 2016”. PODAJ DALEJ- DRUGIE ŻYCIE ODPADÓW- pod takim hasłem ruszyła tegoroczna edycja.

          Głównym celem akcji „Sprzątanie świata” było rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów i odpowiedzialności za środowisko naturalne. Idea rozumiana jest jako łańcuch działań, którego początkiem jest tworzenie odpadów, ich selektywna zbiórka i kończący ją recykling. To także zachęta do działań na rzecz ochrony środowiska oraz poszanowania zasobów naturalnych i racjonalnej gospodarki odpadami. Akcja miała również na celu pokazać uczniom, że rozwiązaniem problemu zaśmieconego środowiska nie jest tylko coroczna zbiórka śmieci, lecz głównie zmiana nawyków w codziennym życiu, unikanie tworzenia odpadów oraz odpowiednie gospodarowanie nimi.

          Uczniowie Naszej Szkoły, zaopatrzeni w worki na zbiórkę śmieci i jednorazowe rękawice, już po raz kolejny uczestniczyli w akcji ekologicznej „Sprzątanie świata”. Akcję rozpoczęto pogadanką na temat zasad bezpieczeństwa oraz głównych celów akcji. Wszystkie klasy pozytywnie zmotywowane szczytnym celem, miały wyznaczone tereny, które solidnie posprzątano. Oddział przedszkolny oraz klasy I-III sprzątały teren szkoły, 
          w tym boisk  i placu zabaw. Klasy IV-VI zajęły się poboczami dróg w okolicach szkoły oraz terenem wokół parkingów Akcja przebiegła bardzo szybko i sprawnie, a efekty pracy wszystkich uczniów były zadowalające. Worki ze śmieciami zostały zebrane w wyznaczonych miejscach.

           

                                                                                                 Samorząd Uczniowski

          ►Zaprzysiężenie Rady Samorządu Uczniowskiego

          20 września 2016 roku odbyło się uroczyste Zaprzysiężenie Rady Samorządu Uczniowskiego.
          W roku szkolnym 2016/2017 funkcję przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego pełni Jakub Czyżycki, a jego zastępcą jest Marlena Ryguła, uczniowie kl. VI.
          Przewodniczący SU dokonał prezentacji uczniów wchodzących w skład Rady Samorządu Uczniowskiego:

          1. Sekcja dekoracyjna
          • Julia Kulig -  kl.VI
          • Justyna Cięciwa – kl.V
          • Nikola Goryca – kl. IV
          1. Sekcja sportowa
          • Mirosław Czyżycki –kl.VI
          • Patrycja Brzęk – kl. V
          • Piotr Pajor – kl. IV
          1. Sekcja techniczna
          • Jakub Czyżycki – kl. VI
          • Krzysztof Krzyżak – kl.VI
          • Wiktor Kołdras – kl.VI
          • Jakub Szot – kl. VI
          • Jakub Sławek – kl. VI
          • Jakub Musiał – kl.VI
          1. Sekcja szczęśliwy numerek
          • Julia Czyżycka – kl. IV
          • Gabriela Maciaś – kl.IV
          1. Sekcja porządkowa
          • Klaudiusz Oleksy – kl. VI
          • Piotr Piechnik – kl.VI
          • Patryk Kulig – kl. VI
          • Piotr Kołdras – kl. VI


          Pani Dyrektor odczytała tekst ślubowania,  a członkowie Rady Samorządu Uczniowskiego złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły, przyrzekając: rzetelnie uczyć się, dbać o dobre imię szkoły, troszczyć się o ład i porządek, wypełniać sumiennie powierzone im obowiązki, przestrzegać   piękna mowy ojczystej i godnie reprezentować swoją szkołę.
           

                                                                                                                                                   Bożena Załubska

          ►Święto Szkolnego Patrona

          12 września 2016 roku uczniowie, nauczyciele i pracownicy  Publicznej Szkoły Podstawowej im. gen. Marcina Kątskiego  uroczyście obchodzili święto swego patrona. W tym roku przypada 380 rocznica urodzin gen. Kątskiego.

          Obchody rozpoczęto uroczystym apelem szkolnym, który odbył się przed pamiątkowym obeliskiem. Następnie została przedstawiona  przez Panią Annę Dudek  z Gminnej  Biblioteki  Publicznej w  Iwkowej prezentacja poświęcona postaci gen. Marcina Kątskiego.   Tematy wszystkich lekcji tematycznie łączyły się z postacią Patrona.

                                                                                               Samorząd Uczniowski

          ►Projekt edukacyjny "Szlakiem generała Marcina Kątskiego"

          W związku z obchodzonym właśnie na terenie gminy Rokiem Gen. Marcina Kątskiego realizujemy projekt edukacyjny, którego celem jest nie tylko lepsze poznanie postaci naszego Patrona, ale również poznanie miejsc i ludzi z nim związanych. Generał większą część swojego życia walczył i mieszkał na kresach Rzeczypospolitej. Dzisiaj te ziemie należą do Ukrainy. Pod koniec wakacji (22 sierpnia) nasi uczniowie mieli możliwość spotkać się z grupą ukraińskich kolegów, która spędzała wakacje w Polsce. Na zaproszenie tarnowskiego Towarzystwa Przyjaciół Podola udaliśmy się (uczniowie, rodzice i nauczyciele) na spektakl przygotowany przez dzieci z Kamieńca Podolskiego, który odbył się w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Po przedstawieniu była wspólna kolacja i spotkanie integracyjne.

          ►Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017

          1 września 2016 roku uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. gen. Marcina Kątskiego w Kątach rozpoczęli kolejny rok szkolny. Spotkanie ze szkołą poprzedziła o godzinie 8.00 uroczysta Msza Święta w Kościele w Kątach. Następnie uczniowie wraz z opiekunami i nauczycielami udali się do szkoły w uroczystym przemarszu, który prowadził sztandar szkoły. O godzinie 9.00 w budynku szkoły rozpoczął się uroczysty apel.

          Na inauguracji nowego roku szkolnego 2016/2017, oprócz uczniów klas 0-VI, grona pedagogicznego, dyrekcji szkoły, obecni byli również rodzice.
          Uroczystość rozpoczęli przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego. Po komendzie „Baczność" został wprowadzony sztandar szkoły a zgromadzeni odśpiewali hymn szkoły.

          Kolejno przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wystąpili z krótkim przedstawieniem, w którym wspomnieli o ciężkich czasach dla naszej ojczyzny, jakimi była II wojna światowa oraz przyjemnych chwilach, które są już za nami, czyli o minionych wakacjach.

          Następnie głos zabrała Dyrektor Szkoły – Bogusława Urbańczyk , która powitała wszystkich serdecznie. Szczególne słowa zostały skierowane do dzieci klas najmłodszych, czyli oddziałów „0” i klasy I oraz ich rodziców.
          Pani Dyrektor poinformowała wszystkich uczniów o zasadach bezpieczeństwa obowiązujących w szkole. Życzyła wielu sukcesów oraz satysfakcji ze zdobywania nowej wiedzy i umiejętności.
          Po uroczystym apelu uczniowie przeszli do klas, aby  spotkać się z wychowawcami.                                         

          `                                                                                                            Opiekun  Samorządu Uczniowskiego

           Bożena Załubska