• Rok szkolny 2014/2015

        •             ►Dnia 02.10.2014 r. uczniowie klasy VI naszej szkoły  wspólnie z koleżankami i kolegami ze Szkoły Podstawowej z  Rajbrotu uczestniczyli w ognisku integracyjnym. Nad bezpieczeństwem młodzieży czuwali rodzice  uczniów i nauczyciele- wychowawcy  z tych szkół. Mamy  na tę okazję upiekły  pyszne  ciasto i zadbały  o słodki poczęstunek dla swoich pociech. Chłopcy i dziewczyny świetnie bawili się na dyskotece, słuchali muzyki , a na koniec imprezy upiekli w ognisku kiełbaski, które świetnie smakowały w miłej atmosferze na świeżym powietrzu. Pogoda nas nie rozpieszczała, więc  zaplanowany mecz w piłkę nożną  został przełożony na miesiąc maj.   W wesołych nastrojach wszyscy wrócili bezpiecznie do domu.
                      Czas przyjemnie mijał a cel z pewnością został osiągnięty. Na koniec można przytoczyć słowa piosenki: „(…) Przy innym ogniu, w inny czas, do zobaczenia znów”. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć, które znajdują się w albumie fotograficznym.

                      ►Na przełomie września i października akcja „Bądź widoczny, bądź bezpieczny” wkroczyła do Szkoły Podstawowej w Kątach. Celem akcji  jest poprawa bezpieczeństwa najmłodszych, jako uczestników ruchu drogowego.  Na  zajęciach dzieci dowiedziały się m.in. dlaczego warto nosić kamizelki i odblaski. Nauczyciele wychowawcy,  w formie zabawy  przekazywali im wiedzę na temat podstawowych zasad bezpiecznego poruszania się po drodze. Pouczali o prawidłowym wyposażeniu roweru oraz przekonywali o konieczności noszenia na sobie odblasków, które mogą uratować życie. Następnie uczniowie  przygotowali  prace plastyczne przedstawiające bezpieczną drogę do i ze szkoły. 

          Uczestniku ruchu drogowego, pamiętaj: dla własnego dobra, korzystając z drogi po zmierzchu, załóż na siebie  widoczne dla innych uczestników ruchu elementy odblaskowe
          Będąc widoczny, będziesz bezpieczny!

           

                        ►MIĘDZYPOWIATOWY TURNIEJ SZTUKI RECYTATORSKIEJ„POSZUKIWANIA” 2014

                       Organizatorem Turnieju Sztuki Recytatorskiej „ POSZUKIWANIA” jest Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie, Dąbrowski Dom Kultury, Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu oraz Miejski Ośrodek Kultury w Brzesku.  

                          W dniu 25.09. 2014 roku do konkursu recytatorskiego na etapie szkolnym przystąpiło 6  uczniów.  Uczestnicy prezentowali teksty literackie, które powstały w latach 1914-2014. Łączny czas wykonania nie mógł  przekroczyć 7 minut. Szkolna komisja wyłoniła tylko czworo najlepszych:

          I miejsce- TOMASZ GORYCKI- kl. VI

          II miejsce- MAGDALENA BRZĘK- kl. V

          II miejsce- MIKOŁAJ MUSIAŁ- kl. V

          III miejsce- ARTUR NOWAK- kl. VI

                          Dnia 15 października 2014 roku nagrodzeni uczniowie reprezentowali naszą szkołę  w eliminacjach powiatowych w MOK w Brzesku. Powiatowa komisja doceniła naszych uczniów, przyznając im laury:

          II miejsce- MIKOŁAJ MUSIAŁ – kl. V

          Wyróżnienie-  TOMASZ GORYCKI – kl. VI.

          Do etapu międzypowiatowego zakwalifikował  się: Mikołaj Musiał, który 22 października 2014 roku   zmierzy  się z silną konkurencją aż z trzech powiatów: brzeskiego, tarnowskiego oraz  dąbrowskiego.

          Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom
          biorącym udział w konkursie
           i życzymy sukcesów w Turnieju
          w następnym roku szkolnym.
          Organizatorzy. 

                       ►„SPRZĄTANIE ŚWIATA "

                      Jak co roku, w trzeci weekend września uczniowie klasy VI Szkoły Podstawowej im. gen. Marcina Kątskiego w Kątach wraz z wychowawcą p. Aliną Hołyst wzięli udział w największej w Polsce akcji ekologicznej, która w tym roku przebiegła pod hasłem “„Turysto! Szanuj środowisko!”. Organizatorzy chcieli w tym roku  zwrócić uwagę na osobisty wpływ każdego Polaka na środowisko przyrodnicze w czasie wypoczynku, na wakacjach, na   urlopie. Papierki po cukierkach czy butelki plastikowe po napojach pozostawiane przy drogach, chodnikach, w parkach bądź na terenach rekreacyjnych to wciąż znaczący problem naszego społeczeństwa.
                      I tym razem uczniowie spisali  się na medal. W ramach tej akcji posprzątany został teren wokół szkoły, ochronki,  kościoła i zabytkowego dworku państwa Sławików. Dzieci otrzymały worki na śmieci oraz rękawiczki jednorazowe i wyruszyły w teren. Kiedy wszystkie worki zostały napełnione złożyły je w wyznaczonym miejscu koło szkoły.

           Chronię  swoje środowisko, bo ja  również  jestem  jego częścią ! – Kinga Nowicka
           Nie zaśmiecam środowiska,  bo przyroda jest mi  bliska! – Marcelina Kołodziej 
          Jako człowiek planety- Ziemi zwierzęta będę zawsze bronić  i  rośliny chronić!- Jadwiga Tucznio

          Pamiętajmy !!! Sprzątanie Świata to nie tylko te kilka dni września.  Kochajmy i szanujmy przyrodę, nie  wyrzucajmy śmieci do lasu czy na pobocza dróg. Przez cały rok  odpowiedzialnie obchodźmy  się z odpadami. Niech  akcja „Sprzątanie świata” stanie się pretekstem do tego, żeby każdego dnia, na nowo odpowiedzialnie korzystać ze środowiska.

          „Sprzątanie Świata – Polska 2014” 

                      ►Pierwszaki z PSP im. gen. Marcina Kątskiego w Kątach  już po uroczystym ślubowaniu i pasowaniu na uczniów.

          Ważnym wydarzeniem w życiu każdego „pierwszaka” jest dzień ślubowania, wówczas staje się on pełnoprawnym uczniem szkoły. Dzieci na tę chwilę czekają bardzo niecierpliwie. Tego dnia zdają swój pierwszy szkolny egzamin przed dyrektorem szkoły, nauczycielami i rodzicami.

          Dnia 14.10. 2014r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. gen. Marcina Kątskiego w Kątach odbyło się ślubowanie klas pierwszych. Uroczystość tą uświetnili zaproszeni goście: wójt gminy Iwkowa- p. Bogusław Kamiński, proboszcz parafii w Kątach- ksiądz  Jan Witek, grono pedagogiczne, rodzice pierwszoklasistów oraz społeczność uczniowska. Do uroczystości ślubowania klasa I A oraz klasa I B  przygotowywała  się pod okiem swoich wychowawczyń –p. Krystyny Wilczak oraz p. Doroty Grabarz  już od początku roku szkolnego.Wszyscy pilnie uczyli się piosenek, wierszy, poznawali prawa i obowiązki ucznia. Dzieci odświętnie ubrane w czerwone i granatowe  birety  uroczyście wprowadzono na hol szkolny , gdzie powitano je gromkimi brawami.

          Uroczystość rozpoczęła się występem artystycznym przygotowanym przez uczniów klasy IV, którzy wprowadzili pierwszaków w radosną atmosferę, wyjaśniając na czym polega ślubowanie i pasowanie na ucznia oraz zaoferowali swą pomoc w razie ewentualnych trudności .Następnie klasy pierwsze przedstawiły program artystyczny wykazując w nim, że w pełni zasłużyli na miano ucznia naszej szkoły.

          Dzieci śpiewały piosenki i recytowały wiersze, chcąc udowodnić wszystkim zebranym, że w czasie dotychczasowego pobytu w szkole wiele już się nauczyły i są pełni zapału do zdobywania wiedzy. Zaproszeni rodzice z wielką dumą i wzruszeniem przyglądali się swoim pociechom.

          Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu szkoły odbyło się ślubowanie. Po uroczystej przysiędze 37 kandydatów klas pierwszych zostało pasowanych  dużym ołówkiem przez Panią Dyrektor- Bogusławę Urbańczyk , co oznacza przyjęcie ich do społeczności szkolnej. Następnie dzieci skierowały słowa podziękowania swoim rodzicom za trud wychowania i wspieranie wręczając im pamiątkowe listy.

           Każdy pierwszoklasista otrzymał pamiątkowy dyplom i pierwszy dokument w życiu – legitymację szkolną. Opiekun SKO –p. Rafał Mordarski wręczył każdemu pierwszakowi książeczkę z symboliczną wpłatą . Rodzice natomiast podarowali swoim pociechom kuferki z podstawowym wyposażeniem dydaktycznym potrzebnym podczas zajęć lekcyjnych, życząc wielu sukcesów  w edukacji szkolnej oraz gratuląc oficjalnego wstąpienia w mury szkoły.

           W czasie uroczystości panowała podniosła atmosfera. . Po skończonej akademii nasi bohaterowie wraz z rodzinami udali się na słodki poczęstunek, zorganizowany przez rodziców .

          Jesteśmy przekonani, że ten piękny jesienny dzień na długo pozostanie w pamięci uczniów. Wszystkim pierwszoklasistom życzymy sukcesów w nauce i jak najlepszych ocen na pierwszym szkolnym świadectwie.                                                                                                                                                                                                                   Dorota Grabarz

          ►Przystanek Pamięci o Janie Karskim

                      Każda miejscowość ma swoją historię, w której drobne wydarzenia czasem splatają się z wielkimi. Niekiedy znaczenie tych ostatnich poznajemy dopiero po latach. W ubiegłym roku mieszkańcy Kątów na nowo odkryli swojego wielkiego rodaka  gen. Marcina Kątskiego. Przy okazji nadania Szkole jego imienia przypomniano dokonania tego sławnego żołnierza i wielkiego dowódcy spod Wiednia. Kolejnym etapem poznawania własnej przeszłości było powstanie Grupy Nieformalnej Kąty (pani Beata Stanuch, pan Piotr Salamon, pan Andrzej Maciaś). Jej założyciele w porozumieniu z panią Katarzyną Jasnos , w sierpniu br. zgłosili do konkursu Małopolska Lokalne FIO projekt  „Przystanek Pamięci o Janie Karskim wraz z imprezami towarzyszącymi”. Ku zaskoczeniu wszystkich  otrzymali dotację na jego realizację. Celem tego projektu było zachowanie pamięci o zapomnianym przez historię miejscu pobytu Jana Karskiego - dworku Państwa Sławików w Kątach. Bardzo ciekawe informacje o tych wydarzeniach założyciele NGK uzyskali od pani Urszuli Bieńkowskiej- Sławik, żony uczestnika wydarzeń z 1940 roku płk. Stanisława Lucjana Sławika, który jako członek Ruchu Oporu brał udział w akcji odbicia emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego z rąk nowosądeckiego gestapo. W dworku kurier znalazł nie tylko schronienie u życzliwych mu osób, ale przede wszystkim nabrał chęci do życia po próbie samobójczej.

