• Rok szkolny 2018/2019

        • ►Konkurs wiedzy z języka angielskiego i niemieckiego

           

          Uczniowie klas 7 i 8 mogli sprawdzić swoją wiedzę podczas organizowanego po raz pierwszy w naszej szkole konkursu wiedzy z języka angielskiego i niemieckiego.

          Zwycięzcy:

          1 miejsce- Urszula Nowak kl. 7

          2 miejsce- Julia Kulig kl. 8

          3 miejsce – Marlena Ryguła kl. 8

          4 miejsce- Magdalena Cępa kl. 7

          Gratulujemy i życzymy wielu sukcesów!

                                                                                                                        Monika Trojanowska

                                                                                                                        Urszula Nowak

           

          ►Wycieczka uczniów oddziału przedszkolnego do Brzeska.

          W dniu 22 maja 2019 r. dzieci z oddziału przedszkolnego przy PSP Kąty wybrały się z wychowawczyniami na wycieczkę do Brzeska. Odwiedzili Centrum Biblioteczne, gdzie Kielecki Teatr Lektur przygotował dla dzieci spektakl pt.” Zaczarowany świat bajek” pokazując zupełnie nową, humorystyczną interpretację znanych dziecięcych wierszy J. Tuwima,  J. Brzechwy, A. Fredry : ”Cuda i dziwy”, „Ptasie Radio”, „Lokomotywa”, „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci”, „Chrząszcz”, „Słoń Trąbalski”, „Leń”, „Zosia Samosia”, „Paweł i Gaweł” . W trakcie spektaklu czarodziej Dyzio- będąc jednocześnie konferansjerem-wprowadzał dzieci w zaczarowaną krainę bajek, powtarzając morał każdej z nich. Przedszkolaki dowiedziały się między innymi kim jest „Samochwała”? dlaczego Paweł nie może dogadać się z Gawłem, a Grześ okłamał ciocię? I  wreszcie kto miał trąbę związaną w supeł?

          Drugim punktem wycieczki był dwugodzinny pobyt w Lililandzie- bawialni dla dzieci, gdzie była trzypoziomowa klatka zabaw pełna atrakcji, ścianka wspinaczkowa, zjeżdżalnia, baseny z piłeczkami. Wycieczka dostarczyła dzieciom wielu wrażeń i na długo pozostanie w ich pamięci.                            

                                                                                             Dorota Grabarz

           

          ►Pierwsza pomoc przedmedyczna

          Dnia 24 maja uczniowie klasy czwartej PSP w Kątach w ramach lekcji techniki brali udział w szkoleniu z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Szkolenie przeprowadziła Pani Urszula Gutowicz, szkolna pielęgniarka. Dzieciom nie tylko przypomniano podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy, numery ratunkowe, ale także omówiono różne przypadki właściwego zachowania, gdy przydarzy się trudna lub niebezpieczna sytuacja. Ponadto uczniowie mogli wykazać się praktycznymi umiejętnościami, opatrywania ran, usztywniania kończyn, zakładania kołnierzy ortopedycznych, bandażowania. Uczniowie uczyli się ustawiania poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej, zasad  dbania o bezpieczeństwo w miejscu zdarzenia, poznali objawy różnych schorzeń w tym tych, związanych z cukrzycą. Dowiedzieli się, jak powinno wyglądać wyposażenie  apteczki samochodowej. Zobaczyli sprzęty znajdujące się na wyposażeniu ratownika medycznego.

          Rafał Mordarski

          ►Międzynarodowy Konkurs Programistyczny Baltie 2019

          W dniu 16 maja 2019 roku trzech najlepszych programistów:

          • Patrycja Brzęk (uczennica klasy VII)
          • Oskar Żołna (uczeń klasy VI)
          • Hubert Żołna (uczeń klasy V a)

          reprezentowało nasza szkołę podczas etapu wojewódzkiego Międzynarodowego Konkursu Programistycznego Baltie 2019, który odbył się w PSP nr 7 w Bochni.

          Trzymamy za nich kciuki i życzymy nominacji do finału konkursu!

          Beata Grys

          ►Majówka Robotów

          Drużyna #SuperKoderów chcąc pochwalić się i podzielić się zdobytymi umiejętnościami, zaprosiła wszystkich zainteresowanych nowymi technologiami na "Majówkę robotów". Przygotowaliśmy sześć stanowisk:

          - Programujemy, bo chcemy - tworzenie gier w Scratchu

          - Programujemy, bo lubimy się bawić - programowanie robota "Światłoluba"

          - Programujemy, bo potrzebujemy pomocy - programowanie robota, który układa klocki

          - Programujemy, bo lubimy rysować - programowanie robota "Malarza"

          - Programujemy, bo lubimy majsterkować - tworzenie robotów od podstaw

          - Programujemy, bo lubimy wyzwania - tworzymy nowe wersje robotów.

