• Rok szkolny 2020/2021

        •  

          ►Wakacyjna przygoda z książką w plecaku

                         Zbliżają się wakacje - czas odpoczynku i relaksu. Nie zapominajmy jednak o czytaniu książek, które pokazują nam, co naprawdę jest w życiu ważne, pozwalają zrozumieć świat i siebie. Zwykle planujemy wyjazdy dalsze lub bliższe, ale  nawet jeżeli nie pojedziemy w wymarzone miejsca, możemy to zrobić dzięki wyobraźni. W tym z pewnością pomogą nam książki. Taka przygoda nic nie kosztuje i zawsze można ją przerwać.

                      Inspiracją do kolejnych spotkań przedszkolaków w bibliotece stała się książka G. Kasdepke „Z piaskownicy w świat”. Dzieci ze szkolnej piaskownicy, gdzie mogły robić babki, budować zamki i przewozić piasek samochodami ciężarowymi, przeniosły się wyobraźnią do różnych części Polski oraz do Włoch. Bawiąc się w telequiz, odgadywały wyrazy zastąpione przez autora rysunkami symbolizującymi dany kraj. Podczas spotkań nie zabrakło również rozmów na temat zasad bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku.

                      Aby pomóc przedszkolakom uruchomić wyobraźnię, biblioteka szkolna z pomocą dzieci dostosowała wystrój do wakacyjnej tematyki. I tak pojawiły się: latarnie morskie, koła ratunkowe, zamki, góry, akweny wodne, palmy, hamaki, stworzenia morskie, różne środki transportu m.in.:  rowery, kłady, samochody, pociągi odjeżdżające w różnych kierunkach – pendolino, a także stare lokomotywy z doczepionymi wagonikami, samoloty, żaglówki, jachty, kutry rybackie, a nawet latający balon.

                      Podczas ostatniego spotkania młodzi czytelnicy wysilili swoją wyobraźnię i wyruszyli po wakacyjną przygodę. Wspólnymi siłami wyciągali z wody sieć, w której nie zabrakło ryb i innych stworzeń. Połów się udał – w sieci znalazły się całkiem okazałe sztuki. Kto tylko chciał, mógł także awansować na kapitana statku lub panią kapitan – nie brakowało zainteresowanych nawet wśród dziewczynek. Na zakończenie spotkania dzieci chętnie pozowały do grupowych zdjęć.

                      Życzymy wszystkim naszym Czytelnikom wspaniałego i bezpiecznego wypoczynku z książką w plecaku. A oto niektóre nasze wakacyjne propozycje: „Afryka Kazika”, „Ciocia Jadzia w Rzymie”, „Sekret ponurego zamku”, „ Skarb Arubaby”, „Cudowna podróż”, „Przygody Emila ze Smalandii”, „Blondynka na Hawajach”, „Nudzimisie na wakacjach”, „Niesamowite przypadki Cymeona Maksymalnego”, „Niewiarygodne przygody Marka Piegusa”, „Klub włóczykijów” oraz seria: „ Mazurscy w podróży”. A ze specjalną dedykacją dla Ojców z okazji ich święta „Tsatski i tata poławiacz ośmiornic”.

                      Proponujemy również wakacyjny przejazd pociągiem retro oraz zwiedzanie Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce, który słynie z najciekawszych kolekcji eksponatów związanych z historią kolejnictwa. To jedno z ostatnich miejsc w Polsce, gdzie można  skorzystać z tak niepowtarzalnej atrakcji turystycznej. Zachęcamy więc do oglądania krajobrazów zza okien zabytkowych wagonów zestawionych z lokomotywą parową. Przejazdy za parowozem na trasie do Kasiny Wielkiej - skąd pochodzi Justyna Kowalczyk przez Rabkę – Zdrój: link poniżej.

          http://skansenchabowka.pl/pociagi-retro-2021/ - wakacyjne przejazdy pociągiem retro.

           

          S. Bodek

          ►„Lubimy czytać polskich autorów!”

                         Tak brzmiało hasło tegorocznego XX Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, który rozpoczął się Dniem Matki, a zakończył  Dniem Dziecka. Z tej okazji biblioteka szkolna przygotowała wystawę poświęconą macierzyństwu, a przede wszystkim portretom dziecięcym autorstwa polskiej malarki, witrażystki i gobeliniarki Danuty Muszyńskiej – Zamorskiej, która w tym roku obchodzi 90 rocznicę urodzin. Artystka  znana jest z licznych akcji charytatywnych na rzecz dzieci i za tę właśnie działalność była nagrodzona Orderem Uśmiechu. Jej gobelin „Dziewczynka z gołębiem’ został podarowany św. Janowi Pawłowi II podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979r.

                      W bibliotece szkolnej zapachniało świeżymi kwiatami, szczególnie lilakiem pospolitym zwanym potocznie bzem, kojarzonym zwykle z miesiącem majem, w którym obchodzimy Dzień Matki. Pojawiły się więc czerwone serduszka, papierowe kwiaty oraz rysunki wykonane przez dzieci. Przedszkolaki podczas spotkania w bibliotece uważnie słuchały wierszy polskich autorów poświęconych najukochańszym Mamom. Podczas luźnej rozmowy mali czytelnicy zdradzali, jakie prezenty przygotowali z okazji tego wyjątkowego święta. Mamy nadzieję, że papierowe kwiaty i życzenia spodobały się wszystkim Mamom.

                      Zgodnie z zaleceniami Fundacji ABCXXI - „Cała Polska Czyta Dzieciom”, z okazji Dnia Dziecka, w bibliotece młodzi czytelnicy dokonywali samodzielnych prób interpretacji głosowej „Lokomotywy” Juliana Tuwima. Wszystkim towarzyszyła radosna atmosfera, gdyż wiersz jest jed­nym z naj­bar­dziej zna­nych utwo­rów po­ezji dzie­cię­cej o wspaniałym połączeniu opi­su, hu­mo­ru i za­ba­wy sło­wem. Każdy odwiedzający w tym dniu bibliotekę, oglądając wystawę „Wszystkie dzieci nasze są” – jak w piosence Majki Jeżowskiej lub słuchając interpretacji wiersza – naśladowanie turkotu pociągu, czuł się jak na wystawie, lub w wagonie kolejowym. W tym dniu nie zabrakło również słodyczy. Każdy mógł sięgnąć po łakocie do bibliotecznego koszyczka.

                      Chcemy,  aby dzieci radziły sobie w życiu i nie czuły się gorsze od innych. Mając wiec na uwadze zbliżający się także Dzień Ojca, na regale z nowościami pojawiły się książki, które każdy rodzic powinien mieć w swej domowej biblioteczce. Były to m. in. wiersze i bajki logopedyczne, „Bajkoterapia, czyli bajki pomagajki dla małych i dużych’, „Wielka księga uczuć”, „Dzień czekolady”, „Emocjonalki – bajki psychoterapeutyczne”. Publikacje te zachęcają do lektury swoją tematyką i poruszanymi problemami. A dzięki dołączonym do bajek pytaniom dla dziecka i radom dla rodziców, stanowią pomoc psychologiczną. Książki te często zawierają podpowiedzi, jak rozmawiać z najmłodszymi oraz jak wspierać ich w rozwiązywaniu dziecięcych problemów. Bo kiedy zawodzą zwykłe metody, najlepsze są bajki terapeutyczne.

                      Zapraszamy wszystkich do obejrzenia zdjęć oraz zachęcamy Rodziców do czytania dzieciom 20 minut dziennie – codziennie i zapoznania się z propozycjami zamieszczonymi w poniższych linkach:

          http://www.psychologia.edu.pl/czytelnia/59-niebieska-linia/422-czy-umiemy-kochac-dzieci-wywiad-z-dr-rossem-campbellem.html - wywiad z  dr. Rossem Campbellem, psychiatrą amerykańskim, autorem bestsellera "Jak naprawdę kochać dziecko" oraz wielu innych książek na temat wychowania dzieci.

            https://calapolskaczytadzieciom.pl/product-category/co-czytac/poradniki-dla-doroslych/dla-rodzicow/Poradnik dla rodzica – książki rekomendowane przez Fundację ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom.

          https://www.youtube.com/watch?v=32ixE73t_uA - Adwokaci czytają Brzechwę dzieciom

          S. Bodek

          ►Powrót do szkoły

          Nadszedł moment powrotu do szkoły. Można usiąść w ławkach i spotkać się kolegami i nauczycielami twarzą w twarz. Nie zapominamy jednak o zasadach sanitarnych, dbamy o zdrowie; dlatego część zajęć odbywa się na świeżym powietrzu. Chodzi między innymi o wychowanie fizyczne i matematykę. Uczniowie klasy szóstej rozwiązywali zadania z treścią zapisując równania na dziedzińcu szkoły. Piątoklasiści próbowali natomiast narysować figury geometryczne, obliczyć obwód oraz obliczyć pola powierzchni. Można było stanąć na 900 centymetrach kwadratowych.