                   21 października 2014 roku uroczyście otwarto „Przystanek Pamięci o Janie Karskim”- symboliczną ławeczkę – pamiątkę jego  pobytu w Kątach, i  misji, którą wypełnił jako człowiek, jako chrześcijanin i jako Polak. Uroczystość rozpoczęła się w  Publicznej Szkole Podstawowej im. gen. Marcina Kątskiego w Kątach, która włączyła się w realizację projektu. Młodzież pod kierunkiem pani Aliny Hołyst i pana Rafała Mordarskiego przygotowała montaż słowno- muzyczny „ Jedną drogą dziś wszyscy idziemy”. W ten sposób uczniowie oddali hołd jednemu z najwybitniejszych Polaków XX wieku, bohaterowi II wojny światowej, Sprawiedliwemu Wśród Narodów Świata, człowiekowi który chciał powstrzymać Holocaust. Następnie odbyły się krótkie wystąpienia gości i prezentacja dwóch filmów o Janie Karskim.
          Druga część uroczystości nastąpiła przy dworku państwa Sławików. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonała pani Urszula Bieńkowska –Sławik, honorowy gość, w asyście p. Beaty Stanuch, p. Piotra Salamona, p. Andrzeja Maciasia. Uczniowie klasy IV  pod kierunkiem pani Bożeny Załubskiej przedstawili krótką inscenizację historyczną – odbicie emisariusza z rąk gestapo, po której głos zabrał przedstawiciel Muzeum Historii Polski pan Marek Stremecki. Na końcu Wójt Gminy Iwkowa pan Bogusław Kamiński podsumował uroczystość odsłonięcia „ ławeczki Karskiego”, a pan Piotr Salamon złożył podziękowania wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania Przystanku Pamięci. Uroczystość zakończyła się wspólnym biesiadowaniem przy znakomitej grochówce przygotowanej przez strażaków z OSP w Porąbce Iwkowskiej.

                   Szkoła w Kątach kontynuując projekt pielęgnowania pamięci o Karskim wzięła także udział w działaniach projektu „Sądeckimi śladami Jana Karskiego”. Małopolskie Towarzystwo Oświatowe w Nowym Sączu zorganizowało w dniach 21-23 listopada 2014 roku warsztaty  edukacyjne dla nauczycieli. Uczestnikami  spotkania byli nauczyciele z Polski i Słowacji. Szkołę Podstawową w Kątach reprezentowała p. Alina Hołyst- nauczyciel historii.

                      Dyrektor  Zespołu Szkół Społecznych „ Splot” im. Jana Karskiego pani Beata Załubska przywitała wszystkich serdecznie  i  pokazała  szkołę od wewnątrz. W  czasie warsztatów nauczyciele planowali grę miejską, dzielili się doświadczeniem i pomysłami „ Jak wykorzystać ciekawą postać w nauczaniu”.  Obejrzeli inscenizację historyczną przygotowaną przez pana Pawła Terebkę z Polskiego Towarzystwa Historycznego  w  Nowym Sączu.  Nauczyciele wyruszyli na wycieczkę po Sądecczyźnie  w poszukiwaniu inspiracji                                „ Sądeckimi śladami Jana Karskiego i nie tylko…”. Pani Ewa Andrzejewska przedstawiła wszystkim uczestnikom warsztatów prezentację  pt. „Jak zebrać ciekawe informacje od zwykłych ludzi- historia mówiona”. Natomiast prowadząca warsztaty pani prezes Beata Budzik omówiła temat „Projekty szkolne i międzynarodowe w nauczaniu”. Poinformowała, w jaki sposób planować współpracę oraz  jak  poszukiwać funduszy. Udział w warsztatach miał na celu upamiętnienie  postaci Jana Karskiego - kuriera podziemia, polskiego bohatera wojennego, którego jubileusz setnych urodzin przypada w bieżącym roku.

                      O znaczeniu pielęgnowania tradycji i historii Małych Ojczyzn najlepiej świadczą słowa jednego z uczniów naszej Szkoły: Czuję  wielką siłę i dumę z tego, że urodziłem się Polakiem. Przez lata nasi przodkowie walczyli o kraj, w którym mieszkam. To dzięki nim mogę mieszkać we własnym domu, uczyć się w szkole, wyznawać własną religię  oraz posługiwać się ojczystym  językiem.  Żołnierze, a nawet zwykli ludzie  cierpieli  na wojnie, aby nam młodym żyło się lepiej. Gdyby nie oni to teraz pewnie żylibyśmy  wśród czołgów wroga. W innych państwach toczą się wojny, a u nas panuje pokój.  Z  tego powodu najbardziej się cieszę  i modlę się, żeby tak było cały czas. Mam  naprawdę wiele powodów do tego, by nie wstydzić się własnego kraju. Myślę, że szczególnie my młodzi powinniśmy doceniać wartości narodowe i robić wszystko, aby wizerunek Polski szczególnie za granicą był jak najlepszy.   Cieszę się, że  w naszej miejscowości, w Kątach obok dworku  Państwa Sławików jest  takie  miejsce, które na nas będzie czekać i będziemy mogli się chwalić całemu światu, że również my mamy ławeczkę kuriera Jana Karskiego. My, uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Kątach  będziemy brać z niego przykład i wytrwale dążyć do celu, jakim jest osiągnięcie najlepszych wyników w nauce oraz trwać w miłości do Ojczyzny, uczyć się tego, jak żyć, w jaki sposób pielęgnować wartości, które są najważniejsze, takie jak: patriotyzm, honor, poszanowanie godności, tolerancja, wrażliwość na cudzą krzywdę . Możemy z całą stanowczością stwierdzić, że kurier Jan Karski swoją postawą i działaniami zasłużył na szacunek i pamięć” - Jakub Żołna

          Kolejnym etapem wspólnej edukacji regionalnej będzie planowane przekształcenie Nieformalnej Grupy Kąty w  Stowarzyszenie Przyjaciół Kątów.

          Alina Hołyst

          ►Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim.

          Tu jest pamięć i tutaj świeczka.
          Tutaj napis i kwiat pozostanie.
          Ale zmarły gdzie indziej mieszka
          na wieczne odpoczywanie.
          Smutek to jest mrok po zmarłych tu
          ale dla nich są wysokie jasne światy.
          Zapal świeczkę.
          Westchnij.
          Pacierz zmów.
          Odejdź pełen jasności skrzydlatej.
          J. Kulmowa, "W zaduszki"

                      1 listopada - Dzień Wszystkich Świętych. Dzień  pamięci o tych co już odeszli, których już nie ma wśród nas. To święto głębokiej zadumy nad przemijaniem życia,… czas refleksji nad sensem ludzkiego losu. To również pamięć o tych, którzy polegli w obronie ojczyzny, pamięć o samotnych żołnierskich grobach... …

                       Uczniowie klasy VI pod opieką  wychowawczyni p. Aliny  Hołyst odwiedzili  groby swoich bliskich, złożyli kwiaty , zapalili  znicze przy Pomniku Nieznanego Żołnierza. Odwiedzając cmentarz , zachowali należytą powagę, a  najcenniejszym darem , jaki mogli ofiarować zmarłym była modlitwa. 

           

          ►Małopolskie Baltie 2015

          3 listopada br. nasi młodzi programiści wzięli udział w konkursie tematycznym „Małopolskie Baltie 2015”. W zmaganiach programistycznych wzięło udział 8 zawodników z klas IV-VI. Nominację do etapu powiatowego otrzymało 6 uczniów: Jakub Żołna (zajął 12 miejsce w województwie wśród 1892 uczestników), Dawid Serafin, Tomasz Gorycki, Andrzej Repetowski, Jakub Czyżycki, Jakub Szot. Wszystkich - zainteresowanych podniesieniem swoich umiejętności programistycznych- zapraszamy w czwartki o godzinie 1235 do Szkoły Podstawowej w Kątach na zajęcia otwarte.

          Beata Grys

          Uroczyste obchody 96 rocznicy  Święta Niepodległości w PSP w Kątach

           

          Dzisiaj wielka jest rocznica-

          Jedenasty Listopada!

          Tym co zmarli za Ojczyznę,

          Hołd wdzięczności Polska składa.

           

          W dniu 7 listopada 2014 r. recytacją wiersza Ludwika Wiszniewskiego pt.”11 listopada” rozpoczął się uroczysty apel przygotowany przez uczniów kl.III  pod opieką wychowawczyni p. Danuty Motak.

          Całej akademii od samego początku do końca towarzyszyła podniosła patriotyczna atmosfera, dzięki której uczniowie naszej szkoły mogli przypomnieć sobie o swojej tożsamości narodowej i być z niej dumni.

          Wiemy dobrze, że zanim nadszedł upragniony dla Polaków dzień niepodległości, 11 listopada 1918 r., kraj nasz znajdował się przez 123 lata pod zaborami: rosyjskim, pruskim, i austriackim.„Czym jest wolność, wie ten, kto ją stracił. Ten, kto przeżył niewolę i śmierć widział braci.” Polacy walczyli , by tę utraconą wolność odzyskać , wiedzieli, że kiedy ojczyzna przetrwa w sercach, naród również przetrwa. Aż wreszcie koniec I wojny światowej, kiedy skłócone państwa zaborców walczyły ze sobą, przyniósł nadzieję na niepodległość. 11 listopada 1918 r. Józef Piłsudski przejął władzę nad wojskiem i został naczelnikiem państwa, zakończyła się wojna. Powstała sytuacja niezwykła, ponieważ wszyscy trzej zaborcy przegrali wojnę i nie byli w stanie przeszkodzić w odrodzeniu państwa polskiego. Marzenia o wolności się spełniły.

          Na zakończenie uroczyście odśpiewano hymn państwowy.

          Po wspaniale przygotowanej akademii trzecioklasiści zaprosili całą społeczność szkolną do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych:  „Wojenko, wojenko”, „Przybyli ułani”, „Legiony (Marsz Pierwszej Brygady)”

          Na koniec głos zabrała Dyrektor Szkoły p. Bogusława Urbańczyk , dziękując  za pięknie przygotowaną akademię i godne uczczenie Dnia Niepodległości.

           

          ►ANDRZEJKI W KOPALNI SOLI W BOCHNI

          W czwartek, 27 listopada 2014r.  klasa I b oraz klasa III z PSP w Kątach wyruszyła na  wycieczkę – tym razem do Kopalni Soli w Bochni na Zabawę Andrzejkową. Po przybyciu na miejsce uczniowie wraz z opiekunami podzieleni na małe grupki zjechali  windą w dół na głębokość 250 metrów. Czekali  tam już  przewodnicy – pani Ula i pan Bartosz. Pierwszaki oraz trzecioklasiści  maszerowali za nimi dzielnie podziemnymi korytarzami korzystając z dobrodziejstw specyficznego mikroklimatu komór solnych korzystnego dla schorzeń górnych dróg oddechowych, astmy i alergii.

