„Wiem kim jestem, ale kim będę?
►Innowacja pedagogiczna ,,Czytam z klasą lekturki spod chmurki”
Prezentacja INNOWACJA PEDAGOGICZNA - Czytam z klasa.pptx
Uczniowie klasy Ia zakończyli realizację zadań z I modułu innowacji pedagogicznej ,,Czytam z klasą lekturki spod chmurki”.
Jako wprowadzenie wspólnie oglądaliśmy film o Czytusiach . Następnie każdy uczeń wykonał swojego Czytusia. Każde dziecko otrzymało wydrukowany i spięty w formie zeszytu ,,Lekturnik”, który podpisał i pokolorował okładkę. Wybraliśmy lekturę Justyny Bednarek ,,Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek(czterech prawych i sześciu lewych) ". Przez kolejne tygodnie czytaliśmy w klasie kolejne rozdziały książki i systematycznie uzupełnialiśmy zadania z lekturnika. Napisaliśmy metryczkę książki , rysowaliśmy bohaterów i ich niesamowite przygody oraz wykonywaliśmy zadania z kodowania.
Przygotowaliśmy KĄCIK CZYTELNICZY . Umieściliśmy w nim plakat projektu i Czytusie , które zachęcają do obcowania z ciekawymi książkami oraz pufę i dywan. W kąciku zawisły również chmurki i portrety niesamowitych bohaterów- skarpetki wykonane przez dzieci.
Uczniowie wykonali zakładki do książek z motywem niesamowitych skarpetek i podarowali je osobom , które lubią .
Zaprosiliśmy panią bibliotekarkę Stanisławę Bodek, która przeczytała nam dziesiąty rozdział książki i rozmawiała z nami na temat lektury.
Urządziliśmy również ,, Skarpetkowy tydzień"- przepustką wejścia do klasy było założenie skarpetek.
02.01.2020 r. Mariola Leśniak
►INNOWACJE PEDAGOGICZNE
W dniu 15 maja 2017 roku uczniowie klasy VI podsumowali realizację innowacji pedagogicznej „Wiem kim jestem, ale kim będę? – szóstoklasiści planują swoją przyszłość już dziś”. Głównym celem innowacji było zapoznanie z różnymi zawodami oraz uświadomienie, że niezależnie od wykonywanego zawodu wszędzie matematyka jest potrzebna i przydatna. Uczniowie na forum szkoły prezentowali wyniki swojej pracy, wypowiadali się na temat zawodu, jaki chcieliby wykonywać oraz jaką ścieżką edukacyjną chcą dojść do celu. Wybierali zawody, które są ich pasją i z wykonywania których będą czerpać przyjemność. Powstał katalog profesji, które poznali w czasie realizacji innowacji.
Najciekawszą i najbardziej atrakcyjną formą poznania zawodów były wycieczki do zakładów pracy w naszej najbliższej okolicy. W ciągu ostatniego roku poznali pracę nauczyciela, bibliotekarza, pielęgniarki, policjanta, strażaka, architekta, doradcy handlowego, fryzjera, kosmetologa, florystki, aktora, animatora, wodzireja, tancerza, kucharza, młynarza, cukiernika, tartacznika i stolarza. Zdobyte wiadomości uczniowie wykorzystywali podczas lekcji wychowawczych, zajęć komputerowych, zajęć technicznych, plastyki oraz matematyki. Dzieci wykonywały konkretne prace wytwórcze, przygotowywały materiały informacyjne dla młodszych kolegów w formie: prezentacji multimedialnych, wystaw fotografii i gazetek ściennych. Innowacja pedagogiczna stała się też inspiracją do zredagowania zbioru zadań matematycznych. Takie podsumowanie i usystematyzowanie wiedzy o wyborze zawodu pozwoli uczniom na długo zapamiętać wyniesione ze spotkań wiadomości. Będą oni trafniej podejmować swoje decyzje zawodowe zgodne z ich możliwościami, zainteresowaniami i uzdolnieniami.
Wszystkim, którzy gościli uczniów naszej szkoły w swoich miejscach pracy i uczyli, że praca to szczególne dobro w życiu człowieka, serdecznie dziękujemy.
Alina Hołyst, Beata Grys
►„ I TY MOŻESZ ZOSTAĆ SUPER- BOHATEREM”. - Praca policjanta i strażaka.