          Nie ma to jak w szkole!

          Beata Grys

          ►Integracyjny Dzień Dziecka –wycieczka klas II  w plenerze

          Wtorkowy poranek 1 czerwca przywitał uczniów klas II piękną słoneczną pogodą. Wybraliśmy się wspólnie na wycieczkę po okolicy świętując Dzień Dziecka . Była to również doskonała okazja do ponownej integracji uczniów po zdalnym nauczaniu. Trasa wycieczki wiodła od szkoły w Kątach w kierunku młyna, a następnie drogą prowadzącą do punktu widokowego w Połomiu Małym, gdzie znajduje się Krzyż Jubileuszowy. Spod Krzyża roztacza się widok niemal na całą gminę Iwkowa, oraz na Beskid Wyspowy i Beskid Sądecki. Uczniowie z zachwytem podziwiali krajobraz dostrzegając z oddali znajome zabudowania, Kościół Parafialny, budynek szkoły. Dalej stromą drogą zeszliśmy w kierunku szkoły.

          Uczniowie klas II miło wspominali wycieczkę, dodatkową niespodzianką czekającą w klasach  były słodkości przygotowane przez Rodziców.

                                                                                  Dorota Grabarz

                                                                                   Mariola Leśniak

          ►Broszura informacyjna !!! "Dzieci w wirtualnej sieci"

          Informacje, kliknij - Broszura - Dzieci w wirtualnej sieci 2021.pdf

          ►Projekt “Moją przyszłość zaczynam już dzisiaj....”

          Informacje, kliknijMoja przyszłość - plakat.pdf

          ►„Znajdziesz mnie w bibliotece”

                         Taka myśl przyświecała tegorocznym obchodom Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Hasło to można interpretować na wiele sposobów. Tak z uwagi na różne płaszczyzny życia codziennego, jak również w odniesieniu do obecnej sytuacji - powolne wychodzenie do sfer społecznych i kulturalnych po okresie izolacji.     

                      Z tej okazji biblioteka szkolna przygotowana wystawkę tematyczną „Znanych przygoda z biblioteką”, a mali czytelnicy pomagali w pracach bibliotecznych oraz podejmowali próby samodzielnego czytania innym. Miały miejsce również kolejne spotkania przedszkolaków w bibliotece i jak zwykle stanowiły okazję do wspólnego czytania i rozmów. Tym razem tematem było bezpieczeństwo, a także właściwe zachowywanie się w różnych sytuacjach dnia codziennego. Międzynarodowy Dzień Strażaka był jednym z powodów wybrania właśnie tej tematyki.

                      Mali czytelnicy poznali Dominika i jego przygodę z ogniem. Po zapoznaniu się z fragm. książki G. Kasdepke „Ostrożnie”, przedszkolaki wiedzą, że pożar nigdy nie jest fajny, a zapalniczką czy zapałkami bawić się nie można. Niedopałków nie wrzucamy do kosza, wyłączamy żelazko, nie bawimy się petardami i zimnymi ogniami, i nie zostawiamy bez nadzoru płonących świeczek. Dzieci często ulegają różnym wypadkom w domu, a książeczka ta pomaga znaleźć wszystko, co w mieszkaniu kłuje, parzy i kaleczy.

                      Maluchy poznały również myszkę z Kwietnej Doliny. W otoczeniu świeżych kwiatów - tulipanów i niezapominajek uczyły się, jak postępować w różnych sytuacjach. Słowa proszę, przepraszam oraz dziękuję mają magiczną moc. Wszyscy je znamy, ale czasem nam ich brakuje. Dzieci, ubierając maski, wcielały się w postaci występujących w bajce zwierzątek. Uczyły się, jak być uprzejmym i nie rozpychać się łokciami, umieć prosić bez krzykliwych rozkazów, być punktualnym i słownym, nie śmiać się z nikogo, i pomagać w potrzebie, właściwie zachowywać się w teatrze oraz podczas czytania książek. Te i inne wskazówki znajdują się w bajce M. Strzałkowskiej „Przepraszam Żabo!”

                      Zapraszamy naszych Czytelników do zapoznania się z nowościami, tym razem o tematyce fantastycznej. Są to m. in. serie: „Zwiadowcy”, „Strażnicy”, Sfora”, „Magiczne drzewo”, „Szklane dzieci”. Proponujemy również spotkania autorskie, warsztaty dla młodzieży, teatrzyk kukiełkowy „Ptasia Banda” i teatrzyk cieni– linki poniżej.

           

          https://www.youtube.com/watch?v=uG1r33iEAUY  -Spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską

          https://www.youtube.com/watch?v=vjb4ok5yEEk –„Chcę być kimś! warsztaty z Michałem Zawadką

          https://www.youtube.com/watch?v=1BNvVUtjXeE  -Biblioteka w Raciborzu: Pan Poeta Show

          https://www.youtube.com/watch?v=OAssu3q5J-w  -Teatrzyk cieni "Czerwony Kapturek"

           

          S. Bodek

          ►Powiew historii w bibliotece

                      Z okazji majowych świąt biblioteka szkolna przybrała narodowe barwy. Szczególnie ważna dla wszystkich stała się 230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Była to najstarsza ustawa w Europie i druga na świecie. Miała poprawić ustrój i wzmocnić Rzeczpospolitą. Dzień ten jest obchodzony w dowód pamięci o patriotach, którzy pragnęli ocalić kraj przed jego ostatecznym upadkiem.

                      Mali czytelnicy na miarę swoich możliwości chętnie pomagali w przygotowaniu dekoracji bibliotecznych z okazji zbliżających się świąt. Pojawiły się więc: mapa Polski z granicami po pierwszym rozbiorze, czołowi twórcy Konstytucji 3 Maja, postać Maryi Królowej Polski (śluby Jana Kazimierza), biało – czerwone flagi, gołębie pokoju, tulipany w wazonie, motyle, wiszący pompon, malowane kwiaty, a nawet królewska korona.

                       Przedszkolaki podczas kolejnego spotkania w bibliotece bacznie obserwowały rozmieszczone w różnych miejscach orły o dużych rozmiarach oraz związane z historią Polski znaki minionych epok. Maluchy udekorowane w biało – czerwone przypinki z godłem Polski wspólnie odśpiewały hymn państwowy, by w dalszej kolejności posłuchać fragmentów książki A. Plec i M. Skoczylas „Czy znasz ten kraj?”. Historia miast polskich, rozbiory, stroje ludowe, pieśni, tańce narodowe, sławni Polacy - to niektóre treści dotyczące historii naszego kraju zawarte w tej publikacji. Dzieci, słuchając uważnie, próbowały odgadnąć symbolikę pawiego pióra – ozdoby czapki krakowskiej, a wśród nowości czytelniczych zgromadzonych na wystawce oraz w bibliotecznym koszyczku, szukały książeczek związanych z historią naszego kraju – głównie polskich legend.

                         Na zakończenie spotkania udało się nawet wybrać króla. Choć nie odbyło się to na zasadach dziedziczenia tronu, jak również w wyniku wolnej elekcji, to jednak „poddani” uznali „królewski majestat” i chętnie pozowali z władcą do zdjęcia.