          Zaprosiliśmy całą społeczność szkolną: nauczycieli, kolegów, rodziców, dziadków, sąsiadów i naszych znajomych oraz nieznajomych. Razem wspólnie programowaliśmy roboty, omawialiśmy tajniki ich konstrukcji oraz przekazaliśmy podstawy programowania w Scratchu, ale przede wszystkim wszyscy dobrze się bawiliśmy!

          Drużyna #SuperKoderów

          ►Dla Ciebie MAMO, dla Ciebie TATO!

          Przyjmij Droga MAMO! Przyjmij Drogi TATO!

          Od nas te piosenki, niechaj płyną te dźwięki.

          Dla Was wyśpiewane, dla Was wygrywane.

          Niech świat czynią pięknym nie tylko od święta!

          Tak każdy uczeń tej szkoły, o swoich KOCHANYCH RODZICACH pamięta!

           

           

          ►Wycieczka klasy II

            W dniu 7 maja 2019 r. uczniowie klas I i II uczestniczyli w wycieczce do Nowego Sącza. Pierwszą atrakcją tej wycieczki było oglądanie filmu ,,Manu, bądź sobą" w kinie HELIOS. Dzieciom bardzo podobały się przygody ptaszka czyżyka Manu wychowywanego przez inny gatunek  ptaków - mewy. Potem samodzielnie dokonywali zakupu wybranego przez siebie posiłku w punktach gastronomicznych. Cieszył fakt, że uczniowie potrafili się obsłużyć, znaleźć miejsce przy stolikach, spokojnie zjeść, zostawić po sobie porządek, zachować się kulturalnie. Kolejnym celem było zwiedzanie muzeum pod gołym niebem - SKANSENU. Przechodząc z jednego zabudowania do drugiego, oglądając ich wyposażenie, słuchając opowiadania przewodnika zapoznali się  ze śladami przeszłości, z architekturą drewnianą i tradycyjną kulturą ludową lokalnych grup etnograficznych i etnicznych.

           
                                                                                                                         Krystyna Wilczak 

          ►Scratch – day #SuperKoderów

          22 marca 2019 roku - do tego wyjątkowego dnia drużyna #SuperKoderów z Publicznej Szkoły Podstawowej im. gen. Marcina Kątskiego w Kątach przygotowywała się bardzo skrupulatnie, a samo wydarzenie miało charakter bardzo spektakularny.

          • Najpierw kurs na code.org i uzyskanie certyfikatów
          • Pogłębianie wiadomości z zakresu programowania w Scratch
          • Wspólne projekty w programie Scratch
          • Wykonanie maskotki – głównego bohatera programu Scratch
          • Przygotowanie gazetki ściennej
          • Projekt i wykonanie zaproszeń dla rodziców i sympatyków
          • Ogłoszenie wydarzenia „Scratch – day #SuperKoderów” na portalu LIBRUS
          • Próba generalna
          • Przywitanie gości i …lekcja programowania.

           

           

          #SuperKoderzy oraz opiekun Beata Grys

          ►Mistrzowie Matlandii

          Nasi uczniowie uczą się matematyki także on-line, korzystając z programu komputerowego. „Matlandia” - przypomina lubiane przez uczniów gry komputerowe – zamienia rozwiązywanie zadań w pełną emocji zabawę z elementami rywalizacji. Pomaga sprawnie liczyć, logicznie myśleć i doskonalić pamięć!  Bajkowa sceneria, animowani bohaterowie oraz medale i filmiki przyznawane za sprawność rachunkową czynią naukę matematyki prostą, łatwą i przyjemną. Teraz dodatkowo jest szansa na duże pieniądze. Uczniowie klasy, która rozwiąże najwięcej zadań może wygrać nagrody.

          Życzę wszystkim owocnej pracy i wielkiej wygranej!

          Beata Grys

          ►IX Ogólnopolski konkurs „Projekt z klasą”

          Wydawnictwo Nowa Era ogłosiło IX edycję ogólnopolskiego konkursu „Projekt z klasą”, która  została objęta honorowym Patronatem przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Cyfryzacji, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński i Politechnikę Warszawską. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych (klasy 4–8) oraz ponadpodstawowych. Jego celem jest zachęcenie dzieci i młodzieży do pracy metodą projektu zalecaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. IX edycja „Projektu z klasą” przypadła w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, dlatego stworzono jubileuszową kategorię specjalną „Świętujemy niepodległość”. Upamiętniając wiek polskiej niepodległości nasi uczniowie pod opieką pani Beaty Grys i Aliny Hołyst wzięli udział w tym konkursie. W działaniach projektu „Na szlaku 100–lecia niepodległości” wspominali pamięć mieszkańców naszej gminy, którzy poświęcili życie w obronie Ojczyzny. Na podstawie dostępnych źródeł oraz rozmów z mieszkańcami- świadkami tamtych wydarzeń-opracowali przewodnik historyczny po naszej okolicy, zorganizowali konkurs fotograficzny oraz mini-konkurs na wiersz-zagadkę. Odbył się także pieszy rajd „Dla Niepodległej”. Kulminacją wszystkich działań była opracowana przez dzieci gra terenowa.