           Dziś wyrobiska bocheńskiej kopalni przypominają trochę podziemne miasto, w którym czeka na odwiedzających mnóstwo atrakcji m.in. przejazd podziemną kolejką, która wiedzie przez środek kaplicy św. Kingi – dla dzieci była to niezwykła atrakcja.

              Przepiękny  wystrój kopalni w tym dniu nabrał szczególnie  tajemniczego charakteru zwłaszcza gdy powitały nas wróżki zapraszając do wróżb – dzieci lały wosk przez ogromny klucz, losowały imię przyszłej sympatii, sprawdzały kim zostaną w przyszłości, kolorowały pantofelki do znanej andrzejkowej zabawy. Po wróżbach wszyscy spędzili trochę czasu na  podziemnym placu zabaw oraz  malowaniu twarzy  i udali się na prawdziwą dyskotekę – ze szklaną kulą przy suficie, kolorowymi światłami, dymem  i profesjonalnym didżejem. Na zakończenie czekał na dzieci słodki poczęstunek, a następnie z radosnymi minami, odrobinkę  zmęczeni, ale bardzo zadowoleni  wszyscy wrócili do szkoły. Andrzejkowy program pełen atrakcji, dobra zabawa  oraz zakupione pamiątki na długo pozostaną w dziecięcej  pamięci.

                                                                                                Dorota Grabarz

          ►GMINNY KONKURS „ KARTKA ŚWIĄTECZNA”

           Czas przygotowań do świąt Bożego Narodzenia to najpiękniejszy okres w całym roku.
          W tym czasie  z wielką radością uczniowie wykonują ozdoby świąteczne, stroiki, łańcuchy na choinkę,  aniołki, szopki. Dla przypomnienia i zachęcenia dzieci  do czerpania z bogatych rodzimych tradycji i zwyczajów świątecznych, w  gminie został ogłoszony konkurs na wykonanie najpiękniejszej kartki świątecznej związanej tematycznie z Bożym Narodzeniem. Mogły w nim wziąć udział wszystkie dzieci i  młodzież z placówek oświatowych gminy Iwkowa. Na konkurs wpłynęło wiele pięknych i pomysłowych prac. Zostały wykonane różnymi technikami plastycznymi. Komisja miała bardzo trudne zadanie, by wybrać spośród tylu  kartek te najładniejsze, gdyż  wszyscy wykonawcy włożyli wiele serca i trudu w ich wykonanie. Przyznano nagrody i wyróżnienia autorom prac wyróżniających się pomysłowością, oryginalnością, ciekawą techniką wykonania. Z naszej szkoły III miejsce zdobył  Andrzej Repetowski z  klasy VI, wyróżnienie przypadło  uczennicy  z  klasy III  Zuzannie Kamińskiej  i  uczniowi  Piotrowi  Pachutowi z klasy VI.

          H.ALINA 

          ►MAŁY KSIĄŻĘ W POSZUKIWANIU MIŁOŚCI NA ZIEMI…

          Święta Bożego Narodzenia są jednymi z najpiękniejszych, rodzinnych świąt,  na które wszyscy czekamy cały rok. Cały tydzień przedświąteczny był w naszej szkole bardzo przyjemny. Uczniowie robili ozdoby, ubierali choinkę, która stanęła na środku holu szkolnego  i co najważniejsze w piątek  przygotowali swoje klasowe wigilie . Od rana  śpiewali kolędy, na  stoły nałożyli białe obrusy, położyli sianko, opłatek -symbol chleba i wzajemnego przebaczenia oraz  stroiki bożonarodzeniowe, pachnące cynamonem, anyżkiem i goździkami. Nie zabrakło również ciepłych życzeń.  To był nadzwyczaj podniosły czas spędzony w gronie nauczycieli , uczniów i pracowników szkoły, niosący spokój i radość tak bardzo potrzebną w oczekiwaniu na przyjście Pana Jezusa.

          W tej świątecznej scenerii uczniów w szkole odwiedził  wyjątkowy  gość  – Mały Książę, który we  współczesnym świecie , pośród  trosk i problemów zwyczajnych ludzi szukał przyjaciół. Chciał się z nimi oswoić- tzn. „ stworzyć więzy”, prawdziwe więzy przyjaźni i miłości. Długo spacerował  po planecie Ziemi zanim trafił do naszej szkoły.  Obserwował życie współczesnych ludzi- zabieganych, samolubnych, zachłannych,  oziębłych na zły los drugich  osób , którzy ciągle zapominali o tym, co najważniejsze, a niewidoczne dla oczu. Zaprzyjaźnił się z lisem i pokochał piękny kwiat –  różę. W swojej wędrówce spotkał bardzo dziwnego, wielkiego, wspaniałego i wyjątkowego Króla. To był zupełnie inny Król, niż wszyscy królowie na świecie. Nie miał pałacu, nie miał wojska, ale był bogaty w miłość... On miał na imię MIŁOŚĆ. Zachwycił go sercem przepełnionym Miłością.  Jednak nie wszyscy, mimo, że mieli  oczy, potrafili  Go dostrzec w drugim człowieku.

          Przedstawienie przygotowane przez uczniów klasy VI pod kierunkiem p. Aliny Hołyst zakończyło się wzruszającym przesłaniem  „dobrze widzi się tylko sercem”.  Mały Książę, którego zagrał Tomasz Gorycki opowiedział  uczniom , że  zawsze warto pójść za głosem serca, podążyć za marzeniami i zachować w sobie dziecięcą radość.  Przypomniał  również o tym , że cenniejsze od pieniędzy, modnych strojów i bogatych prezentów są rodzinne święta. Najważniejsze są miłość i prawda, bo współczesny świat potrzebuje więcej „ serca”. Było  to wyjątkowe,  pełne  nadziei, serdeczności i ciepła rodzinnego spotkanie z Małym Księciem. Jak napisał ks. Jan Twardowski „ Święto Bożego Narodzenia jest po to, by uczyć się miłości do Pana Jezusa, by podawać sobie ręce i uśmiechać się do siebie!”

          H.ALINA 

          ►SZKOLNY KONKURS KOLĘD

                      Muzyka, wpływa na wszechstronny rozwój dzieci, pomaga w wychowaniu poprzez kształtowanie postaw, uczyć i dobrych zachowań. Percepcja, czyli odbiór muzyki uczy wrażliwości, wychowuje. Koncentracja na dźwiękach uczy spostrzegawczości, ćwiczy pamięć i operacje myślowe. Muzykowanie doskonale łączy w sobie wszystkie dziedziny edukacji, uczy matematycznego myślenia, wzbogaca słownictwo, rozwija prawidłowa wymowę. Połączone z ruchem – np. taniec, tworzy doskonałą więź jednocześnie budząc wiarę w siebie i rozwijając motorykę uczniów. Dzieci noszą w sobie muzykę, czując potrzebę śpiewania, tańczenia i grania na instrumentach. Pamiętajmy, że najpiękniejszym instrumentem jest ludzki głos, dlatego warto umożliwić i zachęcać dzieci do jego wykorzystania. Zdolności i umiejętności muzyczne można rozwijać poprzez szkolne koła zainteresowań jak i uczęszczanie do szkół muzycznych, do czego zachęcam. Dziękuje rodzicom i uczniom za dotychczasową współpracę i działania w tym obszarze a także liczę na zaangażowanie w przyszłości. Na koniec przedstawiam wyniki VII Szkolnego Konkursu „Zaśpiewajmy Kolędę….2015”.

          W kategorii klas 0-III:

          I miejsce Wiktoria Nowak kl. II

          II miejsce Zuzanna Kamińska kl. III

          III miejsce Justyna Cięciwa kl. III

          Wyróżnienie: Aleksandra Szewczyk, Joanna Szewczyk kl. I

          W kategorii klas IV-VI

          I miejsce Paulina Nowak kl. VI

          II miejsce Kamila Kamińska kl. V

          III miejsce Wiktoria Szewczyk kl. V

          Wyróżnienie: Klaudia Motak kl. VI

          R.M.

          ► Zabawa karnawałowa w Publicznej Szkole Podstawowej w Kątach - 28.02.2015

                       Po ciężkiej pracy w I semestrze nauki, uczniowie naszej szkoły niewątpliwie zasłużyli na odpoczynek oraz rozrywkę w postaci zabawy karnawałowej.Tego dnia dzieciom z klas 0-III towarzyszyło wiele emocji i wrażeń. Hol na piętrze wyglądał inaczej niż na co dzień, zmienił się w prawdziwą salę balową. Udekorowany kolorowymi balonami, serpentynami zachęcał do wspaniałej zabawy. Bale przebierańców sprawiają zawsze wiele radości zarówno tym mały jak i tym większym dzieciom. To właśnie podczas takich imprez spełniają się dziecięce marzenia. Nasze pociechy lubią chociaż na kilka godzin wcielić się w ulubione postacie z bajek, książek lub filmów. Zatem pomysłów na stroje nie zabrakło. Na sali pojawiły się: księżniczki, wróżki, czarownice, piraci,  spidermeny, policjanci i wiele innych niezwykłych postaci.Zabawę karnawałową poprowadziły panie: Dorota Grabarz i Danuta Motak przy aktywnej pomocy wszystkich nauczycieli. Dzieci bawiły się wspaniale przy skocznej muzyce. Przygotowano i przeprowadzono szereg zabaw ruchowo-muzycznych i wiele konkursów umilając dzieciom zabawę.Trzeba powiedzieć, że karnawałowa zabawa roztańczyła nawet najwstydliwszych uczniów. Chociaż wszyscy uczestnicy doskonale się bawili i humor dopisywał, niestety wszystko co dobre kiedyś się kończy. Kolejny karnawał ponownie za rok!

                                                                                                                                          Agnieszka Zięć

          ►DZIEŃ BABCI I DZIADKA

                     Dnia 22.01.2015 r. tradycyjnie uczniowie naszej szkoły przygotowali program artystyczny z okazji „Dnia Babci i Dziadka”. Uroczystość miała miejsce w dolnym kościele Parafii Św. Józefa Oblubieńca NMP w Kątach. Kolejno prezentowali się: „Zerówkowicze”, z tańcem i wierszami, przygotowanymi wspólnie z Panią Anną Maciasz, następnie na scenie pojawili się pierwszoklasiści z klasy „A”, którzy pod okiem Pani Doroty Grabarz przygotowali tańce i piosenki oraz z klasy „B” wraz z wychowawczynią Panią Krystyna Wilczak przedstawiając życzenia na każdy miesiąc. Życzenia, wiersze i piosenki popłynęły z ust drugiej klasy, która na scenę wprowadziła Pani Mariola Leśniak. Klasa III w przepięknych strojach zaprezentowała spotkanie ze staropolska kolęda, którą wcześniej przybliżyła im Pani Danuta Motak. Jeszcze tylko wspólne kolędowanie z zespołem i chórkiem szkolnym, którym opiekował się Pan Rafał Mordarski. Uroczystość zakończył występ taneczny uczniów z naszej szkoły przygotowany na kółku tanecznym przez Panią Lillę Sztyler.