                      Trudno zaprzeczyć, że nauka historii zwykle nie przychodzi dzieciom łatwo. Czytanie i poznawanie suchych faktów może okazać się nużące i kojarzy się z przysłowiową nudą szkolną. Zachęcamy zatem wszystkich Czytelników naszej biblioteki, szczególnie tych, którzy cenią i lubią historię do zapoznania się z nowościami podejmującymi tematykę dziejów ojczystego kraju. Atrakcyjną propozycją również dla znawców i koneserów historii jest m. in. cykl „A to historia!” oraz seria edukacyjnych książek „Ale historia…”. Można w nich znaleźć wiele ciekawych, często wcześniej nie opisywanych wątków, motywów i wydarzeń.

                      Zapraszamy również na lekcje muzealne oraz muzyczne spacery po rezydencjach warszawskich z czasów ostatniego króla Polski – linki poniżej.

          https://www.youtube.com/watch?v=MxtimhYHx6c -  Muzeum oczami dziecka / Zamek Królewski w Warszawie

          https://www.youtube.com/watch?v=3k0z0fP05xs - Muzeum oczami dziecka - Łazienki Królewskie

          https://www.youtube.com/watch?v=eGZMdoe0DSM - Muzyczne spacery - Piotr Rubik w Łazienkach Królewskich

           

          S. Bodek

          ►Święto Książki w bibliotece

                         Kolejne spotkanie przedszkolaków w bibliotece odbyło się z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Jest to święto wszystkich czytelników oraz ludzi związanych z książką i pisaniem, stanowi więc doskonałą okazją do nauki i zabawy.

                      Maluchy wspólnymi siłami wykonywały ogromny napis umieszczony w centralnym miejscu biblioteki szkolnej. Tym razem tematem przewodnim spotkania była ekologia z uwagi na Światowy Dzień Ziemi, który przebiegał pod hasłem „Przywróć naszą Ziemię”. Jak zwykle z pomocą przyszła książeczka pełna łatwych w odbiorze wierszy, które wyjaśniają najważniejsze pojęcia oraz tłumaczą, co może zrobić nawet małe dziecko, by polepszyć stan naszej planety. Dzięki treściom zawartym w zbiorze „Jak być eko” dzieci dowiedziały się, jak segregować śmieci, co to jest recykling oraz w jaki sposób można śmieciom dać „drugie życie”. Ze zdziwieniem słuchały, że z dwudziestu siedmiu butelek plastikowych może powstać sweter, a z sześciuset siedemdziesięciu puszek po napojach nowy rower.

                         W święto czytelników – mniejszych i większych przedszkolaki otrzymały drobne upominki. Były to dyplomy sukcesu w formie zakładek do książek wraz z naklejkami o tematyce ekologicznej i nie tylko. Większość małych czytelników ma już swoje ulubione bajeczki, a nawet książkowe serie. Spotkaniom w bibliotece towarzyszą zawsze spontaniczne rozmowy, liczne pytania oraz swoboda i otwartość w relacjach rówieśniczych, co najlepiej widać na załączonych zdjęciach.

                      Zachęcamy wszystkich Czytelników naszej szkolnej biblioteki do celebrowania niemal każdego dnia z dobrą książką w dłoni. Mamy interesujące propozycje książkowe dla dużych i małych. Tym razem z dreszczykiem, m. in.: „Pościg za czarną hondą”, ‘Śmierć na Nilu”, „ Magiczny ekspres” lub serie: „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”, „Kroniki Alcheo”, „Nelly Rapp”. Zapraszamy także do obejrzenia spotkań z autorami książek - linki poniżej.

          https://www.youtube.com/watch?v=MY9iy9FG9FI Spotkanie autorskie z Waldemarem Cichoniem.

          https://www.youtube.com/watch?v=gLrboV-jd_A - Spotkanie online z Grzegorzem Kasdepke https://www.youtube.com/watch?v=Ya73Eeh-ezM -Spotkanie autorskie z Justyną Bednarek

          https://www.youtube.com/watch?v=qWG4EHMD9sY -Spotkanie autorskie online z Agnieszką Frączek.

          https://www.youtube.com/watch?v=iZnzB_RNvqo – Wypisz, wymaluj - wywiad z Katarzyną Ryrych.

            

          S. Bodek

          ►Wiosenne przebudzenie w bibliotece

                         „W marcu jak w garncu”, „kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata” to najbardziej znane przysłowia o wiośnie, która rozpoczęła swoje panowanie 21 marca. W bibliotece szkolnej widać było jej pierwsze oznaki już dużo wcześniej. Czekając z utęsknieniem na budzącą się powoli przyrodę, coraz dłuższe dni i mocniejsze słońce, dzieci robiły wszystko, żeby przywołać piękną wiosnę.

                       Dzień Kobiet, Światowy Dzień Poezji, Dzień Książki dla Dzieci oraz Święta Wielkanocne dawały powody do kolejnych spotkań literacko – plastycznych. Wspólne wybieranie nowości czytelniczych zakupionych w ramach NPRCz i przygotowywanie wystaw tematycznych dawało wszystkim dużo radości. Pojawiły się „Wierszyki domowe” i „Wierszyki rodzinne” M. Rusinka oraz książki o dziewczętach  i chłopcach. Choćby seria „Emi i Tajny Klub Superdziewczyn”, „Dzienniczek zakręconej nastolatki” lub książki z cyklu „ Filipek”. Nie zabrakło propozycji podejmujących tematykę rodziny, prawdziwej przyjaźni, empatii, pasji, marzeń, odkrywania świata wartości i dokonywania wyborów oraz wielkiego serca i niepełnosprawności.

                      Ożywająca z zimowego letargu natura i zbliżające się Święta Wielkanocne zachęcały do aktywnego działania. Absorbującym zajęciem okazało się projektowanie fantazyjnych strojów na cieplejsze dni, prace plastyczne z wykorzystaniem zestawów kreatywnych oraz przygotowywanie wiosennych i świątecznych dekoracji. W bibliotece pojawiły się więc świeże gałązki krzewów, bazie, bociany, żabki, zajączki i wiosenne kwiaty. Biblioteczny koszyczek - wcześniej pełen nowych książek - wypełnił się po brzegi wiosennymi i wielkanocnymi symbolami wykonanymi przez dzieci. Dominowały wielkie, małe i maleńkie jajka - znaki życia i odradzającej się natury. Pracom towarzyszyły radosne rozmowy o wiośnie, przygotowaniach świątecznych i tradycjach wielkanocnych.

                      Nie mogło zabraknąć czytania i dzielenia się z innymi wrażeniami z przeczytanych książek. Prezentowano poezję D. Wawiłow, a przedszkolaki podczas swych stałych spotkań w bibliotece wysłuchały bajeczki o Marcie i fascynującym pojeździe oraz tajemniczym jaju ukrytym przez nią w laboratorium: „bo kto wie, co z takiego jaja wyrasta…’. Maluchy pomagały również Samochodzikowi Frankowi w akcji policyjnej, wykonując zadania i łamigłówki znajdujące się na końcu książki. Natomiast dzięki „Złotej Pannie” przeniosły się w tajemniczy i pełen skarbów świat bajki, w którym bohaterka Ludka odkryła legendę o Złotej Kaczce i ukrytych kosztownościach. Mimo zakazu, wrzucając monety do skarbonki na pomoc choremu Jurkowi, pokazała dzieciom, iż szczęście daje nam zdrowie i praca, a nie pieniądze. Najważniejsze, aby dzielić się z innymi i czerpać z tego  radość, bo przecież nie można być zwykłym, bezdusznym samolubem.

                      Na zakończenie spotkania każde dziecko otrzymało czekoladowe jajeczko z życzeniami świątecznymi.

                     

          S. Bodek

          „Święto, obrzęd, zabawa”

                      Wiosenny czas oraz Święta Wielkanocne są okazją do przypomnienia sobie, a także wzbogacenia swojej wiedzy na temat kultury ludowej, która jest prawdziwym skarbem, siłą i źródłem ponadczasowych wartości. Kultywowanie pięknych tradycji ludowych to nasz obowiązek, bo musimy pamiętać, że nie ma przyszłości bez przeszłości.

                      Serdecznie zapraszamy do obejrzenia interesujących wykładów dotyczących tradycji roku obrzędowego z cyklu „Święto, obrzęd, zabawa”. Część 3 dotyczy postu, Wielkanocy i wiosennego świętowania, niemniej jednak zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi częściami nagrania, gdyż są równie ciekawe i pouczające. Zamieszczony niżej link przeniesie Was do dawnych wsi niczym do skansenu.                   