          Za udział w konkursie nasi uczniowie i ich opiekunowie otrzymali dyplomy, a nasza szkoła została wpisana na listę Najlepiej ZaPROJEKTowanych Szkół w kraju.

          B. Grys, A. Hołyst

          ►Konkurs Kaligraficzny ,,Złotopiórek"

          W dniu 12 marca 2019 r. w naszej szkole odbył się jak co roku Konkurs Kaligraficzny ,,Złotopiórek" adresowany do uczniów klas I - III. 

          Z każdej klasy mogła  wziąć udział dowolna liczba uczniów wytypowanych przez wychowawcę.
          W konkursie wzięło udział 23 uczniów z klas I -III. Z klasy I  - 7 uczniów, klasy II - 11 uczniów i klasy III 5 uczniów. 

          Celem konkursu było:

          -rozbudzanie umiejętności kształtnego i pięknego pisania piórem, 

          - rozwijanie zainteresowań i talentów uczniów,

          - rozpowszechnianie sztuki kaligrafii,

          - rozwijanie wrażliwości na piękno języka ojczystego,

          - rozwijanie zainteresowań literaturą piękną.

           Każdy uczestnik otrzymał tekst do przepisania. Tekst był dostosowany do możliwości uczniów klasy I, II i III.

          Jury po uwzględnieniu kryteriów:

          - płynność pisma i estetyka połączeń literowych,

          - kompozycja pracy,

          - poprawność ortograficzna i interpunkcyjna, 

          przyznała: 

          I miejsce - brak ( nie było pracy napisanej bezbłędnie, bez poprawek)
          II miejsce - Oliwia Pytel - kl. II, Wojciech Pachut - kl. II
          III miejsce - Zuzanna Kukla - kl. I, Wiktor Serafin - kl. I 

          Uczniowie Ci otrzymali dyplomy i nagrody, a pozostali podziękowanie.

          Krystyna Wilczak

          ►PIERWSZAKI NA WYCIECZCE

          7 marca uczniowie klasy 1 pojechali na wycieczkę do Tarnowa. Pierwszym punktem programu było obejrzenie spektaklu  pt. " Pinokio"  w Teatrze im. Ludwika Solskiego. "Pinokio"-  historia o mądrości i dojrzałości, miłości i poświęceniu została wspaniale odebrana przez najmłodszych widzów; dzieci razem z drewnianym pajacykiem bały się i cieszyły, przeżywały chwile zwątpienia i nadziei. Potem ulicami miasta przeszliśmy na Rynek, do Ratusza, by tam uczestniczyć w  lekcji muzealnej - Wio, koniku, wio! Na bazie posiadanych eksponatów, dzieci dowiedziały się o ważnej roli konia  w historii i sztuce polskiej. W części warsztatowej spotkania, wykonały własnego konika i ozdobiły jego siodło "drogimi kamieniami" tak , jak za czasów dawnej szlacheckiej Rzeczypospolitej.

          Dziękuję S. Halinie i Pani Basi za pomoc w czasie wycieczki, uczniom za właściwe zachowanie w każdym miejscu pobytu.

                                                                                                           Wychowawca D.  Motak

          ►Prace z drutu - Technika, uczniowie klas V I VI PSP w Kątach

          ►Prace z drewna - "Technika", uczniowie klas V I VI PSP w Kątach

          ►Bal karnawałowy 14.02.2019

           

          Jak co roku w karnawale w naszej szkole odbył się „Bal przebierańców” połączony z Walentynkami .W tym dniu rodzice przygotowali dla dzieci z klas 0-III ciekawe stroje karnawałowe. Na balu pojawiły się księżniczki, wróżki, rycerze, piraci oraz postaci z ulubionych bajek- Czerwony Kapturek, Wilk, Spiderman…nie sposób wyliczyć tych wszystkich strojów. Radosny nastrój wprowadziły pięknie przebrane  animatorki zapraszając do tańca przy rytmach wesołej muzyki. Były korowody za klaunem, zabawy i konkursy ”tańce-łamańce”, „pociąg”, „kaczuszki”, „krasnoludek”. Jednym słowem zabawa na 102 !!! Oczywiście była chwila relaksu przy wspólnym poczęstunku i pamiątkowe zdjęcie. Miłym akcentem było obdarowywanie się walentynkowymi serduszkami Do domu dzieci wracały we wspaniałych humorach, dzieląc się z rodzicami swoimi przeżyciami. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów oraz poczęstunku, wychowawcom za pięknie udekorowaną salę balową. Kolejny bal karnawałowy już za rok !