          U babci i dziadka sł. R. Mordarski

          Gdy wspaniale wyśmienicie chciałbym spędzić czas

          To do babci się wybiorę ona ciasto da.

          Potem przytuli, bajkę opowie, rozproszy troski, te w mojej głowie

          I w marzeniach szybuję w dal.

           

          Bo z moją babcią i dziadkiem się nie nudzę,

          Bo z nimi przecież, co robić zawsze mam.

          A gdy coś nie gra i gdy się smucę,

          Jedno spojrzenie i uśmiech wraca sam

           

          Gdy pomocy potrzebuję, jakiś kłopot mam

          To do dziadka się wybiorę, on narzędzia ma.

          Karmnik zbuduje, naprawi rower, zaklei dętkę, dowcip opowie,

          No, bo on na wszystkim się zna.

          Jakże wyrazić wdzięczność, za troskę, opiekę i okazaną pomoc? Za miłość bezinteresowność, oddane serce i mnóstwo czasu. Jak podziękować za wszystkie wskazówki, dobre rady i ciągłe objaśnianie rzeczywistości? Za ten świat, który jest kolorowy i beztroski, przyjazny i ciepły, bo są w nim razem z nami nasze babcie i nasi dziadkowie. Ta na was kierujemy dziś nasze oczy i mówimy piękne „Dziękuje”. Życzymy samych dobrych chwil, radości, zdrowia, które na pewno wam się przyda i długich lat spędzonych spokojnie i owocnie w gronie najbliższych.  Kochane Babcie, Kochani Dziadkowie – wasze wnuczęta.

          R.M.

          ► Konkurs „Moja miejscowość - ciekawe miejsce”

                       W ostatnim czasie w naszej szkole przeprowadzono konkurs plastyczny pt.: „Moja miejscowość - ciekawe miejsce”. Jury otrzymało około trzydziestu prac naszych uczniów, z których wytypowano następujących zwycięzców: I miejsce – Nowak Urszula kl. II, II miejsce – Nowicka Kinga kl. VI, III miejsce Serafin Kacper kl. II. Wyróżnienia otrzymali: Cięciwa Bartosz kl. II oraz Musiał Łukasz kl. II. Wszyscy zwycięzcy otrzymali dyplomy, a miejsca od I do III nagrodzone zostały książkami. Trzeba przyznać, że prace były bardzo pomysłowe, ciekawe i piękne, gratulujemy wszystkim uczestnikom i dziękujemy za wzięcie udziału w konkursie. Idea konkursu powstała przy próbie realizacji projektu „Kalendarz szkolny”, w którym miały być wykorzystane prace uczniów, niestety z powodu zbyt małej liczby sponsorów nie było możliwe ukończenie tego projektu w tym roku szkolnym.

          R. M.

          ►​„ KAROLINA” -film o patronce młodzieży.

                       Dnia 10 lutego 2015 roku uczniowie klasy VI pod opieką wychowawczyni pani Aliny Hołyst i ks. proboszcza Jana Witka pojechali do kina na film „ Karolina”. Organizatorem wyjazdu do Nowego Sącza byli uczniowie klasy VI Szkoły Podstawowej w Rajbrocie wraz z opiekunami. Po dojechaniu na miejsce wszyscy odebrali zarezerwowane bilety, zakupili popcorn , colę i poszli do sali kinowej, gdzie zaraz miał się rozpocząć film. Podczas oglądania na sali panowała cisza. Z filmu , który toczy się na dwóch planach, historycznym i współczesnym, uczniowie dowiedzieli się o pragnieniach i wyborach młodych ludzi, o problemach i dylematach dorosłych, o skomplikowanych historiach rodzinnych i o odnajdywaniu życiowej drogi. Tytułowa bohaterka Karolina Kózkówna sto lat temu, w wieku 16 lat została zamordowana przez rosyjskiego żołnierza, broniąc się przed gwałtem. Była skromną, prostą, zwykłą wiejską dziewczyną. Jej życie przepełnione było miłością do rodziców, rodzeństwa i bliskich . Bardzo kochała  Boga, nigdy nie rozstawała się z różańcem. Mimo młodego wieku była katechetką dla miejscowych dzieci. W 1987 roku  Karolina została ogłoszona przez Jana Pawła II błogosławioną. Jest patronką młodzieży. 
                      Według uczniów wycieczka do kina była bardzo dobrym pomysłem. Film okazał się interesujący, bardzo wartościowy, z przesłaniem nadziei, że nasze życie ma sens. Wszystkim się podobał.

          H.Alina

          ►Konkurs - "Moja moneta - projekt"

                      SKO – to nie tylko sposób na regularne oszczędzanie pieniędzy, to także inwestycja w przyszłość, nauka rozwagi i gospodarności funduszami.  Nasza szkolna kasa oszczędności, działająca w ramach współpracy z Bankiem Spółdzielczym w Limanowej to również możliwość rozwoju i mnożenia uczniowskich talentów.  Mamy świadomość, ze każda zdobyta umiejętność, wiedza, talent może mieć znaczący wpływ na przyszłe życie naszych wychowanków. Dlatego też, wspólnie z bankiem realizujemy różne projekty. Ostatni z nich to konkurs pt.: „ Moja moneta”, w którym uczniowie korzystając z dowolnej techniki i materiału, wykonywali projekt własnej monety. Do konkursu zgłosiło się około trzydziestu uczestników, z których jury wyłoniło następujące miejsca: I miejsce ex aequo - Justyna Musiał i Andrzej Repetowski, II miejsce - Mateusz Kukla, III miejsce ex aequo – Klaudia Maciaś i Bartosz Cięciwa, wyróżnienie otrzymała Joanna Uryga. Wszystkim zwycięzcom oraz uczestnikom gratulujemy, dziękujemy także rodzicom za umożliwienie dzieciom wzięcia udziału w konkursie. 

          R.M.

          ►Dziś oszczędzam w SKO, jutro w Banku Spółdzielczym

                       Dnia 04.03.2015 uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielkami Banku Spółdzielczego w Limanowej. Prezentacje multimedialną poprowadziła Pani Sabina Załupska. Opowiedziała uczestnikom o sposobach oszczędzania i gospodarowania pieniędzmi, jak i również o formach i możliwościach oszczędzania adekwatnych, co do posiadanego wieku.  Przedstawiła także historię, główne założenia i idee, jakim kieruje się limanowski bank. Poznaliśmy hasła, jakie promowały oszczędzanie na przełomie lat jak i przesłania ludzi sukcesu, którzy rozbudowę majątku rozpoczynali od oszczędnego i rozważnego gospodarowania swoimi finansami. Słowo „oszczędny” w interakcyjnej rozmowie zostało przeniesione na grunt codziennego życia, by uświadomić wszystkim, że oszczędzać można energię, czas, wodę, gaz, pożywienie i własne siły, po to by żyło nam się lepiej i łatwiej. Na zakończenie tego pouczającego spotkania, laureaci konkursu „Moja moneta – Projekt” otrzymali drobne upominki ufundowane przez bank.

          R.M.

          ► 03 marca 2015

          Dla naszych Pań  

          Dla naszych Pań bukiety dziś mamy!

          Nie kwiatów, lecz słów tych i w podziękowaniu,

          że są jak motyle ozdobą na łące,

          są wiatrem, deszczem i lśnią nam jak słońce.

          Że przy Nich życie nabiera smaku,

          życzenia składamy, do rymu, do taktu.

          Niech radość i uśmiech przepełnią Wam chwile,

          a czas płynie milej i milej.

          Niech na Was nie zerka smutek i rozterka,

          a miłość i szczęście w sercach Waszych mieszka.

          Przyjmijcie więc od nas najszczersze wyznanie:

          najbardziej na świecie KOCHAMY WAS! - PANIE.

          8 marca 2015 Uczniowie PSP w Kątach

          sł. R.M.

          ►Rekolekcje wielkopostne w naszej parafii… Chodzimy do Szkoły Pana Jezusa .

          Jezu, ufam Tobie,

          Jezu, kocham Cię!

          Do Swojego serca

          mocno przytul mnie!

                      Jak co roku przed Świętami Wielkanocnymi każdy chce przygotować Jezusowi Zmartwychwstałemu mieszkanie w swoim sercu. Dlatego w okresie Wielkiego Postu w wielu parafiach organizowane są rekolekcje wielkopostne. Również w naszej parafii Kąty były głoszone rekolekcje przez ks. Mieczysława Kucelę- Michalitę ze Stalowej Woli. Nauki rekolekcyjne rozpoczęły się w niedzielę 15 marca i trwały trzy dni. W tym czasie dzieci, młodzież i dorośli mogli posłuchać wartościowych kazań oraz skorzystać z sakramentu spowiedzi. W czwartek 19 marca wszyscy uczestniczyli w Mszy Świętej odpustowej ku czci św. Józefa Oblubieńca NMP celebrowanej przez ks. dziekana dr Ryszarda Biernata.

                      Były to szczególne dni w roku szkolnym, choć wolne od zajęć dydaktycznych to jednak pełne nauki. Uczniowie punktualnie przychodzili do Szkoły Pana Jezusa. Wzorowo odrabiali zadania domowe zadane przez księdza rekolekcjonistę i jego „pluszowego pomocnika Zdzicha”. Był to czas dla wszystkich bardzo ważny i potrzebny, aby na chwilę zatrzymać się i pomyśleć trochę nad swoim życiem. Był to czas dla Boga , na modlitwę , na otwarcie się na bliźniego. Wszyscy , którzy uczestniczyli w spotkaniach rekolekcyjnych wychodzili z kościoła zadowoleni, a niektórzy żałowali, że te trzy dni tak szybko minęły.  

          Alina Hołyst

          ►Żywa lekcja historii-„ W naszej szkole gościliśmy słowiańskiego woja”. 

                      W dniu 23 marca  uczniowie  klas III -VI  wzięli udział w niezwykłej lekcji historii. Na zaproszenie pani Aliny Hołyst- nauczyciela historii,  do naszej szkoły przybył słowiański woj - pan Rafał Cabała. Artysta przedstawił uczniom obraz woja z czasów średniowiecznych. Dzieci oglądały prezentowane przez niego eksponaty:  pancerze, kolczugi, hełmy, miecze, sztylety, tarcze, topory, włócznie, oszczepy, halabardy, łuki, kusze oraz inne mniejsze rekwizyty. Z zapartym tchem słuchały opowieści o bitwach i wojennym rzemiośle.  W trakcie demonstracji   miały  okazję wziąć do ręki średniowieczną broń. Niektórym trzeba było pomóc, ponieważ ręce dzierżące miecze odmawiały posłuszeństwa.