W miesiącu czerwcu uczniowie klasy VI poznawali zawód policjanta i strażaka. W dzisiejszych czasach zawód policjanta stanowi jedną z bardziej intrygujących profesji na rynku pracy. Uczniowie zaprosili absolwenta naszej szkoły pana Jana Nowaka, który opowiedział im o pracy w policji. Stwierdził , iż praca policjanta jest pracą bardzo ciężką i odpowiedzialną. Kandydatem może zostać osoba, która odznacza się „ nieposzlakowaną opinią”, musi wykazywać się doskonałym stanem zdrowia, kondycją fizyczną i siłą. Wymagana jest również odwaga, opanowanie, podzielność uwagi, chęć niesienia pomocy poszkodowanym i gotowość do narażania własnego zdrowia i życia w razie konieczności.
2 czerwca uczniowie wraz z opiekunami p. Aliną Hołyst, p. Beatą Grys oraz z p. Markiem Maciasiem wyjechali autobusem na wycieczkę do Marcinkowic, gdzie odwiedzili Zespół Szkół im. Władysława Orkana. Licealiści za zgodą nauczycieli bardzo serdecznie i z wielkim zaangażowaniem oprowadzili uczniów po klasach, zaprosili wszystkich do obejrzenia szkolnego muzeum, które mieści się w Dworku Morawskich. Kolejny absolwent naszej szkoły Adam Mastalski krótko omówił profile szkoły: Przysposobienie Wojskowe, Bezpieczeństwo Publiczne, Pożarnictwo i Ratownictwo Medyczne oraz Psychologię Sądową i Penitencjarną oraz zachęcił chłopców i dziewczyny do kontynuowania nauki w tej szkole.
20 czerwca uczniowie wybrali się na pieszą wycieczkę do OSP w Porąbce Iwkowskiej. Dzięki życzliwości strażaków p. Zenona Nowackiego i p. Zenona Mastalskiego dzieci obejrzały wozy strażackie, kompletny strój strażaka, sprzęt strażacki oraz zwiedziły budynek straży. Wysłuchały również informacji o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy strażaka oraz o akcjach ratowniczo- gaśniczych. Panowie uświadomili im , że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków drogowych. Nie zabrakło także cennych porad i wskazówek dotyczących bezpieczeństwa w sytuacjach zagrożenia.
Na lekcji wychowawczej uczniowie utrwalili numery alarmowe i wykonali plakat pt: „ I Ty możesz zostać super- bohaterem”.
A. Hołyst
►„ Czy książka może konkurować z komputerem”- praca bibliotekarza i księgarza.
W miesiącu maju uczniowie klasy VI odwiedzili szkolną bibliotekę. Pani bibliotekarka Lucyna Pączek wytłumaczyła dzieciom , co to jest biblioteka i czym różni się od księgarni. W niezwykle ciekawy sposób opowiedziała o swojej pracy
w bibliotece , o tym czego nie wolno robić w bibliotece oraz jak należy dbać o wypożyczone książki. Pokazywała ciekawe albumy, czasopisma, gazety i płyty. Następnie wyjęła z półek książki dla dzieci i każdy mógł sobie wybrać coś dla siebie. Uczniowie dowiedzieli się również, że pracownik księgarni zajmuje się kupnem i sprzedażą książek, podręczników, albumów, map itp. Po zajęciach w bibliotece uczniowie założyli w domu swoją własną biblioteczkę, napisali mini-książkę na dowolnie wybrany temat, a Ola i Magda wzięły udział w lekcji w klasie „ 0” pt: „ Poczytaj mi koleżanko”.
W ten sposób motywowały dzieci do codziennego czytania książeczek w domu.Dlaczego warto czytać książki?
Dzięki książkom rozwijamy swoją wyobraźnię- Mikołaj Musiał
Czytając, możemy wyobrazić sobie, że jesteśmy głównym bohaterem książki- Szymon Woźniak
Każda książka prowadzi czytelnika w inne miejsce, inny świat- Kamila Kamińska
Z książek możemy dowiedzieć się, jak żyją inni ludzie na świecie, co jedzą, jak się ubierają- Dawid Łagosz
Wiedzą z książek możemy się podzielić ze znajomymi, z rodziną- Aleksandra Gawełda
Poznajemy nowe słowa, uczymy się poprawnej ortografii- Karolina Uryga.Zobacz zdjęcia - Praca bibliotekarza
A. Hołyst
► OD LASU DO TARASU- praca tartacznika i stolarza.