          S. Bodek

          https://gwo.pl/akademia-gwo-swieto-obrzed-zabawa-2/

           

          Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych

          życzenia dla wszystkich czytelników i sympatyków naszej biblioteki szkolnej.

           

          Zdrowia, spokoju, przyjemnego świątecznego wypoczynku w gronie rodzinnym.

          Pogody ducha oraz wszelkiego dobra, sukcesów i szczęścia, wiosennego nastroju, a także wciągającej fabuły, i przygód czytelniczych każdego dnia.

           

          Biblioteka szkolna PSP w Kątach

          ►8 marca Dzień Kobiet

           

          W poniedziałek 8 marca w klasach 2a i 2b radośnie świętowaliśmy Dzień Kobiet.

          Z tej okazji dziewczynki obdarowane zostały przez chłopców wiosennymi tulipanami i słodkościami .Dziękujemy Rodzicom za pomoc w organizacji tych niespodzianek. To był wyjątkowy dzień!

           

                                                                                                  Dorota Grabarz

                                                                                                  Mariola Leśniak

          ►Zimą w bibliotece

                          Pod koniec ferii zima już na dobre zagościła na naszych drogach, polach i podwórkach. Zapukał mróz, a z okien biblioteki widać było piękną, zimową scenerię. Zabawy na śniegu i spacery stanowiły nie lada atrakcje, ale w bibliotece też wcale nie było nudno. Z zachowaniem reżimu sanitarnego dzieci chętnie wypożyczały książki, dzieliły się informacjami na ich temat, promując nowości czytelnicze.     

                      Niektórzy bawili się w konstruktorów, sprawdzając jak działają maszyny. Z wykorzystaniem interaktywnej książki poznawali osiągnięcia nauki i techniki kryjące się za najprostszymi maszynami i mechanizmami. Budując własne modele, montowali kolorowe tarcze, koła zębate, krzywiki, korby i inne elementy. Dziewczynki zaś przygotowywały różne dekoracje. Śnieżki w wielu odsłonach, sople lodu, pierzaste chmurki, plakaty z niedźwiedziami polarnymi dryfującymi na krach lodowych, pingwiny, foki, rysunki, bałwanki z rolek, karnawałowe maski i serduszka.

                         Przedszkolaki podczas cyklicznych spotkań w bibliotece z zainteresowaniem słuchały wierszy i opowiadań o tematyce zimowej, karnawałowej i walentynkowej, udowadniając, że kochają czytanie. Nie mogło zabraknąć motywu babci i dziadka. Tekst pt. „Zakochana para’ z „Mądrych bajek” A. Antosiewicz pokazał maluchom, że nie wolno nikomu robić przykrości i zawsze trzeba być szczerym szczególnie w okazywaniu uczuć, bez względu na wiek. A jak się zawini, to trzeba przeprosić.

                      Podczas jednego ze spotkań maluchy miały sobie wyobrazić, że biblioteka to biegun północny - kraina wiecznego lodu. Mali czytelnicy przyszli więc w czapkach. Byli jednak i tacy, którzy niekoniecznie się dostosowali i mieli koszulki z krótkimi rękawami. Maluchy poznawały życie i środowisko niedźwiedzia polarnego, a także ludzi tam żyjących –Eskimosów. Pomagała w tym książeczka z serii  Zwierzęta Oli. Z wielkim zainteresowaniem wszyscy słuchali ciekawostek o niedźwiedziach polarnych.

                      Dzieci bardzo lubią książki o zwierzętach szczególnie o kotach i psach, często chwalą się swoimi pupilami, dlatego z okazji  Międzynarodowego Dnia Kota w bibliotece wyeksponowano nowości czytelnicze poświęcone zwierzętom, które chronią przed szkodnikami i współtworzą domową atmosferę. W świat kocich przygód i nie tylko może zabrać dzieci seria książek „Zaopiekuj się mną’ oraz o przygodach kotka Cukierka. Starszym czytelnikom biblioteka szkolna proponuje serię „Wojownicy”. Tematyka fantasy, gdzie koty nie mają nic wspólnego z leniwym trybem życia, za to walczą o dominację i przetrwanie.

           

          S. Bodek

          Czytam z klasą – lekturki spod chmurki  ‘’

          Uczniowie klasy 2A   realizują Międzynarodowy Projekt Czytelniczy  „Czytam z klasą – lekturki spod chmurki  ‘’.  W lutym  przystąpili do realizacji zadań modułu II pt. „Mała chmurka w krainie śniegu”. Do modułu zimowego wybraliśmy lekturę "Zaczarowana zagroda" A. i Cz. Centkiewiczów. Uczniowie samodzielnie przeczytali książkę. Przygotowaliśmy dekoracje, które  zmieniły klasę w zimową krainę. Dzieci z wielkim zaangażowaniem przystąpiły do uzupełnienia lekturnika i zrealizowały ciekawy scenariusz tego modułu. Na chwilę zamieniliśmy naszą salę w laboratorium i wykonywaliśmy doświadczenia z lodem. W klasie pojawił się fragment bieguna południowego z zagrodą oraz pingwinki, wykonane  przez uczniów.  Przy zimowej aurze za oknem realizacja tego modułu była przyjemnością. Ze śniegu budowaliśmy zagrodę dla pingwinów oraz lepiliśmy  bałwana i różne zwierzęta.

                                                                  Mariola Leśniak

          ►Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

          Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który przypada 21 lutego  był doskonałą okazją dla drugoklasistów , żeby dowieść , że dbają o piękny język pisany, a dokładniej, o piękne pismo. Udowodnili to biorąc udział w Klasowych  Konkursach Kaligraficznych o tytuł Mistrza Kaligrafii.  W konkursie rywalizowało  34 uczniów z klas IIa i IIb. Zadaniem uczestników konkursu było bezbłędne i  sta­ranne przepisanie  fragmentu wiersza  Patrycji Wójtkowiak- Skórka ,, Poznaję Polskę-wiersze o Polsce”. Przy ocenie prac jury brało pod uwagę przede wszystkim płynność pisma, sposób łączenia liter oraz ich kształt, a także ogólny efekt estetyczny. Wybór prac był trudny bo prawie wszystkie prace były wzorowo napisane. 

          Ostatecznie tytuł Mistrza Kaligrafii otrzymują ex aequo ;

          z klasy IIa

          - Maria Kukla

          -Milena Poślińska

          -Klaudia Pysno

           z klasy IIb

          -Kacper Banaś

          -Blanka Capar

           -Zuzanna Jarzmik

             Zwycięzcom i  wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.

                                                                                               Mariola Leśniak, Dorota Grabarz

          ►Dzień Bezpiecznego Internetu

          Już po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wezmą udział w Dniu Bezpiecznego Internetu. W bieżącym roku szkolnym inicjatywa odbywa się pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy Razem!” . DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu .

          W lutym odbędą się zajęcia edukacyjne w ramach lekcji informatyki oraz zajęć komputerowych. Uczniowie także wezmą udział w kursie e-learning na Platformie edukacyjnej Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Natomiast na marzec zostały zaplanowane warsztaty. 

          Link do strony internetowej z materiałami dla rodziców dotyczącymi bezpieczenstwa dzieci w internecie.

          https://www.saferinternet.pl/materialy-edukacyjne/poradniki-i-broszury.html

          Kompendium - Bezpieczenstwo dzieci online.pdf

          Beata Grys

          ►WALENTYNKI  W KLASACH II a i II b - 15.02.2021

           

          Tegoroczne Walentynki uczniowie klas drugich obchodzili w poniedziałek 15 lutego. Wcześniej do przygotowanej skrzynki –„walentynkowej poczty” wrzucali piękne, własnoręcznie przygotowane laurki –serduszka .

          Wiele radości sprawiły dzieciom baloniki w kształcie serc oraz słodkie upominki –  lizaki.

          Walentynkowy dzień był fajny, dostarczył miłych niespodzianek, a przede wszystkim  radości przebywania ze sobą i wzajemnych przyjaźni .