                      Prowadzący lekcję zrobił to w sposób bardzo atrakcyjny, ciekawy i zabawny, urozmaicając widowisko pytaniami i konkursami skierowanymi do uczniów oraz angażując ich w odgrywanie scenek, uczniowie byli jednocześnie odbiorcami i twórcami widowiska. Spotkanie z artystą  było pouczające i efektywne, gdyż uczniowie podczas tej żywej lekcji historii przypomnieli sobie i utrwalili  wiadomości z okresu wczesnego średniowiecza.

          Alina Hołyst

           

          ►KLASA VI WITA WIOSNĘ

                      24 marca 2015 r. klasa VI wraz z wychowawczynią p. Aliną Hołyst , powitanie wiosny rozpoczęła od wiosennego spaceru. Ku radości wszystkich,  uczniowie znaleźli jej pierwsze zwiastuny: malutkie jeszcze pąki na drzewach i krzewach oraz pierwsze wiosenne kwiaty. Po przyjściu do szkoły wykonali w klasie wiosenną dekorację i wspólnie namalowali plakat  pt: „Witaj Wiosno”, jako dowód pożegnania zimy, a powitania wiosny.

          Alina Hołyst

          ►PALMOWA TRADYCJA

           „Strojenie wielkanocnych palm
           i święcenie ich w Niedzielę Palmową
           nawiązuje do wjazdu Chrystusa do Jerozolimy
           i powitania Go przez mieszkańców”.

                      Uczniowie  klasy VI z niecierpliwością czekali na Święta Wielkanocne. Nastrój świąteczny w klasie zaczął panować od momentu, gdy uczniowie przygotowywali się do Niedzieli Palmowej. W piątek na lekcji plastyki robili palmy wielkanocne. Stroili gałązki wierzbowe  kolorową bibułą, wstążkami , kłosami, mirtem, bukszpanem oraz suszonymi kwiatami. Były wykonane starannie i pomysłowo. Koleżankom i kolegom z innych klas bardzo się podobały. W  klasie zrobiło się wiosennie i wesoło. W Niedzielę  Palmową zabrali własnoręcznie wykonane palmy do kościoła aby je poświęcić i wziąć udział w konkursie na najdłuższą oraz najpiękniejszą palmę.

                      „Z palmami wielkanocnymi wiąże się wiele ludowych zwyczajów i wierzeń. Poświęcona palma w kościele chroniła od nieszczęść  ludzi, zwierzęta i domy. Sproszkowane kotki wierzby dodawane do naparów z ziół miały moc uzdrawiającą. Bazie z poświęconej palmy zmieszane z ziarnem siewnym podłożone pod pierwszą zaoraną skibę zapewniały urodzaj.  Krzyżyki z palmowych gałązek zatknięte w ziemię broniły pola przed gradobiciem i burzami, a palmy wystawiane w oknie podczas burzy chroniły dom przed piorunem. Poświęconą palmą kropiono rodzinę, miało to ją uchronić przed chorobami i głodem, a uderzenie dzieci witką z palmy zapewniało im zdrowie. Wysoka palma przynosiła jej twórcy długie i szczęśliwe życie, natomiast piękna palma sprawiała, że dzieci w rodzinie będą dorodne. Poświęconą palmę zatykano za świętymi obrazami, gdzie pozostawała do następnego roku i nie można było jej wyrzucić. Najczęściej  palono ją, a popiół wykorzystywano w następnym roku w obrzędzie Środy Popielcowej. Znany też był zwyczaj „palmowania”, który polegał na wzajemnym uderzaniu się palmami, wypowiadając przy tym słowa: Palma bije nie zabije - wielki dzień za tydzień, malowane jajko zjem, za sześć noc - Wielkanoc.”- źródło: Internet.

          Alina Hołyst 

          ►DZIENNIKARSKIE ABC

                          W czwartek 26 marca 2015 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Iwkowej odbyły się warsztaty dziennikarskie. Zaproszonym gościem był pan Szymon J. Wróbel, autor książki o ks. Józefie Tischnerze „ Jego oczami”. Uświadomił uczestnikom spotkania , którzy w przyszłości chcieliby zostać dziennikarzami, że ta praca nie jest taka łatwa, jak się wydaje i trzeba jej poświęcić sporo czasu. Warsztaty były przeznaczone dla uczniów kl. VI oraz I-III gimnazjum, którzy wykazują zainteresowanie dziennikarstwem i pragną dowiedzieć się na czym polega praca dziennikarza oraz mają łatwość swobodnego wypowiadania się w mowie i piśmie. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice: Marcelina Kołodziej i Jadwiga Tucznio, które pod opieką pani Aliny Hołyst poznawały ABC dziennikarstwa oraz tworzyły portret doskonałego dziennikarza.  Z zaciekawieniem obejrzały film Krzysztofa Kieślowskiego „ Gadające głowy”, w którym ludzie w różnym wieku i różnych zawodów odpowiadają na pytania kim są i czego pragną.

                          Warsztaty dziennikarskie były bardzo ciekawe. Były nie tylko słuchowiskiem, ale także doświadczeniem - zainspirowały uczestników spotkania do dalszego rozwijania pasji nad dziennikarstwem. Wszyscy uczniowie  jednogłośnie stwierdzili, że zdobyte wiadomości i umiejętności w przyszłości pomogą im w kontynuowaniu nauki w szkole średniej , czy też na studiach.

          Alina Hołyst

           

           ►SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY

          17 grudnia 2014 roku  uczniowie klasy szóstej pisali próbny sprawdzian. Była to tylko próba, ale wszystko odbywało się zgodnie z procedurami, które będą obowiązywały na prawdziwym sprawdzianie 1  kwietnia 2015 r. 20 szóstoklasistów z naszej szkoły przystąpi do pisemnego sprawdzianu.

          Sprawdzian 2015 w pigułce

           

           

          -Jest powszechny i obowiązkowy. Przystąpienie do sprawdzianu jest warunkiem ukończenia szkoły.
          -Obejmuje wiadomości i umiejętności zawarte w wymaganiach określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego w odniesieniu do trzech kluczowych przedmiotów nauczania: języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego.
          -Sprawdzian składa się z dwóch części, obie przeprowadzane są jednego dnia.

          • Część I- godz. 9.00- obejmuje zadania z języka polskiego i z matematyki i trwa 80 minut.
          • Część II- godz. 11.45-  obejmuje zadania z języka obcego nowożytnego (angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego) i trwa 45 minut.
          • Poszczególne części sprawdzianu rozdzielone są przerwą.

          -Zadania z języka polskiego i matematyki mają formę zamkniętą i otwartą, mogą być oparte na tekstach lub informacjach z zakresu historii lub przyrody. Zadania z języka obcego nowożytnego  mają formę zamkniętą.
          -Prace uczniów ocenia zespół egzaminatorów wpisanych do ewidencji egzaminatorów.
          -Wynik jest wyrażony w procentach i składa się z wyniku ogólnego z pierwszej części wraz z wyszczególnieniem wyników z języka polskiego i matematyki oraz wyniku z drugiej części.
          -Szczegółowy opis wymagań, kryteriów oceniania, formy przeprowadzania sprawdzianu oraz przykłady zadań znaleźć można w informatorze o sprawdzianie.
          -Podstawą prawną sprawdzianu jest Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2007 roku w sprawie zasad oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania egzaminów i sprawdzianów w szkołach publicznych (z późniejszymi zmianami).
          Dodatkowy termin sprawdzianu
          1 czerwca 2015r. (poniedziałek)
          część 1 – język polski i matematyka – godz. 9:00
          część 2 – język obcy nowożytny – godz. 11:45
          Przekazanie przez okręgową komisję egzaminacyjną zaświadczeń do szkół: ze sprawdzianu przeprowadzanego w kwietniu i czerwcu – 19 czerwca 2015 r. (data wydania zaświadczenia: 26 czerwca 2015 r.)

          Alina Hołyst

          ►Warsztaty ceramiczne SKO

          27 marca w naszej szkole odbyły się warsztaty ceramiczne pod patronatem Banku Spółdzielczego w Limanowej. Po przywitaniu uczestników i przybyłych gości przez opiekuna SKO, głos zabrały przedstawicielki banku panie: Anna Pajor oraz Maria Szewczyk. Opowiedziały uczestnikom spotkania o roli i znaczeniu banków w dzisiejszym świecie, a także o genezie słowa – bank. Główną cześć poprowadziła pani Elżbieta Zając- Zbrożek – artysta rzeźbiarz, która tworzy w drewnie, brązie, glinie, śniegu i lodzie. W swoich pracach wykorzystuje również papier, kamień, łyko i inne włókna roślinne. Pani Elżbieta udzieliła na wstępie krótkiej instrukcji jak posługiwać się narzędziami i tworzywem a podczas zajęć służyła wszystkim wsparciem oraz fachowa wiedzą. Następnie uczestnicy zabrali się do pracy, mieli za zadanie używając gliny wykonać płaskorzeźbę z motywem przewodnim banku.  Można było zauważyć, że zabawa z gliną to chwile frajdy oraz niezapomnianych doświadczeń, wrażeń i przeżyć dla uczniów. Tegoroczne spotkanie ze sztuką rzeźbiarstwa to drugi etap konkursu, jaki odbywa się w naszej placówce. W pierwszym etapie uczniowie wykonywali plakietkę SKO – w myśl hasła "Bank spółdzielczy w Limanowej jest dla mnie...".. Zwieńczeniem tych działań będzie zaproszenie dla dwójki uczniów z naszej szkoły do udziału w plenerze integracyjnym, gdzie wykonywane będą wizerunki banku z gliny. Dziękujemy wszystkim za mile i owocnie spędzony czas!

          R.M.

          ►TEST SZÓSTOKLASISTY JUŻ ZA NAMI.

          Ogólnopolski sprawdzian szóstoklasisty jest  powszechny i obowiązkowy, a jego celem jest sprawdzenie umiejętności niezbędnych do dalszej nauki. Każdy uczeń kończący szkołę podstawową ma obowiązek przystąpienia do tego sprawdzianu. Jego napisanie jest jednym z warunków ukończenia szkoły podstawowej.  

                      1 kwietnia 2015 roku uczniowie klasy szóstej napisali pierwszy w swoim życiu ważny egzamin . O godz. 9.00 przystąpili do pierwszej części sprawdzianu-  rozwiązywali zadania z języka polskiego i matematyki . Druga część zaczęła się o 11.45 - uczniowie uzupełniali test z języka angielskiego. Wszyscy zakończyli pisanie sprawdzianu zgodnie z czasem. Prace zostały zakodowane w obecności wybranych osób. Informacje o wynikach uczniowie otrzymają pod koniec maja. Umieszczone będą one także na specjalnych zaświadczeniach wydawanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, które szóstoklasiści otrzymają na koniec roku szkolnego wraz ze świadectwami. 

          Alina Hołyst

          ►PAMIĘTAMY- KWIECIEŃ MIESIĄCEM PAMIĘCI NARODOWEJ.

          Ojczyzno moja, Ojczyzno miła.
          W niewoli długie  lata byłaś.
          Przodkowie moi o Ciebie walczyli.
          Jedni polegli, drudzy zwyciężyli.
          Dzisiaj jesteś wolnym krajem.
          A my Polacy  kochamy się nawzajem.