                                                                                                            Dorota Grabarz

          ►Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek

          Dnia 9 stycznia mogliśmy kolejny raz gościć w naszej szkole uczniów pobliskich szkół podstawowych oraz ich opiekunów. W tym dniu odbył się XI Gminny Koncert Kolęd i Pastorałek „Zaśpiewajmy kolędę…2019”. To już jedenasty raz, kiedy mogli ze sobą rywalizować wszyscy, którzy lubią i potrafią śpiewać. Nasz konkurs doskonale bowiem oddaje ideę mającą na celu rozwój zdolności muzycznych dzieci oraz kultywowanie tradycji kolędowych. Wciąż mamy tylu uczestników, ilu tylko zdołają pomieścić mury naszej szkoły. Zdawać by się mogło, że niezmienna od tylu lat forma konkursu powinna powiewać nudą. Nic z tych rzeczy, co roku możemy posłuchać wykonań nowych kolęd i pastorałek, co pewne jest zasługą niezgłębionych zasobów rodzimej twórczości, jak i również tego, że uczestnicy świadomie dobierają swój repertuar. Na wstępie konkursu głos zabrał Wójt naszej gminy Pan Bogusław Kamiński, który od początku wspiera nasze działania, poprzez swój patronat oraz środki finansowe na zakup nagród dla uczestników. Następnie Dyrektor naszej szkoły, Pani Bogusława Urbańczyk, przywitała uczestników, opiekunów oraz szacowne Jury, które wytrwale ocenia zmagania naszych wykonawców od 2007 roku po dziś dzień. W jury zasiadają nauczyciele akademiccy, którzy na co dzień przygotowują do pracy przyszłych nauczycieli muzyki: Panie dr Bożena Raszke oraz mgr Grażyna Enzinger oraz Dyrektor GOK w Iwkowej Pan Wojciech Hila, który również jest fundatorem nagród, a także udostępnia nam sprzęt muzyczny do nagłośnienia całej imprezy. A propos nagród, które mają pomóc zwycięzcom rozwijać ich talenty muzyczne. W tym roku można było powalczyć o gitary klasyczne, ukulele, profesjonalne słuchawki, flety proste oraz harmonijki ustne. Oto lista tegorocznych laureatów:

          W kategorii uczniów klas 0-III zwyciężyli: I miejsce Szymon Pawłowski PSP w Kątach, II miejsce Natalia Hołyst PSP w Dobrocieszu, III miejsce Filip Pławecki PSP w Wojakowej, wyróżnienie otrzymała Milana Kozyra PSP w Kątach.

          W kategorii uczniowie klas IV-VI nagrody otrzymali: I miejsce Gabriela Kurzydło PSP w Iwkowej, II miejsce Hanna Pajor PSP w Wojakowej, III miejsce Dawid Fitrzyk PSP w Dobrocieszu oraz wyróżnienie Bartłomiej Łagosz PSP w Iwkowej.

          Laureatami kategorii klas VII-VIII zostali: I miejsce Wiktoria Pawłowska PSP w Kątach, II miejsce Łucja Duśko PSP w Iwkowej, III miejsce Karolina Tucznio PSP w Iwkowej a wyróżnienie trafiło do Natalii Bednarek z PSP w Kątach.

          Wszystkim serdecznie GRATULUJEMY i zapraszamy na kolejne spotkanie za rok!!!

          Rafał Mordarski

          ►#SuperKoderzy

          Już od września w naszej szkole działają #Superkoderzy. Uczniowie klasy VI zgłębiają podstawy programowania, ale także majsterkują (w końcu to grupa Majsterkowicze 2.0). Szóstoklasiści zbudowali pierwsze roboty - pojazdy. Najciekawsze jednak przed nimi – programowanie robotów i serowanie nimi. Obecnie przygotowują się do Scratch-day #SuperKoderów. Finał już wkrótce!

          Beata Grys

          ►DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU – DZIAŁAJMY RAZEM

          Na lekcjach informatyki wszyscy uczniowie dowiedzieli się z jakimi zagrożeniami mogą spotkać się w sieci, gdzie mogą uzyskać pomoc w razie niebezpieczeństwa oraz poznali zasady netykiety. Omówiono także sposoby bezpiecznego korzystania z komputera oraz z Internetu.

          W ramach DBI uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami zorganizowali zajęcia „Działając razem zbudujmy robota”. Do szkoły zaprosiliśmy rodziców, aby wspólnie ze swoimi pociechami, mogli zbudować oraz zaprogramować robota wykorzystując klocki Lego WeDo. Zabawa była przednia, wszyscy razem świetnie się bawili oraz uczyli podstaw programowania.  Rodzice przekonali się, że można bawiąc się uczyć. Dodatkowo uczniowie podzielili się swoją wiedzą dotyczącą zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. 

          Uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w Międzynarodowym Kursie Podstaw Programowania.  Działając razem zapisali prawie 200 000 linii kodu - zdobywając certyfikat.