           

          Dorota Grabarz

                                                                                                Mariola Leśniak

          ►AKADEMIA BEZPIECZNEGO PUCHATKA  - 12.02.2021

           

          Podobnie jak w poprzednim roku, uczniowie klasy II a i II b wzięli udział w XII edycji programu edukacyjnego AKADEMIA BEZPIECZNIEGO PUCHATKA.

          W ramach programu odbywały się w klasach zajęcia dla uczniów z tematyki bezpieczeństwa w szkole, na drodze, w domu oraz w Internecie.

          Zakończeniem zajęć był test online, który  każdy uczeń rozwiązywał samodzielnie.

          Praktycznym zwieńczeniem programu były także własnoręcznie wykonane podręczne  APTECZKI MAŁEGO RATOWNIKA. Znalazły się w nich ozdobione karteczki z numerami telefonów alarmowych, instrukcja wzywania służb ratunkowych oraz podstawowe materiały opatrunkowe.

                                                                                     

           

                                                                                                         Dorota Grabarz

                                                                                                Mariola Leśniak

          ►Grudniowe spotkania w bibliotece

                         Grudzień to wyjątkowy czas szczególnie dla małych dzieci, które zawsze bardzo przeżywają oczekiwanie na Świętego Mikołaja oraz zbliżające się Święta Bożego Narodzenia. Wiedzą doskonale, że historia mikołajek zaczyna się od biskupa i świętego - Mikołaja z Miry, który jest patronem daru człowieka dla człowieka. Miesiąc ten kończy także rok poświęcony św. Janowi Pawłowi II, dlatego przygotowano okolicznościową gazetkę pod hasłem: „Boże Narodzenie ze św. Janem Pawłem II”,  a księgozbiór biblioteczny został wzbogacony o nowe pozycje bibliograficzne poświęcone papieżowi.

                      Podczas cotygodniowych spotkań maluchy poznawały teksty o tematyce świątecznej oraz mikołajkowej, a także wypożyczały bajeczki do wspólnego czytania z rodzicami. Nieco humorystyczne opowiadanie B. Lewandowskiej „Mikołajek i Mikołaje” pokazało, co znaczy być specjalistą i jak wielka może być radość z obdarowywania innych, niekoniecznie drogimi prezentami, bo można je zrobić samemu.

                         Jak święta to i ozdoby. Nie zabrakło więc własnoręcznie wykonanych bombek choinkowych i innych dekoracji świątecznych, które zdobiły wnętrze biblioteki, nadając jej świąteczny klimat. Pojawiły się bombki tradycyjne, jak również w formie płaskiej. Niektóre z nich z podobizną Mikołajków - te wykonane z użyciem nieprzydatnych już  płyt CD. Inną dekoracją był wspólnie tworzony łańcuch choinkowy. Na kolejnych jego oczkach zapisane zostały imiona małych czytelników oraz tytuły wypożyczanych bajek. Łańcuch ten ozdobił nietypową choinkę wykonaną z nowych książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Dzięki nowościom spotkania czytelnicze sprawiały przedszkolakom jeszcze więcej radości. Bardzo dużym powodzeniem, szczególnie wśród chłopców cieszyły się książeczki z serii Samochodzik. Franek. Dzieci z wielkim przejęciem i zaangażowaniem śledziły losy bohaterów, oglądając barwne ilustracje książek i komentując spostrzeżenia.

                      Do promowania czytelnictwa o tematyce mikołajkowej włączyli się uczniowie klas młodszych, biorąc udział w konkursie literacko – plastycznym  zorganizowanym przez MBP w Czchowie pod hasłem: „Mikołajki w świecie bajki”. Prace inspirowane bajkami, baśniami i wierszami z motywem Świętego Mikołaja wykonali: Julia Zając kl. 2 b, Mateusz Zając kl. 3, Maria Kukla kl. 2 a oraz Zuzanna Kukla kl. 3. Rysunki uczniów opublikowano na facebooku MBP w Czchowie.

          Cieszymy się bardzo, że młodsze dzieci zainteresowały się konkursem w formie online.

          Dziękujemy wszystkim za wspieranie różnych form czytelnictwa i zapraszamy do obejrzenia zdjęć m.in. nowości zakupionych w ramach NPRCz.

          S. Bodek

          Petycja w sprawie Rozbudowy PSP w Kątach.pdf

          Lista na podpisy w sprawie petycji.pdf

          PODPISY ZBIERAMY DO 28 GRUDNIA!!!

          Bogusława Urbańczyk

          Publiczna Szkoła Podstawowa

          im. gen. Marcina Kątskiego w Kątach

          ►Jesteśmy Polką i Polakiem

                      Uroczyście, choć z uwagi na obecną sytuację kameralnie przedszkolaki obchodziły Narodowe Święto Niepodległości. Lekcje patriotyzmu rozpoczęły od poznania pojęcia domu i swojej miejscowości jako małej ojczyzny. Wspólna recytacja wiersza W. Bełzy - poety małych Polaków dawała możliwość odpowiedzi na pytanie:  Kto ty jesteś?. Poznawaniu symboli narodowych towarzyszyło odśpiewanie zwrotki Mazurka Dąbrowskiego, wykonanie miniaturowej flagi oraz mapy Polski w barwach biało – czerwonych, pomalowanie godła państwowego i warszawskiej Syrenki. Inspiracją do rozmów na temat patriotyzmu, bohaterów, początków państwa polskiego było czytanie m.in. „Legendy o Lechu, Czechu i Rusie”, a także poznanie ważnych postaci i wydarzeń historycznych oraz słuchanie piosenek żołnierskich.

                      Dzieci, oglądając krótki film edukacyjny, uczestniczyły w wirtualnej wycieczce po Polsce. Zabawom ruchowym w podróżowanie ciuchcią towarzyszyła muzyka, w rytm której maluchy „zwiedzały” Zakopane i piękne Tatry, Kraków ze smokiem wawelskim, stolicę Polski - Warszawę, pachnący piernikami Toruń i otwarty na morze Gdańsk - skąd można wyruszyć w daleki świat. Tańcząc i śpiewając: jesteśmy Polką i Polakiem deklarowały swą miłość do Ojczyzny i zachęcały do tego innych.

          S. Bodek

          ►Bohaterowie naszych książek – akcja czytelnicza

                         Z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek – 5 listopada została przeprowadzona ogólnoszkolna akcja promująca czytelnictwo. Wychowawcy i poloniści czuwali nad przebiegiem działań podejmowanych w poszczególnych klasach. Zawieszenie zajęć w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego spowodowało zmiany organizacyjne w szkole. W związku z tym dzieci przedszkolne oraz z klas 1-3 świętowały w pomieszczeniach szkolnych, natomiast starsi uczniowie podczas zdalnego nauczania. Akcji towarzyszyło przebieranie się w stroje ulubionych bohaterów, prezentowanie postaci, czytanie wybranych pozycji książkowych oraz odwiedzanie biblioteki. Dzieci również bardzo chętnie brały udział w zabawach literackich i plastycznych.    

                      Cykl przygód z bajką i baśnią przedszkolaki rozpoczęły już wcześniej, odwiedzając bibliotekę szkolną. Tam dowiedziały się o jej zbiorach, zasadach zachowania, pracy bibliotekarza, różnicach między biblioteką a księgarnią. Najważniejszym jednak celem było rozbudzanie zainteresowań czytelniczych oraz wdrażanie do poszanowania książek. Szczególnie przydatny w tym względzie stał się wiersz J. Huszczy „Skarga książki”.

                      W czasie trwania akcji dzieci poznawały różne bajki - klasyczne i bardziej współczesne, takie jak: „Chwalipięta”, „Wyścig hulajek”, „ Niezidentyfikowany Złomek Latający”, „Kłótliwe gospodynie” czy też „Gang Słodziaków”. Niezastąpiony stał się jednak  „Czerwony Kapturek”, dzięki któremu mogły skonfrontować sytuację bohaterki z rzeczywistością. Z wielkim przejęciem słuchały o zasadzie ograniczonego zaufania w stosunku do obcych. Analiza różnych sytuacji życiowych pomogła zrozumieć, że nie każdy miły człowiek jest osobą dobrą i godną zaufania. Dzieci wiedzą, że nie mogą nigdzie pójść z obcym, nie należy wsiadać z nim do samochodu, nie powinny też przyjmować żadnych słodyczy i prezentów, o problemach informować bliskich, a zaczepki ignorować lub nawet być niemiłym wobec obcego.