          Kinga Nowicka.

                      Miesiąc kwiecień nazwany- Miesiącem Pamięci Narodowej- jest okazją do przybliżenia sobie znaczących wydarzeń w historii naszego narodu, a także oddania hołdu bohaterom i ofiarom tragedii, którzy zwyciężali i ginęli za wolność i niepodległość Polski. Na lekcji wychowawczej 14 kwietnia br. uczniowie  klasy VI wraz z wychowawczynią p. Aliną Hołyst udali się na cmentarz w Kątach do Miejsca Pamięci Narodowej. Zapalili znicz przy pomniku poświęconym żołnierzom, którzy zginęli za Ojczyznę w czasie II wojny światowej. Zapalając symboliczne światełko , dali przykład pozytywnej postawy, godnej do naśladowania dla innych oraz uczyli się szacunku do przeszłości. Była to bardzo wzruszająca i zarazem ciekawa lekcja patriotyzmu.

                      Znaczenie pamięci narodowej, tradycji i kultury w historii naszego narodu świetnie opisał Jan Paweł II w książce „Pamięć i tożsamość”

          „ Jestem synem narodu, który przetrwał najstraszliwsze doświadczenia dziejów, którego sąsiedzi wielokrotnie skazywali na śmierć – a on pozostał przy życiu i pozostał sobą. Zachował własną tożsamość i zachował pośród rozbiorów i okupacji własną suwerenność jako naród – nie biorąc za podstawę przetrwania jakichkolwiek innych środków fizycznej potęgi jak tylko własną kulturę, która okazała się w tym przypadku potęgą większą od tamtych potęg.”

          Alina Hołyst

          ►„ PRZYGODA Z HISTORIĄ” – WYCIECZKA DO KRAKOWA.

                     16 kwietnia 2015 roku  uczniowie klasy IV, V i VI  pod opieką  p. Aliny Hołyst, p. Bogusławy Urbańczyk, p. Joanny Ryguły i księdza proboszcza Jana Witka wyruszyli na wycieczkę do grodu Kraka. Podróż minęła szybko i przyjemnie. Kraków przywitał wycieczkowiczów piękną pogodą.

                      Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Zamku Królewskiego na Wawelu. Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy po 20 osób i wraz z paniami przewodniczkami wyruszyli na wyprawę po Wzgórzu Wawelskim. Uczestniczyli w zajęciach  tematycznych na temat: „ Jan III Sobieski i jego czasy.” Wizyta pomogła dzieciom poznać postać i dokonania króla Jana III Sobieskiego. W trakcie spotkania panie przewodniczki pokazały i omówiły pamiątki królewskie, a także dzieła sztuki upamiętniające najważniejsze dokonania króla. Podkreśliły również ogromną rolę patrona naszej szkoły gen. Marcina Kątskiego w bitwie z Turkami pod Wiedniem w 1683 roku. Podczas zwiedzania Wzgórza Wawelskiego uczestnicy wycieczki podziwiali renesansowy dziedziniec oraz Katedrę Wawelską - symbol wiary, dumy
          i świetności dawnych czasów.

                      Po zakończeniu zwiedzania i zakupieniu okolicznościowych pamiątek, uczniowie rozstali się ze Wzgórzem Wawelskim i udali się do lotniczego świata, do Muzeum Lotnictwa. Na płycie lotniska i w ogromnych hangarach mogli zobaczyć kolekcję samolotów- z okresu I i II wojny światowej- śmigłowców, szybowców, rakiet doświadczalnych, silników samolotowych i fotografii dokumentalnych o tematyce lotniczej. Za zgodą doświadczonego i bardzo sympatycznego przewodnika mogli wejść do śmigłowca, który służył Janowi Pawłowi II w czasie pielgrzymek do Polski.

                      Niestety wszystko co dobre , kiedyś się kończy. Po zjedzeniu obiadu  w „Bonarce” uczniowie z żalem żegnali Kraków, który odcisnął w ich sercach  swój ślad. Wszyscy zgodnie oświadczyli, że odwiedzą go ponownie. Wycieczka dała im wiele radości i duży zastrzyk wiedzy.

          Alina Hołyst

          ►PIELGRZYMKA

                      Tradycją drugoklasistów jest wspólna pielgrzymko- wycieczka po I  Komunii Świętej. W pielgrzymce biorą udział dzieci wraz z  rodzicami , ksiądz proboszcz  i wychowawczyni. W tym roku pojechaliśmy 14 maja do Tuchowa i Ciężkowic. Najpierw uczestniczyliśmy w mszy świętej, która była dziękczynieniem za dar Eucharystii. Następnie zwiedzaliśmy Sanktuarium w Tuchowie oraz Muzeum Misyjne. Kolejnym etapem naszej podróży była lekcja przyrody w Muzeum Przyrodniczym w Ciężkowicach oraz zwiedzanie Skamieniałego Miasta. W końcowej części naszej wyprawy zatrzymaliśmy się  w Grybowie , gdzie zwiedziliśmy Bazylikę Mniejszą . Wycieczkę zakończyliśmy wspólnym posiłkiem w Nowym Sączu. Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do domu. Nasze wspomnienia uchwyciliśmy w obiektywie. Zapraszamy do oglądania.

                                                                                                        Mariola Leśniak

          ►WYCIECZKA DO NOWEGO SĄCZA KL. Ia i KL.I b PSP KĄTY

                      W dniu 7 maja 2015 r. uczniowie kl. I a i kl.I b wraz z opiekunami wybrali się do Skansenu w Nowym Sączu aby poznać sposób życia naszych przodków. Przewodnicy ciekawie oprowadzali po chałupach krytych strzechą zamieszkałych niegdyś przez ludzi biedniejszych oraz drewnianych domach bogatych właścicieli. Z ciekawością oglądały przedmioty codziennego użytku. Zaskoczeniem dla nich był widok wspólnego pomieszczenia mieszkalnego dla ludzi oraz zwierząt. W zagrodzie wiejskiej dzieci zobaczyły stodoły, spichlerze, obory, stajnie. W Skansenie zwiedziły obiekty sakralne m.in. Kościół rzymskokatolicki z Łososiny Dolnej, którego wnętrze zaskakuje bogatym wyposażeniem. W szkole dzieci zobaczyły dawne klasy lekcyjne, mundurki, tablicę, ławki. Porównywały zwiedzane obiekty ze współczesnymi. Spacerując mijały przydrożne kapliczki pięknie przystrojone, kuźnię, wozownię. Tu czas się zatrzymał. Drewniane płoty, a na nich zawieszone gliniane garnki oraz plecione wiklinowe koszyki, piękne kwiaty, warzywa w ogródku, zasiane zboże. Pagórkowaty teren Skansenu jest pełen roślinności, drzew, krzewów, położony  z dala od miejskiego ruchu.Kolejnym punktem wycieczki było CH Gołąbkowice. Tutaj w Restauracji Meksykańskiej dzieci regenerowały swoje siły zjadając pyszny posiłek. Niespodzianką była zabawka dla każdego dziecka.Następnie obejrzały 2 filmy w kinie 6 D. Niesamowite efekty-turbulencje fotelowe, podmuch wiatru na twarzy, padające krople deszczu dostarczyły małym widzom prawdziwych emocji.Po atrakcjach kinowych przyszedł czas na zabawę w sali „Chwila dla Pupila” , gdzie czekało wiele zabaw ruchowych. Uczniowie  zadowoleni chociaż troszkę zmęczeni wrócili do PSP Kąty gdzie czekali na nich stęsknieni rodzice.

                                                                                                                        Dorota Grabarz

          ►Z wizytą w Krakowie

                      15 maja 2015r. klasa trzecia pod opieką Siostry Przełożonej Heleny Gwozdek , Pana Artura Słysza , Pani Iwony Staszak oraz Wychowawczyni Pani Danuty Motak była na WYCIECZCE w Krakowie.

          Pierwszym punktem programu było obejrzenie  w Teatrze Groteska spektaklu p.t „Calineczka”-  niezwykłe przygody wg H.Ch. Andersena. Przepiękna scenografia , muzyka, gra aktorów i przesłanie baśni na długo pozostaną w pamięci widzów. Po spektaklu ulicami Krakowa, alejkami Plant podeszliśmy pod Wawel, by odwiedzić Katedrę – miejsce spoczynku Królów  i wielu sławnych Polaków.  Z wielkim zaciekawieniem i uwagą  słuchaliśmy Pani Przewodnik , która w bardzo atrakcyjny sposób, wplatając w swój przekaz wiele ciekawostek i anegdot,  przekazała nam informacje o tym wspaniałym miejscu. Bardzo bystrymi schodami  wspięliśmy się na wieżę , by dotknąć  lewą ręką , jak głosi legenda , Dzwonu Zygmunta.          

          Po dłuższym odpoczynku na dziedzińcu Wawelu, zeszliśmy na nadwiślański bulwar, by zakupić pamiątki a następnie pomaszerowaliśmy do Kościoła Mariackiego. W ciszy przywitaliśmy Jezusa , następnie podeszliśmy pod sam Ołtarz Wita Stwosza, by podziwiać postaci świętych. Ponieważ  zbliżała się godzina 14:00, wyszliśmy na zewnątrz, by wysłuchać wraz  z innymi turystami hejnału z Wieży Mariackiej. Mimo , iż  hejnalista zapraszał na wieżę, nie mogliśmy skorzystać, gdyż Pan kierowca czekał na nas w umówionym miejscu, by zabrać nas  w drogę powrotną. Podążając w stronę autokaru, podziwialiśmy mijane budowle , pomniki TEGO KRÓLEWSKIEGO MIASTA.

          Pełni wrażeń dotarliśmy do domu.                                                                                                  Danuta Motak

           

          ►SZKOLENIE Z PIERWSZEJ POMOCY

                      Od 2012 r. nasza szkoła realizuje Ogólnopolski Program Ratujemy i Uczymy Ratować. Celem tego programu jest praktyczna nauka uczniów klas I-III elementarnych zasad udzielania pierwszej pomocy oraz kształtowanie w kilkuletnich dzieciach umiejętności prawidłowego zachowania się, kiedy ktoś obok potrzebuje pomocy. Dzięki Fundacji WOŚP otrzymaliśmy 1 duży i 4 małe fantomy, książki, film animowany oraz telefony –zabawki aby móc atrakcyjnie i ciekawie prowadzić zajęcia z zakresu resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

          W I części szkolenia uczestnicy obejrzeli film animowany, w którym doktor Kręciołek w prosty i obrazowy sposób uczył dzieci jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy. Następnie uczniowie poznali tzw. łańcuch przeżycia oraz schemat najważniejszych czynności koniecznych do wykonania, aby komuś pomóc.

          Po wstępnej, teoretycznej części szkolenia uczniowie przystąpili do części praktycznej. W małych grupach ćwiczebnych pod okiem prowadzących  nauczycielek przećwiczyli poszczególne czynności ratujące życie. Schemat czynności obejmował: bezpieczeństwo, sprawdzenie przytomności, wzywanie pomocy, sprawdzenie oddechu, wezwanie pomocy, sprawdzenie oddechu, pozycję boczną ustaloną, oddechy ratownicze, uciskanie klatki piersiowej, resuscytację krążeniowo-oddechową.