          Certyfikat - zaświadczenie.pdf

          Beata Grys

           

          ►Zabawa Karnawałowa -uczniowie PSP w Kątach

          ►Programowanie - zajęcia komputerowe uczniowie klasy III PSP w Kątach

           

           

          ►WYCIECZKA DO KRAKOWA - LEKCJE W KINIE I W KLOCKOLANDZIE

          22 listopada klasa III i IV wzięły udział w wycieczce  do Krakowa. Pierwszym punktem programu była lekcja w kinie na temat adaptacji filmowej .Po zgłębieniu podstawowej wiedzy jako przykład  uczniowie obejrzeli  film pt. ,,Ania z zielonego wzgórza” ,który powstał na podstawie książki pod tym samym tytułem.. Następnie zgodnie z planem  wycieczkowicze udali się do Klockolandu. Mali odkrywcy zobaczyli jak wynalazki ułatwiają codziennie życie. Wzięli udział w warsztatach  z klockami LEGO pt. ,,W fabryce Mikołaja”. Zwiedzili także strefę edukacyjno- rozrywkową, która zawierała kilkadziesiąt wynalazków oraz ponad 30 robotów i pojazdów do sterowania wykonanych z klocków LEGO. A jak wyglądał pobyt małych odkrywców widać na załączonych fotografiach w galerii.

                                                                             Mariola Leśniak

          ►Programujemy

          Od 4 grudnia 2018  uczniowie klas I – III  naszej szkoły rozpoczęli zajęcia z programowania w ramach projektu ProgramujeMy tarnowski, które potrwają do czerwca 2019 roku.   Zajęcia z uczniami prowadzone są przez trenera i nauczycieli wychowawców. Na tych zajęć najmłodsi uczniowie  uczą się programować  i budować z klocków LEGO roboty przy użyciu komputerów ze specjalistycznym oprogramowaniem.  Taka forma warsztatów pozwala im w sposób intuicyjny poznać zasady programowania oraz dwa różne języki programowania ;Lego oraz Scratch. Jednocześnie uczniowie rozwijają logiczno-matematyczne myślenie, umiejętności pracy zespołowej, komunikacji, intuicyjnego rozwiązywania problemów oraz pogłębiają swoje zainteresowania w zakresie nauk ścisłych. Na zakończenie projektu uczniowie wezmą udział w Zlocie Młodych Programistów. Podczas Zlotu dzieci będą miały okazję poszerzyć swoją wiedzę, m.in. zbudować i ożywić własne roboty z wykorzystaniem klocków LEGO WEDO, a także poznać zasady programowania nowoczesnych mobilnych robotów edukacyjnych – dronów czy Ozobotów .

                                                                                              Mariola Leśniak

          ►Mega Misja

          Od września klasa III realizuje ogólnopolski program edukacyjny MegaMisja. Jest to program skierowany  do dzieci w wieku 6-10 lat. Zajęcia prowadzi wychowawczyni klasy trzeciej Mariola Leśniak. Pomysłodawcą i autorem programu MegaMisja jest Fundacja Orange. Program został objęty patronatem honorowym Ministerstwa Cyfryzacji. Honorowymi ambasadorami programu są: Magdalena Kumorek – aktorka teatralna i filmowa oraz wokalistka, a także Grzegorz Kasdepke, autor bestsellerowych książek dla dzieci.

          Celem programu jest podniesienie wiedzy i cyfrowych kompetencji wychowawców oraz ich uczniów. Dzieci uczą się, jakie treści można publikować w Internecie, jak chronić swoją prywatność, unikać niebezpieczeństw w sieci, przestrzegać netykiety i praw autorskich, jak znaleźć wiarygodne informacje w Internecie.

          MegaMisja nie polega jedynie na zajęciach przy komputerze - uczniowie rysują, wycinają, dyskutują. W ten sposób ćwiczą także ważne kompetencje społeczne: umiejętność współpracy i osiągania kompromisów. Zajęcia MegaMisji odbywają się raz w tygodniu, od września do czerwca. Po każdej lekcji nauczyciel zdaje relacje o przebiegu ,dokumentując je zdjęciami  i umieszczając na platformie MegaMisji.Za zrealizowanie zadań uczniowie zdobywają punkty i wymieniają  je na nagrody. Do  stycznia klasa trzecia zdobyła 4 nagrody: kreatywny zestaw plastyczny, zestaw książek, zestaw gier planszowych oraz tablet HUAWEI. Bardzo cieszymy się z nagród i zdobywamy kolejne punkty.

                                                    Megastyczna klasa III z wychowawczynią.

          ►"Nie było miejsca dla Ciebie ..."

          Na stałe do  naszego kalendarza imprez wpisało się KOLĘDOWANIE całej społeczności szkolnej. W tym roku miało ono miejsce 21 grudnia, w ostatni dzień przed przerwą świąteczną. Piękną scenografię na tę okoliczność oraz kartki świąteczne z życzeniami dla wszystkich pracowników  i emerytów szkoły,  przygotował SU pod kierunkiem  Pani Urszuli Kołdras. Oprawę muzyczną zapewnił Pan Rafał Mordarski, wzbogacając swój  akompaniament grą młodzieży na fletach, a krótką scenkę o poszukiwaniu miejsca przez Józefa i Marię dla NOWONARODZONEGO  wystawiła klasa 1 przygotowana przez wychowawcę.

          W  podniosłym nastroju, z  nutą śpiewanej kolędy, bliskością serc, pokojem i radością udaliśmy się na KLASOWE WIGILIE.