Pod koniec kwietnia uczniowie klasy VI wraz z wychowawczynią p. Aliną Hołyst wybrali się na wycieczkę do lasu. Obserwowali las i zachodzące w nim wiosną zmiany. Poznawali przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Pani pokazała im w jaki sposób można określić wiek drzewa oraz jak zmierzyć jego grubość i wysokość. Następnie udali się do tartaku
„ HOŁTRAK” w Kątach – zakładu wielopokoleniowego przekazywanego z ojca na syna.
Od właściciela Pana Stanisława Hołysta dowiedzieli się , że tartacznik w swoim zakładzie obsługuje maszyny tartaczne oraz dokonuje oceny surowców drzewnych i przerabia je na materiały tarte. Jest to zawód bardzo ciężki o charakterze produkcyjnym i usługowym, a można go zdobyć na drodze kształcenia rzemieślniczego. Z kolei pan Tadeusz Nowak- stolarz z Kątów- posiadający zakład stolarski, wykonał z drewna : tarczę szkolną, klucz do wiedzy i kaganek oświaty i przekazał je uczniom. Serdecznie wszystkim dziękujemy.Zobacz zdjęcia: Od lasu do tarasu
A. Hołyst
►MÓJ WYGLĄD ŚWIADCZY O MNIE- Z WIZYTĄ U FRYZJERA I KOSMETOLOGA
W ramach innowacji pedagogicznej „ Poznajemy zawody”, w miesiącu marcu uczniowie klasy VI, dzięki uprzejmości pani Bożeny Waligóry mogli zwiedzić zakład fryzjerski w Drużkowie Pustym, a pani Edyty Nieć salon "Kosmetologia & Wellness" w Porąbce Iwkowskiej.
Od pań uczniowie dowiedzieli się na czym polega praca fryzjera i kosmetologa. Usłyszeli, że fryzjer zajmuje się tworzeniem fryzur zwykłych i okolicznościowych, tworzonych na specjalne okazje, a kosmetolog to specjalista zajmujący się poprawianiem i upiększaniem urody poprzez wykonywanie specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych i leczniczych. Obie panie stwierdziły, że od dobrego fryzjera i dobrego kosmetologa wymagane są umiejętności manualne, wyobraźnia, zmysł estetyczny, jak również wysoka kultura osobista oraz czystość podczas wykonywania pracy. Pani Bożenka wyczarowała na głowie koleżanki Kamili wspaniałą fryzurę, którą dziewczęta mogą wykorzystać na różne okazje np.: na półmetek, pożegnanie absolwentów, czy studniówkę. Natomiast wielką atrakcją dla chłopców było oglądanie palety z kolorowymi pasemkami włosów. Pani Edytka udzieliła uczniom kilka cennych wskazówek, jak dbać o cerę w wieku szkolnym - modelem został Mikołaj. Natomiast dziewczyny ochotniczki- Ola i Wiktoria opuściły salon z modnym, delikatnym makijażem.
Pobyt w zakładzie fryzjerskim i w gabinecie kosmetycznym uczniom bardzo się spodobał. Wszyscy wyszli bogatsi o nową wiedzę i doświadczenie. W szkole jednogłośnie stwierdzili, że ta wycieczka była niezapomnianą, wspaniałą przygodą i jednocześnie ciekawą lekcją.
Zobacz zdjęcia - Wizyta u fryzjera i kosmetologa
A. Hołyst
►JESTEŚMY CUKIERNIKAMI- PIECZEMY CIASTECZKA
W miesiącu luty uczniowie klasy VI poznawali zawody- kucharza, młynarza i cukiernika. W szkolnej stołówce przyglądali się pracy pani Małgosi- kucharki, która przygotowuje pyszne obiady dla dzieci. Powiedziała szóstoklasistom , że jest to zawód bardzo ciężki, ale we współczesnym świecie bardzo ceniony na rynku pracy.