          Kolejnym etapem było szkolenie uczniów klas IV-VI .

          Wszyscy uczestnicy szkolenia wykazywali duże zainteresowanie i zaangażowanie oraz chęć kontynuacji tego typu działań. Książki, które otrzymali pozwolą na wnikliwe czytanie i utrwalanie zdobytych wiadomości i umiejętności.                         

               Szkolenie prowadziły  : Dorota Grabarz i Krystyna Wilczak

           

          ►WYCIECZKA  DO ZATORU –  ta długo oczekiwana przez klasę III wycieczka odbyła się 02.06.2015 r., wspaniale bawiliśmy się w czterech parkach tematycznych ZATORLANDU.

          I park -  Park Ruchomych Dinozaurów liczy 100 figur tych prehistorycznych gadów rozmieszczonych na ścieżce edukacyjnej pośród wiekowych drzew. Ścieżkę kończy Muzeum Szkieletów i Skamieniałości, gdzie można podziwiać naturalnej wielkości szkielety oraz okazy kamieni. II park( wg dzieci najpiękniejszy )- poświęcony mitologii greckiej, zlokalizowany jest na Stawie Piastowskim w Zatorze; tramwajem wodnym pływaliśmy pomiędzy 30 figurami - bogów greckich, herosów i mitycznych stworów; idąc do przystani zatrzymaliśmy się przy koniu trojańskim. III park –Park Owadów oferuje 15 gigantycznych figur insektów- niektóre figury są ruchome, co czyni je bardzo atrakcyjnymi dla dzieci. IV park – Park Bajek i Wodnych Stworzeń, w którym znajdujemy figury ryb i stworów z głębin, a są one prezentowane w baśniowej scenerii, którą dzieci znają z bajek Andersena i braci Grim. Sporo frajdy sprawił dzieciom seans filmowy w 5D, oraz zabawy na placu zabaw i w lunaparku.W imieniu dzieci pragnę podziękować  opiekunom Panu Arturowi Słysz, Pani Jolancie Musiał  oraz Kierownikowi GOPSU  Pani Bogumile Nowak za pozytywne rozpatrzenie wniosku i przyznanie dotacji na pokrycie kosztu przejazdu .

                                                                Wychowawca klasy III Danuta Motak

          ►FINAŁ AKCJI SKO

          Dwie uczennice z klasy V Karolina Uryga i  Aleksandra Gawełda wzięły udział w plenerze integracyjnym SKO oraz w finale akcji - "Dziś oszczędzam w SKO jutro w Banku Spółdzielczym w Limanowej" w roku szkolnym 2014/2015, który odbył się 8 czerwca 2015 r.  w Zespole Szkół Samorządowych nr 4 w Limanowej. Podczas spotkania dla uczestników odbyły się warsztaty ceramiczne. Nasze reprezentantki zostały wyłonione w szkolnym etapie konkursu ceramicznego SKO (przypomnijmy - należało wykonać z gliny plakietkę z motywem przewodnim banku). W trakcie warsztatów, które tradycyjnie poprowadziło małżeństwo artystów  rzeźbiarzy- pani Elżbieta Zając – Zbrożek oraz pan Piotr Zbrożek -należało wykonać skarbonkę, która odzwierciedlałaby to, z czym dla dzieci kojarzy się limanowski bank. Pomysłowość i oryginalność prac zdumiała wszystkich widzów. Jak słusznie zauważył, w swej przemowie, wiceprezes Banku Spółdzielczego w Limanowej pan TADEUSZ WĄTROBA, prace miały tak wyskoki poziom artystyczny, że należałoby obdarować wszystkich pierwszymi miejscami. Po ciężkiej pracy, wszyscy udali się na zasłużony poczęstunek, a następnie wzięli udział w podsumowaniu i finale tegorocznej akcji SKO. Przedstawiciele banku, ogłosili wyniki organizowanych konkursów oraz skierowali do uczestników wiele słów podziękowań za podejmowane działania. W tak miłej atmosferze wszyscy rozjechali się do domów.

          R.M.

          ►PIKNIK RODZINNY

           Piknik pod hasłem” RODZINNE ŚWIĘTOWANIE” rozpoczął się w niedzielę o godzinie 16. Pogoda dopisała, więc wszystko poszło zgodzie z planem. Jak zwykle największą publiczność zgromadziły występy naszych uczniów. I tak kolejno mogliśmy zobaczyć: dzieci z klasy „0” wystąpiły z programem artystycznym- „Kwiaty dla mamy i taty”, klasa I b tanecznym krokiem wkroczyła na scenę przedstawiając tańce z parasolkami, wiewióreczkę i karuzelę, klasa I b zabrała nas w „Podróż w krainę czarów” prezentując ciekawe przedstawienie , klasa II  wykazała się kunsztem aktorskim w inscenizacji wiersza „Rzepka”, klasa III podarowały mamie i tacie  wiązankę wierszy i piosenek , dodatkowo zatańczyły „taniec wielkanocny” wspólnie z uczennicami z klasy V na końcu wystąpiła klasa VI z tanecznym prezentem dla rodziców. W trakcie pikniku mogliśmy uczestniczyć w pokazach strażackich, które przygotowała i przeprowadziła dla nas drużyna OSP w Porąbce Iwkowskiej. Mogliśmy zobaczyć również tańce turecki i afrykański przygotowane na kółku tanecznym, które prowadzi w naszej szkole pani Lilla Sztyler, uczestnikami tych zajęć są uczniowie klas od 0 do III.    Kolejnym elementem programu artystycznego zaprezentowanego podczas pikniku były występy szkolnego chórku oraz zespołu muzycznego. Chórek zaprezentował piosenki z repertuaru dziecięcego: „Mała śpiąca królewna”, „Kundel bury” oraz „Mam tę moc”. Zespół szkolny to już tradycyjnie działająca grupa uczniów zdolnych muzycznie, która muzykuje wspólnie z nauczycielem na zajęciach świetlicowych. W tym roku skład zespołu to: Paulina Nowak – śpiew, Izabela Maciaś – pianino, Zuzanna Zając – skrzypce, uczniów wspierał swą grą na gitarze akustycznej opiekun. Na występie usłyszeć można było piosenki: „Dmuchawce latawce”, „Przyjdzie taki dzień” oraz „Tak blisko”. Na pikniku zobaczyliśmy również zwycięzców szkolnego konkursu Mam Talent. I tak kolejno grupy z klasy piątej i szóstej zaprezentowały swoje układy taneczne, które zapewniły im zwycięstwo w konkursie. W kategorii śpiewu najlepsze były Wiktoria Nowak, która zaśpiewała piosenkę „Pięknie żyć” oraz Gabriela Maciaś, która wystąpiła z piosnką „Tyle było dni”. I miejsce w kategorii instrumentalista zdobył Michał Kołdras-Ptak, który zagrał dla nas na keyboardzie „Kanikuły”. Gwiazdą wieczoru był zespół „KEREM”. Ich krótki opis na facebooku brzmi „KEREM - czyli winnica. Jedna pasja i jeden cel. Bóg i muzyka serca nasze przenika”. W skrócie zespół gra chrześcijańskiego rocka z elementami muzyki gospel i reggae. Podsumowując ostatni występ należy powiedzieć, że jest to kawał znakomitej muzyki, zapewne dzięki temu, że zespół podczas występu zaprezentował bardzo wyskoki poziom artystyczny. Na zakończenie imprezy pani dyrektor przeprowadziła losowanie głównych nagród  za cegiełki  oraz podziękowała wszystkim uczniom, rodzicom, uczestnikom oraz sponsorom dzięki, którym udało się nam po raz kolejny  zorganizować to ważne wydarzenie.

          R.M.

          ►WIELKI SUKCES MŁODYCH PROGRAMISTÓW Z KĄTÓW

          W dniu 13 czerwca 2015 roku odbył się finał Międzynarodowego Konkursu Programistycznego Baltie 2015. W konkursie wzięło udział 9220 uczniów z czterech państw. W ścisłym finale, powiat brzeski, reprezentowali uczniowie klasy VI Publicznej Szkoły Podstawowej im. gen. Marcina Kątskiego w Kątach: Tomasz Gorycki oraz Dawid Serafin. Uczniowie znaleźli się w gronie 131 najlepszych młodych programistów z Europy Środkowej. Uczniom serdecznie gratulujemy!  Mamy nadzieję, że  zachęceni  sukcesem starszych kolegów,  w przyszłym roku następni uczniowie przystąpią do rywalizacji z równie  wspaniałym  skutkiem. Dziękujemy panu Bogusławowi Kamińskiemu – Wójtowi Gminy Iwkowa za dofinansowanie wyjazdu  i dzięki temu  umożliwienie uczestniczenia w tak wielkim przedsięwzięciu.  

          Beata Grys

          ►APTECZKI OD WOŚP DLA NAJAKTYWNIEJSZYCH SZKÓŁ!

          Dzięki temu, że Program Edukacyjny "Ratujemy i Uczymy Ratować" tak dobrze funkcjonuje w naszej szkole od 2012r, Fundacja WOŚP postanowiła na zakończenie roku szkolnego przekazać najaktywniejszym uczestnikom Programu tekturowe walizeczki-apteczki. Trafiły one do uczniów klas I-III, którzy w mijającym roku szkolnym uczyli się udzielania pierwszej pomocy.Apteczka posiada formę walizeczki, przez co jest wygodna do przeniesienia, posiada dostosowaną do gabarytów dłoni dziecka rączkę – uchwyt. Opakowanie jest wielokrotnego użytku, co pozwala uzupełniać jej zawartość według indywidualnych potrzeb zarówno dzieci jak i ich opiekunów. Wykonane jest ono z twardej i trwałej tektury ozdobionej kolorowymi nadrukami. Na bokach apteczki nadrukowany został numer alarmowy 112, tak aby nawet w chwili stresującego wydarzenia każde dziecko poradziło sobie z wezwaniem pomocy.Wewnątrz apteczki znajduje się nadrukowana instrukcja udzielania pierwszej pomocy: łańcuch przeżycia, oraz kolejne kroki ułożenia do pozycji bocznej a także najważniejsze informacje dotyczące wezwania pogotowia. W przekazanej przez WOŚP apteczce znajdą się najbardziej podstawowe rzeczy, takie jak rękawiczki, maseczka do prowadzenia resuscytacji, bandaż i koc termiczny.Jest to pierwsza osobista apteczka ucznia, będąca jednocześnie fantastycznym prezentem na zakończenie roku. Dodatkowym prezentem była karta startowa do telefonu i możliwość bezpłatnego pobrania aplikacji pierwszej pomocyW c ałym kraju do rąk "małych ratowników" trafiło 200 tysięcy apteczek.

