• Mały Ratowniczek

• ►SZKOLNY KONKURS „MAŁY RATOWNICZEK” 2015

W dniu 16 czerwca 2015 r. odbył się w naszej szkole konkurs „Mały Ratowniczek”. Do konkursu przystąpili chętni uczniowie z kl. III. Konkurs obejmował wiadomości i umiejętności praktyczne dotyczące zachowania się w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia przez umiejętność udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach: skaleczenia, krwotoki, złamania, omdlenia, pozycja bezpieczna, resuscytacja krążeniowo-oddechowa, wezwanie pomocy.

I miejsce -Agnieszka Cięciwa

II miejsce - Zuzanna Kamińska i Urszula Nowak

III miejsce – Magdalena Krzyściak

Udział w tymże konkursie pozwolił na sprawdzenie się w realnej rywalizacji i doskonalenie swoich umiejętności w praktyce. Uczestnicy otrzymali atrakcyjne nagrody i dyplomy .

Dorota Grabarz, Krystyna Wilczak

►X EDYCJA GMINNEGO KONKURSU

MAŁY RATOWNICZEK

12 czerwca 2014 r.  w PSP w Kątach odbyła się już X edycja Gminnego Konkursu Mały Ratowniczek mająca na celu sprawdzenie zdobytych na zajęciach umiejętności praktycznych i teoretycznych związanych z udzielaniem pierwszej pomocy. W konkursie brało udział 12 uczestników z  następujących szkół :Dobrociesz, Wojakowa, Kąty, Iwkowa Nagórze. W jury obecna była instruktorka pierwszej pomocy PCK w Brzesku p. Dorota Bąk

Zakres konkursu obejmował:

-bezpieczeństwo na drodze, w domu, w szkole, podczas zabaw i gier,

-zapobieganie urazom i wypadkom,

-nabycie umiejętności wzywania służb ratunkowych,

-kształcenie gotowości niesienia pomocy poszkodowanemu w wyniku: skaleczenia, oparzenia, krwotoku, złamania, zatrucia, połknięcia substancji żrącej,

-postępowanie w sytuacji zagrożenia i po wypadku(udzielanie pomocy, pozycja bezpieczna, bezpieczeństwo własne i innych),

-postępowanie w wyniku pożaru.

-ocena stanu poszkodowanego,  resuscytacja krążeniowo – oddechowa na manekinie WOŚP

Dyplomy za zdobyte miejsca:

I miejsce Jakub Szot PSP Kąty

I miejsce Jakub Zięć PSP Iwkowa Nagórze

II miejsce Natalia Pajor PSP Dobrociesz

III miejsce Dominika Pstrąg PSP Iwkowa Nagórze

III miejsce Aleksandra Urbańczyk PSP Iwkowa Nagórze

III miejsce Julia Kulig PSP Kąty

IV miejsce Angelika Orzeł PSP Dobrociesz

Dyplomy za udział:

Magdalena Maciaś PSP Wojakowa

Dominika Żak PSP Wojakowa

Kacper Goryl PSP Wojakowa

Beata Pajor PSP Dobrociesz

Marlena Ryguła PSP Kąty

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz atrakcyjne nagrody- przybory sportowe. W ramach Szkolnego Klubu Wiewiórka szkolenia uczniów kl. III przeprowadziła p.Krystyna Wilczak oraz p. Dorota Grabarz –realizator Programu Ratujemy i Uczymy Ratować .

Konkurs Mały Ratowniczek pozytywnie wpłynął na podniesienie poziomu wiedzy i świadomości uczniów z zakresu zasad udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Wykształcił nawyk niesienia pomocy innym. Pozwolił przełamać strach, zapanować na emocjami.