                                                                                                                                Danuta Motak

          ►Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek „Zaśpiewajmy kolędę…2018”

          We środę 12 grudnia odbyły się w naszej szkole przesłuchania uczestników do szkolnego konkursu kolęd i pastorałek. Zmaganiom prawie trzydziestu uczniów przysłuchiwało się jury w składzie: przedstawicielka społeczności uczniowskiej Zuzanna Kamińska, p. Bożena Załubska, p. Urszula Kołdras, p. Artur Słysz oraz Rafał Mordarski. Mieli oni za zadanie oceniając umiejętności wokalne poszczególnych uczniów, wyłonić reprezentantów szkoły na gminny konkurs kolęd. Zadanie tym razem okazało się bardzo trudne, ponieważ kilkoro uczniów zaśpiewało na wysokim, aczkolwiek bardzo podobnym poziomie. Uczniowie biorący udział w zmaganiach oceniali byli w trzech kategoriach wiekowych: pierwsza z nich to – klasy od 0 do 3, kategoria II – klasy od 4 do 6 oraz kategoria III to klasy od 7 do 8. Wykonawcy śpiewali kolędę oraz pastorałkę, za każdą z nich otrzymywali od 1 do 6 punktów. Po zakończeniu konkursu, jury przedstawiło swoje uwagi dotyczące wykonań a po podliczeniu i zsumowaniu punktów ogłosiło wyniki, które przedstawiają się następująco:

           w kategorii pierwszej:

          I miejsce – Milena Kozyra kl. III

          II miejsce – Szymon Pawłowski kl. I

          wyróżnienie Maria Krzyściak kl. 0

          w kategorii drugiej:

          I miejsce – Maria Kulig kl. V

          II miejsce – Karolina Sowa kl. V

          III miejsce – Joanna Szewczyk kl. V

          w kategorii trzeciej:

          I miejsce – Natalia Bednarek kl. VI

          II miejsce – Wiktoria Pawłowska kl. VI

          Wszystkim laureatom Gratulujemy!!!

          Rafał Mordarski

          Wycieczka klasy 5a

          Uczniowie klasy 5a zmienili tradycję klasową i w tym roku nie otrzymali prezentów od św. Mikołaja. Wybrali się jednak  do kina, aby obejrzeć pełen wzruszeń i trudnych wyborów świąteczny  film „Dziadek do orzechów i cztery królestwa”. Wspólnie zjedli posiłek, aby pełni energii móc zagrać w kręgle. Czas upłynął wszystkim w doskonałej atmosferze.

                                                                                                                        Wychowawczyni Monika Trojanowska

          ►Projekt językowy

          Uczniowie klasy 7 wzięli udział w projekcie „Z życzeniami…. „ projektując kartkę bożonarodzeniową w języku angielskim. Była to doskonała forma, aby sprawdzić zarówno swoje umiejętności językowe, jak i plastyczne. Życzenia sprawią radość kolegom i koleżankom ze szkoły w województwie mazowieckim. Mamy nadzieję otrzymać podobne życzenia od nich, licząc jednocześnie na możliwość korespondencji w języku angielskim.

                                                                                                                                       Monika Trojanowska

          ►Mikołajki w teatrze

          6 grudnia uczniowie  klas 1-3 pod opieką swoich Pań brali udział w spektaklu teatralnym przygotowanym przez Teatr Współczesny w Krakowie pt. "Afryka Kazika". Spektakl przekazuje  dość obszerną wiedzę na temat kultury afrykańskiej widzianą oczami głównego bohatera Kazika, zachęca do podróżowania, uczy ciekawości świata i ludzi.

          Przedstawienie pełne dynamiki - ruchoma scenografia i żywa muzyka na długo pozostanie w pamięci młodych widzów.

                                                                                                                             Danuta Motak

          ►ZABAWA ANDRZEJKOWA

          Andrzejki to jedyny dzień w roku, kiedy możemy skorzystać z zabaw w formie wróżb. Z tej okazji odbyła się w naszej szkole zabawa andrzejkowa. W dniu imprezy górny korytarz zamienił się w salę zabaw a mała sala gimnastyczna pełniła rolę „sali wróżb”, gdzie w rolę wróżek wcieliły się uczennice z klasy VII. Uczniowie mogli dowiedzieć się, co czeka ich w przyszłości: szczęście, pieniądze, czy może jakaś inna niespodzianka. Katalog wróżb był bogaty, każdy mógł znaleźć dla siebie coś wyjątkowego. Andrzejkowa zabawa nie mogła obejść się również bez klasowych poczęstunków. Były tańce w parach, nie zabrakło też wspólnej zabawy w tradycyjnym kółku. Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość zawsze może się spełnić. Pamiętajmy jednak, że andrzejkowe wróżby to przede wszystkim dobra zabawa.