                                                                                                Dorota Grabarz

           

          ►SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM

          W dniu 24.06.2015 r. mieliśmy okazję spotkać się w naszej szkole z podróżnikiem p. Marcinem Janikiem-geografem, pasjonatem gór. Poznawanie świata fascynuje go od dzieciństwa. Tak mówił o sobie:Moją przygodę z podróżowaniem rozpocząłem we wczesnej młodości od wędrówek po Beskidzie Niskim, gdzie spotkałem się z wtedy egzotyczną dla mnie kulturą Łemków. Następnie przyszedł czas na inne pasma beskidzkie i tatrzańskie granie, później swoje kroki skierowałem na połoniny Karpat ukraińskich i rumuńskich, i wciąż dalej i dalej.Zafascynowany górskimi klimatami, dotarłem wreszcie do najwyższych gór świata – Himalajów i zetknąłem się z przepełnioną magią kulturą Tybetu. Następne podróże zaprowadziły mnie do kolejnych niezwykłych miejsc: w marokański Atlas, na Saharę i w Andy peruwiańskie. Podczas swoich podróży nie tylko wędruję po górach dla samego zdobywania szczytów, ale przede wszystkim staram się poznawać niesamowite podniebne krainy, wchodząc w relacje z ich mieszkańcami, odwiedzam również zabytki i miejsca święte, dotykając historii, a nawet magii. Górskim „włóczęgom” poświęcam prawie każdą wolną chwilę. Oprócz egzotycznych wyjazdów szczególnie cenię sobie wędrówki po ukochanych Karpatach, które przemierzam o każdej porze roku pieszo, rowerem i na nartach.Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy opowiadania o Peru-andyjskim imperium Inków. Interesujący pokaz multimedialny przeniósł uczniów klas 0-VI w dziki świat dżungli amazońskiej pustyni Atakama, jeziora Titicaca oraz górskiej twierdzy Inków-Machu Picchu. Po zakończeniu prezentacji, uczniowie, którzy nie zaspokoili w pełni swojej ciekawości mogli zadać dodatkowe pytania.

          Dorota Grabarz

          ►POŻEGNALNY  PIKNIK  KLAS VI- „Od września idziemy do gimnazjum”
                              9 czerwca 2015 roku - tą datę zapamięta każdy  , bo to właśnie w tym dniu  odbył się  pożegnalny piknik uczniów   klas  VI kończących  Szkołę  Podstawową  w Kątach  i w Rajbrocie . Tego dnia  wychowawcy klasy VI a i VI b Szkoły Podstawowej  w Rajbrocie -pani Barbara Maciaś i pani Agata  Pietrzyk wraz z uczniami i ich rodzicami    przygotowali dla uczniów klasy VI z naszej szkoły  szereg atrakcji. Wielu emocji dostarczył  mecz piłki nożnej na „ szkolnym orliku”, w którym to młodzież pod czujnym okiem trenera  miała  możliwość brania udziału w wielu grach sportowych. Chłopcy , jako pierwsi rozegrali mecz  , z wynikiem 4:1 dla  drużyny z Kątów. Dziewczęta z naszej szkoły w tej samej dyscyplinie również zwyciężyły  zdobywając  tylko jednego gola  . Tych, których „dopadł” większy głód  po zmaganiach sportowych ,mogli posilić się pysznościami z grilla przygotowanymi przez rodziców .

                      Po krótkim odpoczynku wszyscy  wrócili do budynku szkoły , gdzie na  uczniów  i  nauczycieli  czekały kolejne atrakcje : zwiedzanie klas , mini-mecze na sali gimnastycznej oraz rozstawiony stół ze słodyczami, ciastami, owocami, napojami, a także lodami z TERMOMIXU. Gościna była wspaniała. Słodki poczęstunek bardzo wszystkim poprawił nastrój, zrobiło się rodzinnie i wyjątkowo.

                       Dzięki słonecznej pogodzie i zaangażowaniu rodziców, imprezę można  zaliczyć do udanych.  Niestety czas  szybko płynął i trzeba było pożegnać się z kolegami i koleżankami z sąsiedniej szkoły. Pod opieką pani Aliny Hołyst i pani Danuty Motak wszyscy uczniowie bezpiecznie wrócili do domów. Pozostaną wspaniałe wspomnienia i pamiątkowe zdjęcia.

          Alina Hołyst

          ►„MOJA MAŁA OJCZYZNA” - krótka, fantastyczna piesza wycieczka po okolicy.

                      Piesze wycieczki klasowe - to jedna z najbardziej lubianych przez dzieci form uczestnictwa w życiu szkolnym . To nieocenione źródło wiedzy o  regionie, jego tradycji, historii, zabytkach i przyrodzie. Dzieci podczas takich wyjść zdobywają wiedzę bardziej efektywniej  niż podczas zajęć szkolnych. Poznając swój  region, w którym żyją –  Małą Ojczyznę, uczą  się żyć w  dużej Ojczyźnie – Polsce . Dlatego do nas nauczycieli należy aby już od dziecka kształtować patriotyzm,  poprzez rozbudzanie miłości do własnego regionu.

                      We wtorkowe  popołudnie 16 czerwca -  uczniowie klasy VI  wraz z  wychowawczynią panią Aliną Hołyst  wybrali się na pieszą wycieczkę po najbliższej okolicy. Udali się w kierunku Porąbki Iwkowskiej. Po drodze obserwowali przyrodę , gospodarstwa rolne i zakłady pracy – „ Nitus, Bruno, LED- Technic, Perła”. Uczniom dopisywała pogoda  i humor. Punktem docelowym była Pizzeria .  Mieli możliwość zwiedzić ją  od strony kuchni oraz podpatrzyć , jak można zrobić swoją ulubioną pizzę. Podczas jedzenia dzielili  się wrażeniami z całego dnia. Odwiedzili sklep Carrefour, aby w praktyce przekonać się o swoich umiejętnościach liczenia pieniędzy. Planowali zakupy w określonej kwocie, liczyli ile mają zapłacić za towar oraz pamiętali o formach grzecznościowych podczas robienia zakupów.

                      To była krótka, ale bardzo udana wycieczka. Uczniowie zdobyli  nowe  umiejętności- fotografowali, przeprowadzali wywiady, robili zakupy za własne zaoszczędzone pieniądze, a w szkole  na lekcji języka polskiego napisali sprawozdanie. 

          Alina Hołyst

          ►Zbiórka organizowana przez Samorząd Uczniowski oraz szkolne SKO

          Akcja „Pomoc dla Michałka” organizowana przez Samorząd Uczniowski PSP w Kątach, pod patronatem szkolnego koła SKO i Banku Spółdzielczego w Limanowej. 23 czerwca 2015 roku zakończyliśmy prowadzoną przez cały rok zbiórkę  nakrętek. Ponieważ uczniowie naszej szkoły spisali się na medal, wykazując się niezwykłym zaangażowaniem, postanowiliśmy docenić wysiłki każdego, kto wziął udział w tym przedsięwzięciu. Jako szkoła postanowiliśmy to docenić i wszyscy otrzymali drobne upominki ufundowane przez Radę Rodziców, natomiast rekordzista Łukasz Musiał z klasy III, który zebrał aż  pięć dużych worków tj. 55 kilogramów nakrętek otrzymał ponadto zestaw gadżetów od limanowskiego banku. Liczymy na to, że była to dobra lekcja empatii, która w przyszłości otworzy naszych podopiecznych na problemy innych ludzi oraz pozwoli na angażowanie się w życie społeczne.

          R. M.

          ►Szkolne SKO - PODSUMOWANIE

          23 czerwca podsumowaliśmy w naszej szkole akcję „Dziś oszczędzam w SKO jutro w Banku Spółdzielczym” 2014/2015. Od Banku Spółdzielczego w Limanowej otrzymaliśmy upominki, które powędrowały do uczniów nagrodzonych w dwóch kategoriach. W kategorii „Najaktywniejszy członek SKO” nagrody zdobyli: Kacper Nowak, Martyna Kukla, Natalia Szewczyk oraz Wojciech Nowak. Nagrody w kategorii „ Największa zaoszczędzona kwota” otrzymali: Filip Bieniek, Gabriela Maciaś, Maksymilian Krzyżak oraz Bartosz Cięciwa. Nasza szkoła otrzymała od banku certyfikat, potwierdzający wspólne działania w różnych inicjatywach wspierających rozwój i pomnażanie dziecięcych talentów. Tym samych zachęcamy uczniów do oszczędzania a przede wszystkim do pomnażania swoich umiejętności, co w przyszłości zaprocentować może niezłym dorobkiem zawodowym i materialnym.

          R.M.

          ►„ CZAS POWIEDZIEĆ! DO WIDZENIA”- pożegnanie uczniów klasy VI

                           Pożegnanie uczniów klasy szóstej, w dniu 25 czerwca 2015 roku  miało bardzo uroczystą oprawę. Uczniowie  pożegnali się z murami szkoły podstawowej.  Zakończył się pewien etap w ich uczniowskim życiu - dalej gimnazjum i droga ku dorosłości. Był to piękny czas wielu sukcesów  naukowych  i sportowych, czas radości i wzruszeń.

                       Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego przewodnicząca Paulina Nowak powitała przybyłych gości: dyrekcję, księży, nauczycieli, wychowawców, pracowników szkoły, rodziców i wszystkich uczniów. Szóstoklasiści, ze wzruszeniem złożyli ślubowanie Absolwenta Szkoły Podstawowej im. gen. Marcina Kątskiego w Kątach, przekazali sztandar szkoły młodszym kolegom oraz wspólnie z klasą V zaprezentowali program artystyczny pt: „ Czas powiedzieć : Do widzenia!”. Absolwenci 2015, z rąk Pani Dyrektor Bogusławy Urbańczyk i wychowawczyni Pani Aliny Hołyst odebrali świadectwa, wyróżnienia, nagrody książkowe za wzorowe zachowanie i bardzo dobre wyniki w nauce.  Rodzice otrzymali podziękowania za zaangażowanie w życie szkoły oraz listy gratulacyjne z wyrazami uznania i szacunku za wzorowe wychowanie swoich pociech.  Pani Dyrektor   podziękowała uczniom za piękny występ, złożyła życzenia na dalsze edukacyjne zmagania Absolwentów  w gimnazjum, życzyła wszystkim słonecznych i bezpiecznych wakacji.

                      Po akademii nauczyciele i uczniowie zostali zaproszeni przez rodziców  na wspólny poczęstunek, po którym  Absolwenci i piątoklasiści mogli po raz ostatni wspólnie spędzić czas przy muzyce.

          PODZIĘKOWANIE

          Składamy serdeczne podziękowania
          za opiekę, nauczanie i wychowanie.
          Jesteśmy, wdzięczni za wszystkie lata
          wspólnie spędzone,
          za przekazywanie nam wiedzy,
          wskazywanie perspektyw,
          darzenie sympatią,
          wspieranie w trudnych chwilach.
          Zawsze będziemy powracać
          do wspomnień z lat szkolnych
          z wielkim sentymentem.

          UCZNIOWIE KLASY VI

          PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ
          IM. GEN MARCINA KĄTSKIEGO
          W KĄTACH

          Alina Hołyst