• Polonistyczne

• „ POSZUKIWANIA”- konkurs recytatorski

Dnia 14.10.2015 roku w naszej szkole odbyły się szkolne eliminacje Turnieju Sztuki Recytatorskiej „ POSZUKIWANIA”.

Wyniki:

I miejsce ex aequo- URSZULA NOWAK i MAGDALENA CĘPA- klasa IV.

II miejsce- MARLENA RYGUŁA- klasa V.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

Małopolskie Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii”

Fundacja „Panteon Narodowy” wspólnie z Kuratorium Oświaty w Krakowie
          i Stowarzyszeniem Polonistów zorganizowała Małopolskie Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii”. Celem konkursu adresowanego do uczniów szkoły podstawowej była popularyzacja wiedzy na temat poprawnej polszczyzny oraz wiedzy z zakresu kultury
          i historii narodowej. Udział w dyktandzie to była także okazja doskonalenia umiejętności poprawnego pisania, zwłaszcza nazw własnych związanych z walką o odzyskanie niepodległości. 4 października 2013 roku odbył się etap szkolny.  22 uczniów z klas IV-VI nie bało się zmagań z polską ortografią. Napisali oni dyktando, które treścią nawiązywało do dziejów Krakowa z okresu I wojny światowej.   Uczestnicy mogli zdobyć 100 punktów.
                      W szkolnym etapie konkursu „Małopolskie Dyktando Niepodległościowe” najlepsze wyniki osiągnęli: Magdalena Brzęk kl. IV, Małgorzata Dyrek kl. VI, Jakub Żołna kl. V., Tomasz Gorycki kl. V.  Wszyscy zgodnie twierdzili, że była to świetna zabawa i możliwość sprawdzenia swoich umiejętności. Za rok na pewno znów spróbują swoich sił .

Konkurs Ortograficzny „Mistrz Ortografii”

Praca nad ortografią uczniów, nad budzeniem w nich świadomości ortograficznej jest niewątpliwie trudnym zadaniem, dlatego w dniu 30 października 2013 roku  w naszej szkole zorganizowano kolejny szkolny Konkurs Ortograficzny „Mistrz Ortografii” . Pierwsza edycja konkursu miała miejsce w 2005 i trwa do chwili obecnej. Adresowany jest do uczniów z klas IV-VI  i rokrocznie cieszy się dużym zainteresowaniem. Odbierany jest nie tylko jako forma sprawdzenia swojej wiedzy z ortografii ale jako wspaniała zabawa z językiem polskim.
          W  tym roku szkolnym w zmaganiach ortograficznych wzięło udział 18 uczniów .  Wszyscy uczestnicy musieli wykazać się znajomością zasad ortograficznych i napisać tekst dyktanda . Celem tego konkursu jest  szerzenie wśród uczniów nawyków pracy nad poprawnością ortograficzną oraz wyłonienie Szkolnego Mistrza Ortografii.

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie : nauczyciel języka polskiego p. Alina Hołyst  i nauczyciel bibliotekarz p. Lucyna Pączek. Zaszczytne miano tegorocznego Mistrza Ortografii i nagrodę „MASKOTKĘ  ORTOGRAFIKA”  otrzymał  uczeń klasy VI Dominik Kurzydło, który wykazał się najlepszą znajomością zasad pisowni  polskiej pod względem ortografii.

Podczas tych konkursów panowała wspaniała atmosfera. Wszystkim uczestnikom podziękowano za udział , zachęcając jednocześnie do wzięcia udziału w zmaganiach
          z ortografią w następnym roku szkolnym.

Alina Hołyst

KONKURS WIEDZY O PATRONIE SZKOŁY- gen. Marcinie Kątskim  odbył się w naszej szkole 12 maja 2014 roku .  Klasę IV reprezentował trzyosobowy zespół, z klasy V zgłosiło się 11 uczniów , natomiast z klasy VI -8  uczniów . Wszyscy odpowiadali w formie pisemnej na  30 pytań dotyczących  Patrona  i mogli zdobyć maksymalnie 30 punktów.

Uczniowie prezentowali wysoki poziom wiedzy o życiu i działalności gen. Marcina Kątskiego.

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie: p. Alina Hołyst- nauczyciel historii i p. Lucyna Pączek- nauczyciel bibliotekarz.

Po sprawdzeniu prac uczniów, wyniki przedstawiają się następująco:

I MIEJSCE : TERESA KUROWSKA KLASA VI

II MIEJSCE: KAROLINA ŁAGOSZ KLASA VI

III MIEJSCE: PAULINA NOWAK KLASA V

IV MIEJSCE: MARCELINA KOŁODZIEJ KLASA V

V MIEJSCE: KINGA NOWICKA KLASA V.

GRATULUJEMY!!!