W ramach zajęć „od ziarenka do bochenka” uczniowie odwiedzili młyn w Kątach, gdzie w bardzo ciekawy sposób mogli poznać kolejne etapy produkcji chleba. Zobaczyli trudną pracę młynarza, poznali urządzenia wykorzystywane do produkcji mąki oraz dowiedzieli się skąd bierze się mąka i co z niej można zrobić. W drodze powrotnej zatrzymali się w domu koleżanki Wiktorii, której mama jest z zawodu cukiernikiem. Od pani Barbary dowiedzieli się na czym polega praca cukiernika, jaką szkołę trzeba wybrać aby kształcić się w tym kierunku. Zostali również poinformowani o tym, że po skończeniu szkoły trzeba przystąpić do egzaminu zawodowego aby zdobyć tytuł cukiernika- czeladnika. Pani Basia podczas warsztatowych zajęć pokazała uczniom , jak zrobić ciasteczka- rureczki. Dziewczęta wykorzystując swoje zdolności manualne samodzielnie wykonywały a następnie napełniały masą budyniową upieczone i ostudzone rurki. Chłopcy jednogłośnie stwierdzili , że jest to zawód dla ludzi pomysłowych, odważnych, z wyobraźnią i także wzięli się do pracy. Ciasteczka były pyszne!!!.
To była bardzo pouczająca wycieczka, dzięki której uczniowie klasy VI przekonali się ile osób zaangażowanych jest w produkcję chleba, ciast, ciasteczek oraz jak ciężka jest praca młynarza, kucharza i cukiernika. Wszyscy wrócili do szkoły zadowoleni i pełni wrażeń.
Serdecznie dziękujemy Pani Małgosi Marzec, Panu Marianowi Hołystowi – właścicielowi młyna oraz Pani Barbarze Szewczyk – za okazaną gościnność i bardzo miłą atmosferę.
Zobacz zdjęcia - Innowacje pedagogiczne luty
A. Hołyst
►„Magia teatru- ta Dorotka, ta malusia, tańcowała dokolusia”
W styczniu uczniowie klasy VI realizując temat innowacji „Magia teatru- ta Dorotka, ta malusia, tańcowała dokolusia” poznawali kolejne zawody: aktora, animatora, tancerza oraz wodzireja. Będąc w Teatrze Współczesnym w Krakowie i w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie uczniowie obserwowali grę aktorów oraz uczestniczyli w warsztatach teatralnych , podczas których mogli zaprezentować swoje zdolności aktorskie na scenie. W szkole na kółku tanecznym, od pani Ali dziewczęta dowiedziały się, że praca animatora to praca z przyszłością, niosąca radość, uśmiech i szczęście szczególnie dzieciom. Pani poinformowała je również , że na zajęciach prowadzonych przez animatora można poszerzyć swoje zdolności oraz zainteresowania plastyczne, muzyczne, recytatorskie i teatralne.
W parafialnym kościele w Kątach uczniowie oglądali noworoczny występ zespołu Iwkowianie. Od dziewcząt tańczących w tym zespole dowiedzieli się , że tancerz to zawód specyficzny, wymagający wielkiej sprawności ciała, jak i wrażliwości na sztukę, a oprócz tego każdy kto chce wybrać ten zawód powinien posiadać uzdolnienia rytmiczne i muzyczne. Z kolei w szkole na zabawie karnawałowej uczniowie tańcowali z wodzirejem, prawdziwym profesjonalistą, duszą towarzystwa, który potrafił zatroszczyć się o to, aby zarówno chłopcy jak i dziewczęta „ nie podpierali ścian” tylko bardzo dobrze się bawili.Zobacz fotorelację: fotogaleria
Alina Hołyst
►WARSZTATY FLORYSTYCZNE
Wraz z nadchodzącym okresem przedświątecznym, w grudniu , uczniowie klasy VI mieli okazję uczestniczyć w dwugodzinnych warsztatach florystycznych. Podczas zajęć uczestnicy nabyli praktycznych umiejętności w układaniu bukietów i dekoracji świątecznych. Wykonywali stroiki bożonarodzeniowe, które przez krótki czas dekorowały pomieszczenia naszej szkoły, a następnie zostały zaniesione przez uczniów do kościoła w celu zakupienia ich przez parafian. Pieniążki ze sprzedaży zostały przekazane parafialnemu oddziałowi CARITAS.
Uczniowie podczas tych zajęć dowiedzieli się kto to jest florysta i na czym polega jego praca . Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że dzisiaj florysta to jeden z najlepiej zapowiadających się zawodów z przyszłością.