                                                                                 Opiekunki Samorządu Uczniowskiego

          ►Konkurs Pięknego Czytania


             6 listopada 2018 r. w naszej szkole dla klas I – III odbył się II etap Konkursu Pięknego Czytania w ramach projektu ,,Dla Niepodległej”. Cele konkursu: promocja czytelnictwa, rozwijanie potrzeb czytelniczych, stworzenie możliwości prezentacji własnych umiejętności oraz porównanie ich z umiejętnościami innych, uczenie rywalizacji w przyjemnej atmosferze, propagowanie kultury czytelniczej, popularyzacja książek dla młodzieży znajdujących się w zbiorach biblioteki szkolnej, wdrażanie do staranności przekazu językowego.

              Wcześniej odbyły się eliminacje, w których wzięło udział 20 chętnych uczniów. Swoje umiejętności zaprezentowali przed publicznością – koleżankami i kolegami klas I –III. Każdy uczestnik czytał przygotowany fragment wybranej przez siebie książki. Czas czytania – do 3 minut. Podczas czytania ocenie podlegała: bezbłędność czytania, prawidłowa dykcja i interpretacja, płynność czytania oraz interpretacja. Do II etatu przeszło 8 uczestników.

           Byli to: klasa I - Jan Bednarek, Zuzanna Kukla;

                        klasa II – Karolina Karpiel, Marcelina Kurzydło;

                        klas III – Wiktoria Bednarek, Anna Dyrek, Milena Kozyra, Anna Ryguła.

          W II etapie uczestnicy losowali tekst, z którym zapoznawali się przez 10 minut przed występem.

          I miejsce - Marcelina Kurzydło

          II miejsce – Jan Bednarek i Milena Kozyra

          III miejsce – Wiktoria Bednarek

          Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody, a pozostali podziękowania i dyplomy za udział.

                                                                  Gratulujemy!

                                                                                                                  Krystyna Wilczak

           

          ►DLA  NIEPODLEGŁEJ

                 W ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie klas 1-3 wzięli udział w konkursie plastycznym pt. "Ojczyznę niepodległą zilustruję najpiękniej". Celem konkursu było propagowanie postaw patriotycznych, rozwijanie twórczej ekspresji, popularyzowanie różnorodnych form plastycznych. Na konkurs wpłynęło wiele ciekawych prac;  jury przyznało 1 miejsce Magdalenie Banaś z klasy 3, miejsce 2 zdobyły : Milena Kozyra z klasy 3 i Magdalena Kukla z klasy 2, a miejsce 3: Adrian Nowak z klasy 2 i Emilia Ptak oraz Anna Ryguła -z  klasy 3. Przyznano też wiele wyróżnień. Zdobywcy miejsc zostali nagrodzeni, a uczniowie wyróżnieni otrzymali okolicznościowe dyplomy.

          Wszystkim uczestnikom gratulujemy !

                                                                                                                               Danuta Motak

          ►Warsztaty ceramiczne

          Uczniowie klasy 5a wzięli udział w warsztatach, podczas których lepili z gliny postaci do bajek Józefa Kosakowskiego. Najlepsze prace zostaną zaprezentowane podczas biesiady w Wojakowej.

          Monika Trojanowska

           

          ►Śladami bohaterów” Kamieni na szaniec”

          W dniach 12 – 13 października uczniowie klasy 8 i 7 mieli okazję wziąć udział w wycieczce do Warszawy śladami bohaterów książki pt. „Kamienie na szaniec”. Wyprawa przybliżyła uczestnikom miejsca, wydarzenia i postaci opisane przez Aleksandra Kamińskiego oraz pozwoliła poznać historię okupowanej Warszawy i jej mieszkańców. Uczniowie zwiedzili między innymi:

          • Liceum im. Stefana Batorego, do której uczęszczali bohaterowie książki „Kamienie na szaniec”;
          • Mauzoleum Walki i Męczeństwa przy Alei Szucha, dawną siedzibę Gestapo, gdzie przesłuchiwany był Jan Bytnar;
          • Mauzoleum Więzienia Pawiak, miejsce przetrzymywania Rudego i tysięcy innych Polaków;
          • Muzeum Powstania Warszawskiego;
          • Miejsca związane z akcjami Małego Sabotażu takimi jak: narysowanie kotwicy na Pomniku Lotnika, usunięcie tablicy z pomnika Mikołaja Kopernika, zerwanie hitlerowskich flag z gmachu „Zachęty”;
          • Cmentarz Wojskowy na Powązkach, miejsce wiecznego spoczynku Alka, Rudego i Zośki.

          Każdy z nas, odwiedzając miejsca, w których nie tak dawno żyli, uczyli się, walczyli i umierali bohaterowie „Kamieni na Szaniec”, uświadomił sobie, jak wiele im zawdzięczamy. Mamy szczęście żyć w czasach pokoju. Nie musimy – tak jak Oni -  dokonywać dramatycznych wyborów. Nie musimy umierać za Ojczyznę czy przyjaźń. Duch Alka, Rudego i Zośki powinien nam jednak zawsze towarzyszyć. Uczyć nas odpowiedzialności, dyscypliny, miłości do Ojczyzny, szacunku do ludzi, przezwyciężania własnych słabości…

          Oprócz miejsc związanych bezpośrednio z akcją książki, uczniowie zobaczyli również wiele innych atrakcji stolicy, m.in. Stare Miasto, Pałac Kultury i Nauki, Stadion Narodowy i Pałac Prezydencki.