                      Aby podnieść rangę naszej akcji czytelniczej zachęcaliśmy rodziców do wspólnego czytania dzieciom. Zaproszenie przyjęła mama Oliwii Serafin, której serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i pomysłowość w przygotowaniu. Przebrana za wróżkę pomagała Kopciuszkowi zrealizować swoje marzenia. Jej piękne skrzydełka budziły wielki zachwyt szczególnie wśród dziewczynek, chociaż chłopcy również patrzyli i słuchali  z wielkim zainteresowaniem. Nie zabrakło rozmowy na temat wartości i przesłania płynącego z bajki. Szkoda tylko, że nasz gość musiał zasłaniać usta maseczką.

                      Podczas trwania akcji nie mogło zabraknąć śpiewu i zabaw ruchowych w rytm piosenek o mądrych dzieciach oraz o czytaniu książek, a także wykonywania rysunków ulubionych postaci bajkowych. Dzieci, korzystając z gotowych szablonów i elementów wykonywały zakładki do książek, którymi później znaczyły miejsca do kontynuacji czytania. Przeprowadzoną akcję najlepiej obrazują zdjęcia.

                      Mając na uwadze inwencję twórczą także starszych uczniów, został ogłoszony konkurs na pomysłową zakładkę do książki. Przedstawiamy wyniki i serdecznie gratulujemy.

          Kategoria:  kl. 1 – 3

          I miejsce - Oliwia Maciaś kl. II b

          II miejsce - Martyna Bodek kl. II b

          III miejsce – Kacper Banaś kl. II b

          Wyróżnienie - Maria Krzyściak kl. II b

          Kategoria 4-6

          I miejsce – Hubert Mida kl. V

          II miejsce – Magdalena Banaś kl. V

          Wyróżnienie – Karolina Bodek kl. VI

          S. Bodek

           

          ►Jesienne impresje w przedszkolu

                         Owoce, warzywa i grzyby z papieru, gałązki imitujące drzewka przystrojone kolorowymi listkami z plasteliny, piękne sukienki Pani Jesieni pomalowane farbami lub wyklejone różnokolorowymi listkami, prace z kasztanów, żołędzi i innych darów jesieni oraz maski zwierzątek to niektóre aktywności naszych małych podopiecznych.

                       Inspiracją do różnorodnych prac plastycznych oraz zabaw integracyjnych i rozmów były obserwacje przepięknych, starych drzew w jesiennej krasie, spacery, piosenki o jesieni, czytanie wierszy i bajek o leśnych stworkach, zwierzętach oraz ich przygotowaniach do zimy.

                      Farby znalazły wielu zwolenników wśród dzieci, które w widoczny sposób relaksowały się podczas tej pracy, mieszając kolory z wielkim zaangażowaniem i pomysłowością. Malowanie, lepienie, wycinanie, rysowanie i przygotowywanie atrybutów oraz stroju dla Pani Jesieni bardzo angażowało przedszkolaków. Każda z dziewcząt chciała zagrać główną rolę – zostać Panią Jesienią, dlatego odbyło się losowanie. Szczęśliwy los trafił w ręce Patrycji  Maciaś, która tańczyła z leśnymi zwierzątkami w rytm piosenek o jesieni.

                      Serdecznie dziękujemy RODZICOM za współpracę w przygotowaniu wystawki „Jesienne impresje”. Prace maluchów oraz ich pląsy i wesołe zabawy można zobaczyć na zdjęciach.

                       

          S. Bodek

          ►Międzynarodowy Konkurs Programistyczny Baltie 2020

           

          Jest nam niezmiernie miło poinformować, że także w tym roku szkolnym (pomimo specyficznych warunków związanych z COVID19), nasi uczniowie wykazali się nadprzeciętną wiedzą programistyczną zajmując wysokie wyniki w Międzynarodowym Konkursie Programistycznym Baltie 2020. Konkurs "Baltie" to indywidualny międzynarodowy konkurs programowania w języku Baltie 3. Jest on przeznaczony dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych, gimnazjów, szkół średnich, uczelni oraz dla organizacji pracujących z dziećmi. Konkurs prowadzony jest na platformie konkursowej Baltie. W roku 2020 w konkursie wzięło udział ponad 11 tysięcy uczniów z trzech państw. W etapie wojewódzkim, w kategorii B reprezentowali nas:

          1. Maria Kulig uczennica klasy 7b
          2. Hubert Żołna uczeń klasy 7a
          3. Magdalena Banaś uczennica klasy 5

          W kategorii C:

          1. Oskar Żołna uczeń klasy 8

          Do finału konkurs, który odbył się 10 grudnia 2020, zostali nominowani:

          1. Oskar Żołna zajmując pozycję 16 w województwie oraz 43 w kraju
          2. Maria Kulig zajmując pozycję 30  w województwie oraz 90 w kraju
          3. Hubert Żołna zajmując pozycję 35 w województwie oraz 101 w kraju

          Naszym młodym programistom składamy serdeczne gratulacje i czekamy na wyniki.

          Beata Grys

          ►5 listopada -Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek.

           

          Ten dzień jest okazją, aby przypomnieć sobie naszych ulubionych bajkowych bohaterów, którzy są nieodzownym elementem dzieciństwa. Bawią, uczą, pomagają poznać prawdę o świecie i życiu, oswajają dziecięce lęki. Czasem stanowią wzór do naśladowania, a czasem pomagają dzieciom rozpoznać zło. Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci.

          W tym dniu uczniowie klas I-III uczestniczyli w zabawach wymagających wykazania się znajomością treści bajek. Dzieci zaprezentowały stroje swoich ulubionych postaci bajkowych.

                                                                                                                            Mariola Leśniak

          ►Konkursy językowe

          Uczniowie klas 7 i 8 mogli wykazać się swoja wiedzą i umiejętnościami z języka angielskiego w konkursie organizowanym przez Kuratorium Oświaty w Krakowie oraz w ogólnopolskiej Olimpiadzie Języka Angielskiego Juniorów Wyższej Szkoły Języków Obcych w Poznaniu. Uczeń klasy 8 Oskar Żołna swoją wiedzę i umiejętności będzie mógł zaprezentować podczas kolejnych etapów olimpiady.

          Monika Trojanowska

          ►Z książkami w świat wartości

           

                      Podczas październikowych zajęć przedszkolaki poznawały świat wartości przez pryzmat literatury dziecięcej, ucząc się kreatywnego działania oraz przedsiębiorczości. Po zapoznaniu się z treścią wiersza J. Brzechwy „Na straganie” otrzymały zadanie do wykonania. Wykorzystując przedmioty znajdujące się w klasie, a także pokolorowane przez siebie owoce  i warzywa, należało przygotować stoisko.

                      Nie trzeba było długo czekać. Stragan stanął w zawrotnym tempie i w momencie ustawiła się do niego kolejka. Dzieci swobodnie robiły zakupy, płacąc za towary wyciętymi z papieru pieniążkami. Przepisy sanitarne z uwagi na pandemię tutaj nie obowiązywały, co sprzyjało wesołym rozmowom oczekujących klientów. Większość chciała popróbować roli sprzedawcy. Eksponować, zachwalać, ważyć i podawać towary – wydawać pieniądze. Jest to budujące, gdyż praca stanowi istotną wartość w życiu każdego człowieka. A może są to początki sukcesu w własnym biznesie?.

                      Dzieci wiedzą, że owoce to witaminy, a troska o zdrowie swoje i innych jest bardzo ważna. Dzięki fragmentom „Owocowych bajek” B. Gawryluk poznały moc soku malinowego, który uzdrowił mieszkańca Północnego Lasu nie tylko z choroby ciała, ale także z zazdrości i zawiści spowodowanej niezdrową konkurencją. Wiedza przedszkolaków została wzbogacona o wiadomości na temat promocji w handlu, a także reklamy i jej wpływu na człowieka. Do tego celu posłużyła „Krótka historyjka z Miasteczka Kolorowych Reklam”.