Zobacz zdjęcia -Stroiki swiąteczne.pdf
Alina Hołyst
►INNOWACJE PEDAGOGICZNE
W listopadzie na zajęciach technicznych i plastycznych uczniowie klasy VI projektowali oraz budowali „ szkołę przyszłości” . W ten sposób chcieli ukazać , jak będzie wyglądać nauka za kilkadziesiąt lat. Na pewno będzie to szkoła interaktywna i multimedialna w zakresie metod pracy oraz doskonale wyposażona w sprzęt najwyższej klasy. W takiej szkole dzieci będą się uczyć samodzielnego myślenia, odpowiedzialności i współpracy. Będą w tym pomagać nie tylko nauczyciele, ale również firmy i ich nowoczesne technologie.
W dniu 12 listopada uczniowie wraz z p. Aliną Hołyst i p. Beatą Grys udali się do firmy „NITUS” w Porąbce Iwkowskiej produkującej okna, drzwi i bramy garażowe. Od właścicieli - państwa Joanny i Piotra Nowaków -dowiedzieli się , że praca w zakładzie wymaga dużo pokory, cierpliwości, precyzji oraz umiejętności dokładnego myślenia . Usłyszeli również, że powodzenie wykonania dobrego projektu zależy od bardzo dobrego zespołu, który umie ze sobą współpracować bez wzajemnej rywalizacji. Podpowiedzieli także uczniom, że chcąc wybudować „ szkołę przyszłości”, trzeba szczególnie zasięgnąć porady doradcy handlowego czyli osoby , która doradzi w kwestiach handlowych, w wyborze produktu lub usługi danej firmy.
Uczniowie po skończonych zajęciach warsztatowych usiedli wokół ogniska, aby chwilę odpocząć i upiec kiełbaski. Był to wspaniały dzień, udało im się wiele zobaczyć , usłyszeć i nauczyć. Dziękujemy również rodzicom za zaangażowanie i przygotowanie ogniska.
Alina Hołyst
„ WIEM KIM JESTEM, ALE KIM BĘDĘ?- SZÓSTOKLASIŚCI PLANUJĄ SWOJĄ PRZYSZŁOŚĆ JUŻ DZIŚ”.
Autorami innowacji pedagogicznej są p. Beata Grys i p. Alina Hołyst , adresatami uczniowie klasy VI Publicznej Szkoły Podstawowej im. gen. Marcina Kątskiego w Kątach. Celem zajęć jest pogłębianie wiedzy uczniów na temat różnych zawodów oraz pokazanie , jak praca osób dorosłych wygląda w praktyce. Brak ukierunkowania często kończy się tak, że młody człowiek wkraczający w dorosłe , zawodowe życie nie jest zadowolony ze swojego wyboru.
Uczniowie oprócz zajęć teoretycznych w głównej mierze będą poznawać zawody poprzez wycieczki edukacyjne do różnych zakładów pracy znajdujących się na naszym terenie, spotkania z właścicielami danych profesji. Będą również wcielać się w przedstawicieli różnych zawodów, wykonywać konkretne prace wytwórcze, przygotowywać materiały informacyjne dla młodszych kolegów w formie prezentacji multimedialnych, gazetek ściennych oraz zbioru zadań matematycznych.
W miesiącu październiku uczniowie poznali zawody ludzi pracujących dla dobra dzieci. Dziewczęta razem z p. Aliną Hołyst wybrały się do Publicznego Przedszkola w Porąbce Iwkowskiej gdzie wspólnie z maluchami i starszakami spędziły miłe chwile.
W swojej szkole uczniowie obserwowali również zajęcia lekcyjne nauczycieli oraz spotkali się z pielęgniarką szkolną z Ośrodka Zdrowia – Medyk- w Iwkowej. Obserwując pracę nauczyciela przekonali się, że ten zawód wymaga dużego poczucia odpowiedzialności, potrzebna jest pewność siebie, rzetelność, uczciwość, solidność, zdecydowanie oraz niejednokrotnie asertywność. Podczas spotkania z panią pielęgniarką dowiedzieli się , że jest to również bardzo trudny zawód, do którego trzeba mieć powołanie a osoba wykonująca tą pracę musi być osobą miłą, serdeczną a zarazem stanowczą, zdecydowaną i odporną na ludzkie cierpienie.Kliknij, aby zobaczyć - Zdjęcia innowacje.pdf