          Najlepszym podsumowaniem wycieczki niech będzie stwierdzenie uczniów: „Jeszcze w tym roku szkolnym organizujemy kolejną wyprawę do Warszawy”.

          Urszula Kołdras

          ►"(...) nadzieja kolejnych stuleci"

                      16 października 2018 roku kolejne pokolenie pierwszoklasistów  zostało włączone w poczet uczniów Szkoły Podstawowej w Kątach i  rozpoczęło swoją edukację w roku ważnym dla nas wszystkich, w roku 100 -lecia odzyskania przez Polskę niepodległości . Po zaprezentowaniu swoich umiejętności przed Rodzicami i całą społecznością szkoły i zdaniu pierwszego "egzaminu" Pierwszaki zostały pasowane na uczniów. Dla podkreślenia ważności roku, każdy Pierwszak miał przypiętą na piersi rozetkę w barwach ojczystych.

          Będzie to rok obfitujący w nowe, bogate doświadczenia, a zdobywana  wiedza i umiejętności  pozwolą każdemu Uczniowi osiągnąć sukces, czego wszyscy Im serdecznie życzymy.

                                                                                                            Wychowawca Danuta Motak

           

          ►Pierwsza klasowa wycieczka

                      24.10 klasa pierwsza pod opieką Wychowawcy i Rodziców pojechała do Nowego Sącza. Pierwszy punkt wycieczki , to kino "Helios". Tam obejrzeliśmy animowaną komedię "Hotel Transylwania 3". Ten upiornie zabawny film wywołał salwy śmiechu i wprowadził nas w świetny nastrój. Drugi punkt wycieczki - PARK TRAMPOLIN JUMP MANIA, to miejsce, gdzie każdy pierwszak mógł latać, skakać  i rozładować energię.

          Pełni wrażeń wróciliśmy do domu.

                                                                                                                Wychowawca Danuta Motak

          ►Europejski Dzień Języków

          26 września obchodziliśmy Europejski Dzień Języków. Z tej okazji w naszej szkole zorganizowany został konkurs plastyczno- językowy. Zadaniem uczestników konkursu było przygotowanie plakatu tematycznie związanego  z tym właśnie dniem, aby pokazać uczniom, iż uczenie się innych języków pomaga nam  wzajemnie się zrozumieć,  przekroczyć różnice kulturowe oraz zachęca do poznawania różnych krajów . Prace zostały zaprezentowane na specjalnej szkolnej wystawie, gdzie można je było podziwiać i oceniać. W konkursie brali udział zarówno uczniowie klas starszych jak i uczniowie klas młodszych. Prace były bardzo interesujące
           i z pewnością zachęciły wszystkich do nauki języków obcych oraz do poznawania  kultur  innych narodów.

          Urszula Nowak

           

          ►SPOTKANIE Z PANEM POLICJANTEM

          24 września 2018r.w oddziale przedszkolnym odbyło się spotkanie z policjantem z Komisariatu Policji w Łososinie Dolnej. Tematem spotkania było utrwalenie z dziećmi zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w szkole, w domu. Pan policjant w formie praktycznej przypomniał podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez ulicę. Następnie wytłumaczył jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się w sytuacji zagrożenia. Podczas spotkania przedszkolaki dowiedziały się jak ważna, odpowiedzialna i niebezpieczna  jest  praca policjanta. Na zakończenie wizyty dzieci zaśpiewały piosenkę o numerze alarmowym 112 i wręczyły panu policjantowi podziękowanie. Było to bardzo ciekawe i pouczające spotkanie o zasadach bezpieczeństwa , które na pewno długo pozostanie w pamięci naszych dzieci.

                                                                                                                                       Dorota Grabarz

           

          ►Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

          20 września - to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce bowiem w 2013 r. Sejm przyjął uchwałę ustanawiającą ten dzień Ogólnopolskim Dniem PrzedszkolakaŚwięto ma na celu popularyzację wychowania przedszkolnego i podkreślenie wagi edukacji przedszkolnej w rozwoju dzieci.

          Tego dnia dzieci z oddziałów przedszkolnych w Kątach uczestniczyły we wspólnych  zabawach ruchowych z wykorzystaniem chusty animacyjnej oraz konkursach i grach zespołowych. Nie zabrakło zabaw tanecznych przy muzyce. Dużą atrakcją były bańki mydlane. Było wesoło i kolorowo.  Przedszkolaki przypomniały sobie również o swoich prawach - tak ważnych w życiu każdego człowieka - a także o obowiązkach, czyli kodeksie dobrego zachowania się . Śpiewały poznane piosenki. Na zakończenie panie złożyły dzieciom życzenia i wręczyły każdemu pamiątkową odznakę  Dnia Przedszkolaka.

                                                                                              Dorota Grabarz