                      Nie zabrakło również słów na temat bezpieczeństwa i przestrzegania zasad właściwego zachowania. Fragmenty bajki G. Kasdepke, pt. „Drużyna Pani Miłki, czyli o szacunku, odwadze i innych wartościach” pomagała w zrozumieniu tych pojęć. Cenne były także wskazówki dotyczące reagowania w różnych sytuacjach, takich jak: wyśmiewanie, obrażanie, bicie, krzywdzenie. Mamy nadzieję, że magiczne słowa: proszę, dziękuję, przepraszam będą towarzyszyć maluchom już zawsze.

                      Podsumowaniem październikowych spotkań ze światem wartości było przejście dzieci pod obelisk patrona szkoły gen. Marcina Kątskiego oraz pod pomnik św. Jana Pawła II, by z okazji dnia Wszystkich Świętych i zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości uczcić pamięć wielkich Polaków i prawdziwych patriotów.

           

          S. Bodek

          ► Na drodze do wartości - wolni od uzależnień

                      Jednym ze sposobów propagowania wartości zawartych w nauczaniu św. Jana Pawła II jest walka z nałogami i uzależnieniami. Problemy te nie były obce naszemu papieżowi.

          Troszczył się o wychowanie do wartości. Zwracał uwagę, by młodzi nie ulegali nałogom, gdyż prowadzi to donikąd, a przecież młodość to czas otwierania się na życie.

                      W tym szczególnym okresie, kiedy czcimy pamięć papieża Polaka uczniowie klasy VI  podczas październikowych zajęć integracyjnych oraz profilaktycznych poznawali bliżej problematykę uzależnień. Rozmawiali o zagrożeniach współczesnego świata, oglądali filmy edukacyjne, a także słuchali piosenek podejmujących tematykę wartości nadrzędnych.

                      Październik to również miesiąc poświęcony muzyce. Głównym przesłaniem Międzynarodowego Dnia Muzyki jest przedstawienie jej w taki sposób, by była kojarzona jako dobro ludzkości. Św. Jan Paweł II podziwiał artystów, kochał piękno ukryte w dźwiękach, dlatego przy akordach muzyki współczesnej (m.in. „Superhero” w wykonaniu Viki Gabor – zwyciężczyni Eurowizji Junior  2019)  uczniowie zgłębiali tajniki świata wartości, ucząc się szacunku, empatii i tolerancji oraz zwykłej radości płynącej z życia.

                      Melodie w tle mobilizowały i zachęcały do wspólnej aktywności twórczej skupionej nad pomysłowymi plakatami o tematyce antyuzależnieniowej. Przeważały prace  dotyczące szkodliwości palenia papierosów i e – papierosów oraz promujące zdrowy tryb życia. Relaksujące i odprężające działanie muzyki wpływało na wyciszanie i  rozładowanie złych emocji. Nikt z nas chyba nie wątpi w to, że muzyka łagodzi obyczaje.

                      Prace uczniów zostały wykorzystane z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu i można je zobaczyć w naszej mini galerii.

           

                                                                                                                                           S. Bodek

          ►Upamiętniamy osobę i dzieło papieża Małopolanina

                      Z okazji roku św. Jana Pawła II  uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursach plastycznych i działaniach zorganizowanych przez bibliotekę szkolną oraz Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Brzesku. Szkolny konkurs przebiegał pod hasłem: „Karol  Wojtyła – Święty Jan Paweł II w oczach dzieci i młodzieży”. Głównym zamysłem współzawodnictwa było przede wszystkim przybliżenie postaci papieża – Polaka, prawdziwego patrioty oraz rozwijanie wyobraźni, twórczych umiejętności, a także  uwrażliwienie na nieprzemijające wartości. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

          w kategorii:  kl. 1 -3

          I miejsce – Blanka Capar kl. II b;

          w kategorii: kl. 4 -6

          I miejsce – Magdalena Kukla kl. IV;

          II miejsce - Salamon Mikołaj kl. IV;

          w  kategorii kl. 7 - 8

          I miejsce – Kacper Nieć kl. VII.

          Przyznano także  trzy wyróżnienia, które otrzymali:

           Julia Zapiór – kl. VI, Magdalena Nieć kl. VI i  Milena Kozyra kl. V.

           

           

                      Powiatowy Konkurs Plastyczny na Kartkę Pocztową pod hasłem: „Nasz Święty Jan Paweł II” był imprezą otwartą skierowaną do uczniów szkół podstawowych powiatu brzeskiego. Popularyzując osobę i nauczanie naszego wielkiego rodaka, uczestnicy rozwijali kreatywność i zdolności manualne. Wykorzystywali różne techniki plastyczne jako środka komunikacji niewerbalnej do wypowiedzi własnej.

                      Łącznie z naszej szkoły wysłano 14 prac konkursowych, które upamiętniały wybitnego Polaka, podkreślając jednocześnie, jak bliska mu była Małopolska -  wielokrotnie tu pielgrzymował i nie zapomniał nigdy o ulubionych Tatrach. Warto podkreślić, że konkurs ten był realizowany w ramach obchodów IX Miesiąca Papieskiego, a nasza uczennica z klasy IV Magdalena Kukla  zdobyła  wyróżnienie. Ogólnie na konkurs wpłynęło aż 485 prac plastycznych wykonanych różnorodnymi technikami. W konkursie nagrodzono łącznie 24 uczestników.  Prace laureatów zostały wyeksponowane w holu obok Oddziału dla Dzieci PiMBP w Brzesku.

                      Dziękujemy wszystkim uczestnikom, a Magdalenie gratulujemy sukcesu. Zachęcamy do odwiedzenia profilu na facebooku Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku, gdzie oprócz zdjęć prac uczniów można znaleźć inne formy upamiętniające osobę i dzieło wielkiego Polaka.

          Zapraszamy również do naszej szkolnej galerii - wystawy prac.

          S. Bodek

          ►„Październik z książką w roli głównej”

                         „Z książką Ci do twarzy” – hasło tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zainspirowało do działania na różnych płaszczyznach życia szkolnego, dając wiele radości i satysfakcji zaangażowanym w pracę uczniom i nauczycielom. Trudna sytuacja związana z pandemią znacznie ograniczyła aktywność czytelniczą, często uniemożliwiając przeprowadzenie działań w zaplanowanych wcześniej formach.

                      Biblioteka szkolna świętowanie rozpoczęła już 29 września akcją związaną z Ogólnopolskim Dniem Głośnego Czytania. W klasach starszych uczniowie oraz nauczyciele poloniści czytali wybrane utwory, natomiast do młodszych dzieci zawitały uczennice klasy 8 Weronika Salamon i Gabriela Maciaś, by zapoznać je m.in. z przygodami Koziołka Matołka, Jeżyka spod jabłoni czy Franklina. Okazało się, że rozmowy z podopiecznymi na temat treści bajeczek oraz zabawy słowno - obrazkowe dostarczyły emocji również uczennicom. Widać było duże zaangażowanie z ich strony. Być może były to już ich pierwsze „praktyki” w przyszłym zawodzie. Nie bez powodu wybrane zostały bajki z postaciami zwierząt. Październik jest miesiącem, w którym szczególnie staramy się pamiętać o zwierzętach.  Przypominała o tym również gazetka oraz wystawka w bibliotece szkolnej pod hasłem: „Zwierzęta bohaterami naszych książek”.

                          Podejmując tematykę książki jako nieodłącznego towarzysza człowieka, uczennice naszej szkoły: Milena Kozyra kl. V, Magdalena Banaś kl. V oraz Marcelina Kurzydło kl. IV  spróbowały swoich sił w Powiatowym Konkursie Fotograficznym pod hasłem „Książka w obiektywie”.  Organizatorem była Miejska Biblioteka Publiczna w Czchowie oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Brzesku. Prace wszystkich fotografów – amatorów zaprezentowano na tradycyjnej wystawie, a także opublikowano na Facebooku MBP w Czchowie, gdzie „walczyły” o specjalną nagrodę internautów. Otrzymała ją Milena Kozyra, uzyskując największą liczbę polubień. Nagrodą była karta podarunkowa do Empiku o wartości 150 zł. oraz wydruk zdjęcia na zakładce do książki wraz z jej nazwiskiem. Jury wytypowało także zwycięzców z gmin powiatu brzeskiego. W tej kategorii nagrodę uczestnika z naszej gminy przyznano Marcelinie Kurzydło.

           

                      Honorowym patronatem otoczył wydarzenie Burmistrz Czchowa,  natomiast o stronę medialną zadbał biuletyn informacyjny "Czas Czchowa" oraz "Informator Brzeski".

           Uczestniczkom serdecznie gratulujemy kreatywności, a głosującym na ich prace dziękujemy za zaangażowanie.

          Zdjęcia z odbierania nagród można obejrzeć w galerii- źródło: MBP w Czchowie.

          S. Bodek

          ►WYNIKI - KONKURS PIOSENKI I PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ

          Dziękujemy wszystkim uczniom z naszej szkoły, którzy przesłali swoje zgłoszenia i wzięli udział w konkursie wokalnym przeprowadzonym w Gminnym Ośrodku Kultury w Iwkowej pod hasłem „GMINNY KONKURS PIOSENKI I PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ
          "MŁODZI DLA NIEPODLEGŁEJ".
          Konkurs ze względów pandemicznych został rozstrzygnięty na podstawie przesłuchanych nagrań przesłanych przez uczestników. Wyniki konkursy przedstawiają się tak, że w KATEGORII II (KLASY IV-VIII) laureatami konkursu zostały trzy uczennice Publicznej Szkoły Podstawowej w Kątach, którym serdecznie GRATULUJEMY!!!

          I MIEJSCE

          Dawid Fitrzyk - PSP w Dobrocieszu

          II MIEJSCE

          Wiktoria Pawłowska - PSP w Kątach

          III MIEJSCE

          Kinga Pajor - PSP w Kątach

          WYRÓŻNIENIE

          Wiktoria Białka - PSP w Kątach

          Przedstawiając z dumą niniejsze wyniki zachęcamy wszystkich uczniów pomimo trudnego czasu do zgłaszania się do różnego rodzaju konkursów, które pomagają rozwijać własne talenty zdolności i zainteresowania!

          Rafał Mordarski

           

          ►Gminny Konkurs Piosenki i Piesni Patriotycznej IWKOWA 2020 - Regulamin.pdf

           

          ►ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

          1. Rozpoczęcie roku szkolnego będzie 1 września o godzinie 9.00. Na godzinę 8.00 ksiądz Proboszcz zaprasza na Mszę św. MASECZKI W KOŚCIELE SĄ OBOWIĄZKOWE.
          2. Jeśli będzie mocno padało, bieżące informacje  zostaną przekazane w dolnym kościele o 9.00
          3. Jeśli nie będzie mocno padało,  rozpoczęcie roku i ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KL.1 odbędzie się na boisku szkolnym.
          4. Podręczników szkolnych  uczniowie dawnych klas 1 (p. Leśniak, p. Grabarz), 4 (p. Kornaś), 6 (p. Trojanowska, p. Słysz) NIE  ODDAJĄ do szkoły. Pozostali uczniowie przynoszą je do szkoły w ŚRODĘ.

           

          ZASADY PRACY SZKOŁY OD 1 WRZEŚNIA 2020 zgodnie z wytycznymi na dzień 28.09.2020r.

           

          1. Rodzice mają obowiązek na bieżąco śledzić informacje na dzienniku elektronicznym, ponieważ sytuacja i zasady pracy mogą ulegać gwałtownym zmianom i ważne jest, aby wszyscy na bieżąco byli poinformowani.
          2. Jeśli rodzic zmienia numer telefonu do kontaktu ze szkołą, niezwłocznie należy o tym poinformować wychowawcę klasy.
          3. DO SZKOŁY PRZYCHODZĄ WYŁĄCZNIE UCZNIOWIE ZDROWI, BEZ OBJAWÓW INFEKCJI (KATARU, KASZLU, ZŁEGO SAMOPOCZUCIA…).
          4. Do budynku szkoły wchodzą tylko uczniowie i pracownicy. Pozostałe osoby dzwonią dzwonkiem przy wejściu  i w zależności od sytuacji i potrzeb wchodzą do budynku z pracownikiem obsługi lub nauczycielem.
          5. Dziecko do szkoły przyprowadza jeden rodzić i najlepiej pożegnać się na parkingu szkolnym.
          6. Rodzic/opiekun prawny natychmiast informuje dyrektora szkoły drogą telefoniczną, mailową lub poprzez dziennik elektroniczny o potwierdzonym zachorowaniu na COVID-19 dziecka lub jakiegokolwiek innego członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym.
          7. Rodzic/opiekun prawny natychmiast informuje dyrektora szkoły o objęciu kwarantanną z powodu COVID-19 dziecka lub jakiegokolwiek członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym.
          8. Rodzice i osoby dorosłe mają obowiązek zasłaniania ust i nosa w budynku szkoły.
          9. Uczniowie nie mają takiego obowiązku, jednak mogą nosić maseczki lub mini przyłbice.
          10. Wszystkich obowiązuje dezynfekcja rąk przy wejściu do szkoły.
          11. Gdyby dziecko posiadało alergię na środki dezynfekcyjne, rodzic musi zgłosić to wychowawcy i wówczas uczeń będzie zobowiązany wyłącznie myć ręce ciepłą wodą z mydłem.
          12. Uczniowie przychodzą do szkoły najwcześniej na godzinę 7.30, chyba że  praca rodziców wymusza wcześniejsze pojawienie się w szkole.
          13. Dopóki pozwoli pogoda od 7.30 do 7.45 uczniowie pod opieką nauczyciela dyżurującego oczekują na podwórku.
          14. Od 7.45 uczniowie wchodzą do szkoły wyznaczonymi wejściami bezpośrednio do klasy.
          15. Wszystkie klasy rozpoczynają lekcje o 8.00.
          16. Dopóki pozwoli pogoda UCZNIOWIE NIE PRZEBIERAJĄ   BUTÓW. Szatnie są czasowo wyłączone z użytku.
          17. Rodzice muszą dopilnować, aby dziecko założyło do szkoły buty typu sportowego, bo będzie też w nich ćwiczyć. Nie należy zakładać klapek czy sandałków.
          18. W klasie uczniowie starają się zachować, na ile to możliwe, dystans społeczny.
          19. Każdy uczeń musi mieć własne podręczniki, zeszyty, przybory. Nie wolno ich pożyczać kolegom i od kolegów.
          20. Na lekcje wf. uczniowie przebierają się grupami w klasie lub łazience. STRÓJ na wf musi być w worku albo reklamówce i PO KAŻDEJ lekcji musi zostać wyprany. Zalecany jest zakup nie tylko spodenek ale także dresu, ponieważ zajęcia ruchowe odbywają się tylko na podwórku.
          21. Przerwy klas 1-3 i 4-8 będą w różnym czasie. Klasy będą miały wyznaczone miejsca do spędzania przerw. Na ile pozwoli pogoda, obowiązkowe będzie wychodzenie na podwórko.
          22. Jeśli dziecko poczuje się źle, ma obowiązek natychmiast zgłosić to nauczycielowi.
          23. Uczeń, który wykazuje objawy choroby lub zgłosi złe samopoczucie zostanie pod opieką nauczyciela lub pracownika szkoły odizolowany do czasu przyjazdu rodzica lub osoby przez niego upoważnionej.
          24. Jeśli  w czasie oczekiwania na rodziców, stan dziecka gwałtownie się pogorszy, dyrektor, nauczyciel lub osoba opiekująca się nim wzywa pogotowie ratunkowe.
          25. Rodzić dziecka z objawami choroby ma obowiązek skontaktować się z lekarzem  podstawowej opieki.

          ►WARSZTATY Z RYTMIKI

          Stowarzyszenie Dobro -Cieszy w Dobrocieszu zaprasza chętne dzieci w wieku od 5-10 lat na bezpłatne warsztaty z rytmiki, przygotowujące do podjęcia nauki w Szkole Muzycznej I stopnia w Domosławicach. Warsztaty odbywać  się będą  w Szkole Podstawowej w Dobrocieszu w dniach od 26.08.2020r. do 31.08.2020r. w godzinach od 10.00 do 12.00. Zajęcia będą kontynuowane w roku szkolnym po ustaleniu planów lekcji.

                                                                                                                                        Zapraszamy!!!